Ćwiczenia w FITNESS klubie: rodzaje zajęć

2007-05-25 13:33

Chcesz zgubić parę kilogramów, ujędrnić mięśnie, zrelaksować się po dniu wytężonej pracy. Najlepiej i najszybciej osiągniesz to w klubie fitness. Nie wiesz, jakie wybrać zajęcia, bo nic ci nie mówią ich czasem obco brzmiące nazwy? Skorzystaj z naszej ściągawki.

Ćwiczenia w FITNESS klubie: rodzaje zajęć
Autor: thinkstockphotos.com Ćwiczenia w FITNESS klubie: rodzaje zajęć

Najpierw odpowiedz sobie na pytanie, jaki cel chcesz osiągnąć. Czy najważniejsze jest dla ciebie poprawienie kondycji, wzmocnienie mięśni, schudnięcie czy relaks? A może lubisz tańczyć albo fascynują cię różne techniki walki? W renomowanym fitness klubie możliwości jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Także osoby starsze, mające problemy z krążeniem lub kręgosłupem. Trzeba tylko dobrać odpowiednią formę zajęć. W wyborze może pomóc instruktor. Rozmowa z nim przyda się zwłaszcza osobom, które nie uprawiały żadnego sportu. Trener wypyta m.in. o przebyte choroby, stan zdrowia, aktywność fizyczną, wagę i dobierze indywidualne ćwiczenia.
Wszystkie zajęcia prowadzone są przy muzyce i mają podobny układ. Zawsze poprzedza je rozgrzewka, potem jest część zasadnicza, a na koniec wyciszenie organizmu, czyli ćwiczenia rozciągające i relaksujące.

Zajęcia fitness na wzmocnienie mięśni

 • ABT: to układy aerobowe (dotleniające), których zadaniem jest ujędrnienie i wzmocnienie dolnych partii ciała oraz dotlenienie organizmu. Ćwiczy się ze stepem, gumami i hantlami. Są to zajęcia nawet dla tych, którzy dawno nie ćwiczyli. Określa się je też skrótami: BBC, ABS, ABF.
 • BS: ćwiczenia te wzmacniają i ujędrniają wszystkie grupy mięśni. Są to zajęcia o umiarkowanej intensywności, z wykorzystaniem różnych przyborów, np. ciężarków, hantli, stopni. Może ćwiczyć każdy.
 • TBC: oprócz wzmacniania i ujędrniania mięśni, zajęcia te poprawiają wytrzymałość organizmu i dotleniają go. Tego typu ćwiczenia z przyborami są dla każdego.
 • Aqua aerobik: ćwiczenia w wodzie, z użyciem różnych przyborów i płetw. Nie obciążają stawów, dlatego można je polecić osobom, które mają problemy ze stawami i kręgosłupem. Oprócz kształtowania sylwetki, relaksują. Wskazane raczej dla początkujących.
 • Step: proste układy choreograficzne z wykorzystaniem specjalnego plastikowego stopnia. Szybkie tempo ćwiczeń. Mocno pracują przede wszystkim pośladki i uda. Zajęcia przeznaczone są głównie dla osób, które lubią się ruszać i nie mają problemów ze stawami kolanowymi.
 • Wiosła: zajęcia aerobowe przy muzyce z wykorzystaniem przyrządu zwanego ergometrem wioślarskim. Efektem jest wzmocnienie wszystkich najważniejszych grup mięśni, głównie nóg i rąk. Opracowane dla osób z dobrą kondycją, bez problemów z kręgosłupem.
 • Magic bar: ćwiczenia ze specjalną sztangą. Wzmacniają wszystkie grupy mięśni. Trening rozpoczyna się od zajęć mało męczących, a kończy bardzo ciężkimi i wyczerpującymi. Wymyślono je dla osób z dobrą kondycją.
 • Power bike: jazda na rowerze stacjonarnym przy różnym stopniu obciążenia. W przerwach wykonuje się inne ćwiczenia poprawiające kondycję. Trening angażuje wszystkie partie ciała. Jest przeznaczony dla osób, które wcześniej sporo ćwiczyły.

Zajęcia fitness na schudnięcie

 • Fat burning: proste układy z przyrządami, wykonywane w niezbyt szybkim tempie. Dużo ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i nóg. Schudnąć pomagają też wszystkie zajęcia wzmacniające i ujędrniające mięśnie.

Zajęcia fitness dla lubiących taniec

 • Funk, salsa, hi-lo: wykonywanie układów choreograficznych przy muzyce tanecznej, hip hopowej lub latynoskiej. Poprawiają koordynację ruchową. Ćwiczenia wykonywane w szybkim tempie (tętno 130-150/min) usprawniają pracę układu sercowo-naczyniowego. Nie są wskazane dla osób, które mają problemy z krążeniem.
 • Dance interwal: łączy elementy taneczne (podskoki, układy choreograficzne) z ćwiczeniami wzmacniającymi (np. BS, ABT). Trzeba mieć bardzo dobrą kondycję.

Fitness dla zafascynowanych sportami walki

 • Kick boxing, boxing, aerobox: intensywne zajęcia wytrzymałościowe, oparte na technikach różnych sztuk walki. Alternatywa dla osób, które ćwiczą bardzo długo i chciałyby uatrakcyjnić zajęcia. Poprawiają wydolność organizmu, wytrzymałość mięśni i koordynację ruchową.
 • Power tai-bo: układy wykorzystujące sporty walki, np.  boks, karate czy kick boxing. Poprawiają wytrzymałość, koordynację i, co ważne dla kobiet, uczą samoobrony.

Fitness, gdy potrzebujesz relaksu

 • Stretching: ćwiczenia rozciągające wszystkie grupy mięśni, wykonywane przy muzyce, w wolnym tempie. Ich efekt to smukła sylwetka i lepsze krążenie krwi. Ćwiczenia dla wszystkich, także osób starszych.
 • Joga: relaksujący trening dla ciała i umysłu. Rozciągający mięśnie, uczący świadomego oddychania, uelastyczniający ciało. Lekcja medytacji dla każdego.
 • Pilates: program zajęć wzmacniająco-ujędrniających i rozciągających mięśnie brzucha, grzbietu i miednicy. Ćwiczenia wymagają skupienia i wyciszenia. Mogą je wykonywać kobiety w ciąży i osoby starsze.
 • Tai-chi: ćwiczenia oparte na elementach wschodnich sztuk walki. Łagodne, płynne ruchy poprawiają koordynację ruchową, usprawniają ciało i umysł, uczą, jak osiągnąć równowagę wewnętrzną. Zajęcia dla wszystkich, także osób starszych i z problemami krążeniowymi.
miesięcznik "Zdrowie"