Zmniejszają ochotę na słodycze. Pięć napojów, które naprawdę pomagają
Ochota na słodkie przekąski może być wynikiem niedoboru chromu, ale także niewłaściwej diety. Spożywając posiłki o wysokim indeksie glikemicznym, sprawiamy, że nagle wzrasta poziom cukru we krwi. Żeby przerwać tę spiralę, należy sięgnąć po napoje, które hamują chęć zjadania kolejnych słodkich rzeczy.
Co skutecznie hamuje apetyt na słodycze?
Zachcianki na słodycze to zmora wielu osób, które próbują schudnąć lub zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Nie oznacza to jednak, że nie ma sposobu, by temu zaradzić. Przykładem jest pięć napojów, po które warto sięgać kiedy zbliża się pokusa.
Jednym z nich jest sok z arbuza, który ma w sobie sporo naturalnych cukrów a w dodatku witaminy i sporą dawkę błonnika, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się, by wykorzystać także miąższ. A zatem zarówno zjedzenie kilku plastrów owocu, wyciśnięty sok jak i domowe smoothie szybko rozprawi się z chęcią na słodkie.
Czego brakuje w organizmie, gdy jest ochota na słodycze?
Argumentem, który powinien cię przekonać do zjadania arbuza, jest nie tylko słodki smak, ale również spora dawka magnezu. A jego niedobór sprawia, że nasz organizm ma problem z regulowaniem poziomu cukru we krwi, w wyniku czego rośnie chęć sięgania po słodkie. Magnez jest niezbędny w metabolizmie glukozy.
A zatem 230 ml soku nie tylko zaspokaja potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, ale również uzupełnia niedobory, redukując ryzyko kolejnych napadów jedzenia słodyczy.
Co pić, żeby nie jeść słodyczy?
Wbrew pozorom nie trzeba szukać wyrafinowanych sposobów, aby przestać podjadać słodkie przekąski. Wystarczy odpowiednia ilość wypitej wody, a pragnienie spożycia cukru spadnie. Często czując nawet zwyczajny głód, wystarczy szklanka wody, by pohamować konieczność spożywania kolejnych przekąsek.
Dlatego wypróbuj tę metodę i kiedy znowu poczujesz chęć jedzenia czekolady, czy innych słodkości spokojnie wypij szklankę wody.
Następnym napojem, który redukuje ochotę na słodycze, jest matcha, czyli specjalnej drobno zmielonej herbaty. W naparze znajduje się wysoka zawartość L-teaniny. To aminokwas, który odpowiada za redukcję stresu, zwalcza niepokój, który może odpowiadać za kompulsywne podjadanie w tym także spożywanie słodyczy.
Co daje picie kombuchy?
Czwartym napojem, który sprawia, że łatwiej zrezygnować z niezdrowych przekąsek jest kombucha. To rodzaj fermentowanej herbaty wzbogacającej florę bakteryjną. Kombucza zawiera kwas octowy, który przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Dzięki temu organizm w większym stopniu metabolizuje glukozę i lepiej radzi sobie z powracającymi zachciankami.
Ostatnim, ale równie pomocnym sposobem może być picie wody z octem jabłkowym. Tego rodzaju roztwór obniża poziom cukru we krwi oraz zatrzymuje uczucie sytości na dłużej, hamując ochotę na słodkie.
Ważne jednak, aby nie przesadzać z ilością octu. Wystarczy łyżeczka na szklankę przegotowanej, letniej wody. Jeśli jednak masz problemy z układem trawiennym, w tym wrzody żołądka, refluks, czy stan zapalny, zrezygnuj z octu.