Pożywne dania i przekąski. Idealne jako posiłki do pracy i szkoły

2023-10-03 13:30

Wrzesień to czas powrotu dzieci do szkoły, a dla każdego rodzica moment ponownego odnalezienia się w rutynie przyrządzania wczesnych śniadań i pysznych lunchy na wynos. Odpowiednią dietą nie tylko wzmocnimy koncentracje, ale również zbudujemy odporność organizmu. Z uwagi na mniejszą ilość czasu, coraz trudniej jest przygotować posiłki wpisujące się w harmonogram każdego członka rodziny, dbając jednocześnie o ich dobrą jakość. Warto sprawdzić oferty dań gotowych i przekąsek. Dzięki temu dobre żywienie staje się łatwiejsze – zarówno dla rodziców, jak i dzieci rozpoczynających kolejną klasę.

going to school
Autor: Getty Images

Według badania Future Food 4 Climate jedynie 56,1% osób zadeklarowało, że ma w szkole dostęp do stołówki1. W takich sytuacjach z pomocą mogą przyjść dania gotowe lub przekąski. Gdy rodzice są jeszcze w pracy, a uczeń nie miał możliwości zjeść w szkole obiadu, w lodówce może czekać na niego „Porcja DobreGO!” – łatwy do odgrzania, smaczny i co najważniejsze, pełnowartościowy posiłek z Żabki.

Do szkoły i pracy

Jedna z podstawowych zasad prawidłowego żywienia brzmi: „Idź do szkoły po śniadaniu i ze śniadaniem”. Niestety wiele dzieci w wieku szkolnym rozpoczyna dzień bez tego ważnego posiłku. Może mieć to wpływ na ich koncentrację, poziom energii i zdolność do przyswajania wiedzy.

Aby zapewnić zdrowe nawyki żywieniowe w codziennym życiu, szczególnie w okresie powrotu do szkoły, kluczowe jest dostarczenie organizmowi pełnowartościowego śniadania. Wartościowy pierwszy posiłek stanowi podstawę energii, koncentracji i zdolności do przyswajania wiedzy. Jednak zasada ta, nie ogranicza się tylko do dzieci. Dorośli również pełnią ważną rolę jako wzorzec żywieniowy dla młodszych pokoleń. Dlatego dbanie o zdrowe nawyki żywieniowe staje się wspólnym wysiłkiem, który przekłada się na dobrostan całej rodziny.

Świetną podstawą dla śniadania jest nabiał, który zapewnia organizmowi wapń, będący budulcem kości. Produkty mleczne można komponować z produktami zbożowymi jak np. musli. Na śniadanie sprawdzą się także kanapki – kompozycja tłuszczy, warzyw i mięsa dostarczy wszystkie potrzebne składniki, dzięki temu nasze dziecko otrzyma odpowiednią dawkę energii oraz utrzyma dobry humor.

Trzeba jednak pamiętać również o pozostałych posiłkach – powinno się ich jeść w sumie pięć, w odpowiednich ilościach i o stałych porach. Wszystkie, zgodnie z normami, przy umiarkowanej aktywności fizycznej w wieku szkolnym, powinny dostarczyć około 2100 kcal. Warto podkreślić, że zasada zdrowego żywienia, w tym regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, nie dotyczy wyłącznie dzieci. Przykład i wzorzec, jaki dziecko czerpie od dorosłych, ma istotne znaczenie. Dzieci uczą się przez naśladowanie otaczających ich osób, zwłaszcza rodziców. Jeśli widzą, że dorośli dbają o swoje zdrowie poprzez zrównoważoną dietę, same również będą bardziej skłonne do kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Warte uwagi są dania i przekąski marek własnych Żabki, włączone do programu „Porcja DobreGO!”, które sprawdzą się jako śniadanie, obiad do szkoły czy pożywny lunch dla rodzica.

Żabka
Autor: materiały prasowe

Na pełne wrażeń dni w szkole świetnie sprawdzą się m.in.:

  • Sałatka Cezar z pieczonym kurczakiem Dobra Karma - delikatne jajko, pełen smaku wędzony ser gouda oraz świeży szczypiorek tworzą niezwykłą harmonię smaku i tekstur. Całą kompozycję uzupełnia pieczywo żytnio-pszenne z naturalnym zakwasem żytnim. To idealny wybór, który doda potrzebnej energii na cały dzień wyzwań – za biurkiem lub w szkolnej ławce.
  • Kanapka z polędwicą sopocką Tomcio Paluch - Delikatna kanapka z aromatyczną polędwicą sopocką zawinięta w chrupiące pieczywo żytnio-pszenne z naturalnym zakwasem żytnim. To idealny wybór na lekki, ale pożywny posiłek. Zarówno na szkolne śniadanie, jak i szybki lunch w pracy.
  • Buła z kotletem drobiowym Tomcio Paluch - k
  • Kanapka z soczystym kotletem drobiowym, świeżym ogórkiem konserwowym i lekko pikantną czerwoną cebulą Tomcio Paluch jest prawdziwą ucztą dla podniebienia. Wszystko to umieszczone w bułce, która dodaje wyjątkowej chrupkości i smaku. To doskonały sposób na zaspokojenie głodu.
  • Woda Od Nowa - w trakcie powrotu do szkoły czy pracy warto również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu. Z pomocą przyjdzie krystalicznie czysta woda mineralna Od Nowa w dwóch wariantach: niskonasycona CO2 i średnionasycona CO2.
  • Napój Foodini Smacznie zielony - dla osób poszukujących bardziej owocowych smaków, świetnym rozwiązaniem może okazać się napój Foodini Smacznie Zielony. Połączenie szpinaku, nasion chia oraz kiwi dostarczy dziecku odpowiednich witamin, które pomogą mu zmierzyć się z wyzwaniami szkoły.
  • Orzechy włoskie HAPS! i Suszone chipsy z jabłka HAPS! - produkty HAPS! mogą być pełnowartościową przekąską w trakcie przerwy, np. orzechy włoskie, są źródłem kwasów omega 3 dla lepszej pracy mózgu. Z kolei suszone jabłka z małą dawką cukrów prostych będą idealne przed trudną klasówką czy lekcją wf-u.

Różnorodne opcje na każdy styl życia

Kluczem do wyboru produktów włączonych do programu „Porcji DobreGO!” jest system Nutri-Score, który znajduje się na 100% produktów marek własnych. Komunikuje on profil żywieniowy posiłku i jest doskonałą nawigacją do intuicyjnego balansowania codziennego jadłospisu. Posiłki i przekąski ze specjalnym oznaczeniem posiadają najwyższe możliwe noty, czyli Nutri-Score A i B.