Klatka piersiowa

Klatka piersiowa to jedna z najchętniej trenowanych grup mięśniowych na siłowni. Rozbudowane i wyraźnie zarysowane mięśnie klatki sprawiają, że sylwetka wydaje się bardziej masywna, przez co wielu kulturystów kładzie na nią priorytet w swoich planach treningowych. Z kolei kobiety poprawiając definicję klatki piersiowej mogą ujędrnić i wyszczuplić górną połowę ciała. Mięśnie klatki piersiowej można wygodnie trenować zarówno w domu, jak i na sali ćwiczeń.

Wokół noszenia biustonosza narosło wiele mitów i wątpliwości. Szkodzi piersiom czy pomaga? Nosić czy nie nosić? Spać w nim czy bez niego? Spróbujemy usystematyzować wiedzę na temat rezygnacji z noszenia stanika.
Poznaj ćwiczenia, które uniosą twój biust i przekonaj się, że kształtne, jędrne piersi może mieć każda kobieta. Wystarczy 15 minut ćwiczeń dziennie, byś zauważyła efekty!
Piersi są nie tylko symbolem kobiecego ciała, ale ozdobą, zwłaszcza jeśli umiejętnie o nie dbasz. A w tym wspomogą cię ćwiczenia ujędrniające biust. Sprawdź na zdjęciach, jak w prosty sposób ćwiczyć w domu, żeby ujędrnić piersi.
Damskie pompki, czyli pompki wykonywane na kolanach, mogą dać ci efekty w postaci wzmocnienia mięśni klatki piersiowej, rąk, brzucha i pośladków. To proste i wszechstronne ćwiczenie poprawi wygląd twoich ramion, a także pomoże unieść i ujędrnić biust. Sprawdź, jak prawidłowo robić damskie pompki i jakie efekty daje to ćwiczenie.
Ćwiczenia na powiększenie biustu nie zmienią jego rozmiaru, ale dzięki wzmocnieniu mięśni klatki piersiowej piersi uniosą się i będą wyglądać na pełniejsze. Oto 7 przykładowych ćwiczeń, które, wykonywane regularnie, zwiększą jędrność i zapobiegną opadaniu biustu.
100 pompek to trening, który opiera się na jednym z najbardziej klasycznych i znanych ćwiczeń. Pompki pozwalają wzmocnić mięśnie barków, tułowia, klatki piersiowej, ramion oraz brzucha. Plan treningowy 100 pompek skierowany jest do tych, którzy potrafią zrobić kilkanaście-kilkudziesiąt pompek z rzędu i nie jest do dla nich wyzwanie ponad siły. Osoby średniozaawansowane kończąc trening mogą osiągnąć pułap stu pompek w jednej serii. Na czym polega trening 100 pompek i czy warto go wypróbować?
Rozpiętki z hantlami to popularne ćwiczenie, z którym spotykamy się na siłowni lub na salach fitness. Na co działają rozpiętki? Przede wszystkim jest to ćwiczenie usprawniające mobilność klatki piersiowej oraz obręczy barkowej, a także doskonale działające na rozrost mięśni piersiowych większych i mniejszych. Istnieje wiele wariantów tego ćwiczenia i z pewnością każdy znajdzie w nich coś odpowiedniego dla siebie.
Pompki to świetne ćwiczenie na klatkę piersiową, które dodatkowo oddziałuje na biceps i mięśnie stabilizujące. Ważne, by robić pompki prawidłowo, z zachowaniem neutralnej krzywizny kręgosłupa - tylko wówczas ćwiczenie to przyniesie oczekiwane rezultaty. Sprawdź, jak robić pompki i jakie mięśnie pracują podczas ich wykonywania.
Zalet ćwiczenia pompek jest wiele, począwszy od efektów wizualnych, takich jak poprawa wyglądu ramion i pleców, przez korzyści zdrowotne (wzmocnienie odcinka lędźwiowego), a kończąc na różnorodności i wielu wariantach pompki (pompki wąskie, szerokie, damskie, męskie itp.). Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad włączeniem do swojej codziennej aktywności pompek, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Pompki doskonale rzeźbią i wzmacniają ramiona. Klasyczny wariant tego ćwiczenia można jednak urozmaicić, na przykład zmieniając rozstaw rąk lub wykorzystując dodatkowe przyrządy (krzesło, hantle, poręcz). W ten sposób zaangażujemy do pracy więcej grup mięśniowych, m.in. mięśnie nóg, brzucha i mięśnie stabilizujące. Zobacz 22 rodzaje pompek o różnych stopniach trudności.
Mięśnie klatki piersiowej to jedna z największych grup mięśniowych w naszym ciele. Budowa mięśni klatki piersiowej jest dość złożona, a w ich skład wchodzi przeszło dziesięć różnych mięśni, które pod względem anatomicznym dzielą się na mięśnie głębokie klatki piersiowej oraz powierzchowne. Sprawdź, jakie funkcje pełnią mięśnie klatki piersiowej, poznaj ćwiczenia wzmacniające i rozciągające na tę partię oraz dowiedz się więcej o ich budowie i anatomii.
Pompki na poręczach (pompki szwedzkie, dipy) to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń na rozwój mięśnia trójgłowego ramienia (tricepsa) i mięśni klatki piersiowej. Przeczytaj, w jaki sposób prawidłowo wykonywać pompki na poręczach, jakie są warianty tego ćwiczenia, poznaj również plan treningowy z dipami i przeczytaj, jakie efekty przynosi to ćwiczenie.

Silna klatka piersiowa zapewnia ochronę naszym narządom wewnętrznym. Mocna górna połowa ciała przekłada się też na sprawność kończyn górnych. Na co dzień mięśnie klatki są odpowiedzialne za ruchy odwodzenia ramienia oraz odpychania. Budowa tej grupy mięśniowej jest skomplikowana. Składa się na nią wiele mięśni, które dzielą się na powierzchniowe i głębokie.

Najbardziej widocznym fragmentem klatki jest mięsień piersiowy większy. Obok niego występuje również mięsień piersiowy mniejszy, podobojczykowy, czy zębaty przedni. Do mięśni klatki piersiowej zalicza się również przeponę, której głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnego oddychania.

Mięśnie klatki piersiowej dobrze tolerują zarówno wysiłek wytrzymałościowy (np. pływanie), jak i typowo siłowy (np. treningi kulturystyczne).

Mocna klatka piersiowa to nie tylko domena osób podnoszących ciężary. Skorzystają z niej również pływacy, zapaśnicy, czy kalistenicy. Można wyróżnić dziesiątki ćwiczeń na tę grupę mięśniową. Do najpopularniejszych należy wyciskanie sztangi (neutralne albo w skosie górnym lub dolnym), przenoszenie ciężaru za głowę w pozycji leżącej oraz rozpiętki. Z kolei osoby trenujące w domu mogą osiągnąć świetne rezultaty wykonując różne odmiany pompek. To jedno z najbardziej uniwersalnych ćwiczeń, jakie można wykonywać bez wykorzystania żadnego sprzętu treningowego. Odpowiednio dobrany warianty aktywują m.in. triceps, plecy oraz mięśnie posturalne.

Dbanie o klatkę piersiową to nie tylko ciężkie treningi. Te mięśnie również powinny być rozciągane i rolowane po każdym treningu tak, aby zapewnić pełny zakres ruchu, optymalne warunki do regeneracji tkanek i wydajną superkompensację.