ABC ćwiczeń

Osoby zaczynające swoją przygodę na siłowni lub zajęciach fitness często nie wiedzą, czego się spodziewać. Mają problem z dobraniem odpowiednich treningów, ich intensywności i objętości do celu. Niestety w sieci nie brakuje sprzecznych danych i trudno znaleźć te właściwe. Dlatego przed podjęciem aktywności warto zapoznać się z wiedzą zawartą w sekcji ABC ćwiczeń. To zbiór najważniejszych informacji, które odpowiadają na pytania osób początkujących i pomagają im obrać właściwą drogę …

Siedzący tryb życia może rujnować nasze zdrowie. Powoduje nie tylko ból pleców, ale także przyczynia się do obniżenia samopoczucia, szkodzi sercu oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Aby uniknąć tych przykrych skutków, warto zadbać o dzienną dawkę ruchu. Badacze obliczyli nawet, ile czasu należy w ciągu dnia poświęcić na ćwiczenia. Sprawdź.
Siedzący tryb życia to bez wątpienia domena naszych czasów. Nie da się ukryć, że dużo czasu spędzamy przed ekranami urządzeń elektronicznych, a to niestety nic dobrego nie wróży. Badacze interweniują i zachęcają do uprawiania aktywności fizycznej. Nawet wyliczyli, ile minut dziennie powinniśmy poświęcić na ćwiczenia.
Celem osiągnięcia zdrowego trybu życia często stawiane jest wyzwanie – 10 tysięcy kroków dziennie. Liczenie kroków przy pomocy krokomierza stało się popularnym narzędziem monitorowania aktywności fizycznej. Jednak czy rzeczywiście konieczne jest osiąganie tej konkretnej liczby kroków każdego dnia, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi?
O tym, że ruch to zdrowie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Teraz naukowcom ze Szwecji udało się udowodnić, że aktywność fizyczna zapobiega 9 typom nowotworów. Niestety, okazało się, że w przypadku raka skóry i prostaty może być odwrotnie i ryzyko u aktywnych rośnie. Jak to w ogóle możliwe?
Moda na liczenie kroków trwa już od paru lat. Słusznie, bo to naprawdę ma znaczenie dla zdrowia. Wciąż jednak są wątpliwości, ile faktycznie należy ich zrobić każdego dnia, by odnieść optymalne korzyści. Ogromna analiza międzynarodowa, którą kierował doktor Maciej Banach, prof. kardiologii z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ma wreszcie dać odpowiedź.
Wyróżniamy 3 typy sylwetki: ektomorfik, mezomorfik i endomorfik (tzw. somatotypy). Rozwiąż test, który pozwoli ci sprawdzić, jaki typ reprezentujesz. Rozpoznanie swojego somatotypu jest istotne, bo od twojej budowy ciała zależy skuteczność ćwiczeń i diety. Inne treningi przeznaczone są dla drobnych dziewczyn o budowie ektomorficznej, a inne dla sylwetki endomorficznej, skłonnej do tycia. Zobacz, jaki masz typ sylwetki i dobierz do niej odpowiedni trening.
Chociaż tych mięśni nie widać gołym okiem, ich prawidłowa praca jest bardzo ważna. Pozwalają zachować właściwą sylwetkę, trzymać mocz, kał i... zwiększają wigor w sypialni. Podpowiemy, jak za pomocą czterech prostych ćwiczeń zadbać o tę część ciała.
Powszechnie przyjęło się, że 10 tys. kroków dziennie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Amerykańscy naukowcy postanowili to zweryfikować. Wyliczyli codzienną dawkę ruchu, jaką powinno się podejmować. Tyle trzeba się nachodzić, by zadbać o dobrą kondycję organizmu i przy okazji zrzucić zbędne kilogramy.
Odchudzanie i wprowadzanie zdrowych nawyków do swojego życia, to postanowienia noworoczne wielu osób. Fizjoterapeuta dr n. med. Kamil Klupiński podkreśla, że ruch działa na nasz organizm prozdrowotnie. Ekspert wskazuje nie tylko na pozytywne efekty wynikające z ćwiczeń, ale także podaje konkretne rodzaje ruchu, które sprawdzą się u różnych osób.
Czy to, o której godzinie ćwiczysz, ma duże znaczenie? Okazuje się, że tak. Najnowsze badanie dowodzi, że poranne ćwiczenia mogą uchronić nas przed zawałem i udarem. A jak wpływa na nasze zdrowie wieczorny trening?
Po intensywnym treningu jesteśmy spoceni i zwyczajnie zmęczeni. Jedyne, o czym marzymy, to żeby od razu wskoczyć pod prysznic. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może przynieść przykre konsekwencje dla zdrowia.
Na całym świecie drugą najczęstszą przyczyną śmierci jest choroba nowotworowa. Nie można na nią zachorować z dnia na dzień. Rozwój nowotworu w początkowej fazie może trwać nawet kilka lat. W profilaktyce ma zatem duże znaczenie zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Według najnowszych badań ćwiczenia aerobowe zmniejszają ryzyko przerzutów. Naukowcy mówią, że działają one jak tarcza.

ABC ćwiczeń to zbiór artykułów skierowanych do amatorów sportów wytrzymałościowych, siłowych, mieszanych, ale także miłośników zdrowego trybu życia. Kierując się wskazówkami ekspertów można skutecznie zbudować masę mięśniową, schudnąć, poprawić wytrzymałość i dobrać właściwą kolejność ćwiczeń. Poradniki ABC ćwiczeń to świetne wsparcie dla osób, które szukają sprawdzonych informacji, ale nie chcą płacić za konsultacje z trenerem personalnym. Sprawdź tematy, które zawierają wyłącznie praktyczne informacje, gotowe do wykorzystania.

Część pytań jest na tyle wąskich lub specyficznych, że bardzo trudno znaleźć na nie odpowiedź. Pływacy mogą się zastanawiać, jak wzmocnić mięśnie brzucha. Biegacze szukają skutecznej terapii na zapalenie rozcięgna podeszwowego. ABC ćwiczeń to encyklopedia, która wyjaśnia podstawowe zagadnienia z zakresu anatomii, teorii treningu, suplementacji, a nawet mechaniki wykonania poszczególnych ćwiczeń. Dzięki zgromadzonej wiedzy łatwiej ułożyć plan treningowy na różnych poziomach zainteresowania, zadbać o zdrowie i samopoczucie.

Wątpliwości osób początkujących często dotyczą także odżywiania. Co jeść? Kiedy ćwiczyć? Czy weganizm to zdrowy wybór dla biegaczy? Pytań są setki, a kompleksowe zrozumienie zagadnień byłoby czasochłonne. Dział ABC ćwiczeń pozwala wdrożyć skuteczne modele żywieniowe i schudnąć lub przytyć w zależności od celu bez potrzeby wertowania całych książek.

Jeżeli właśnie zacząłeś treningi i w Twojej głowie rodzą się pytania, ABC ćwiczeń to odpowiednie miejsce, gdzie warto zacząć szukać odpowiedzi.