Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Nuggetsy obok burgerów to jeden z flagowych produktów McDonald’s. Szczególnie często sięgają po nie dzieci. Dorośli też nie widzą w tym nic złego, zakładając, że podają dziecku smażonego kurczaka. Okazuje się jednak, że tego typu produkt ma w sobie znacznie mniej mięsa, niż można przypuszczać.
Czasami zdarzy się, że popijając koktajle, wypijemy o jednego (albo o kilka) za dużo. Niestety, w większości przypadków, czeka nas wówczas ciężki poranek. Suchość w ustach, nudności i ból głowy. Okazuje się, że można ten stan złagodzić.
Wprowadzenie fermentowanych buraków i kapusty czerwonej do diety może być pomocne w profilaktyce chorób dietozależnych – wykazali naukowcy z Olsztyna. Dowiedli, że może też chronić przed przewlekłymi stanami zapalnymi w tych chorobach.
Ta roślina jest zapomniana przez wielu, a może to być spory błąd. Działanie lecznicze wykazują bowiem nie tylko jej owoce, ale również liście, korzenie i kora. Owoce tej rośliny do złudzenia przypominają z wyglądu jeżyny.
Amerykańscy naukowcy opracowali lek, który "oszukuje" ciało pacjenta, przez co organizm czuje i zachowuje się, jakby ćwiczył. Brzmi jak fikcja, ale to autentyczny lek, który jest jeszcze w fazie badań.
Woda miodowa, jak sama z resztą nazwa wskazuje, to po prostu zwykła woda, w której rozpuszczona odpowiednią ilość miodu. Aby korzystać z jej właściwości zdrowotnych można ją bez problemu pić dokładnie w takiej formie.
Sposobów, które miałyby pozwolić nam szybko i łatwo schudnąć jest na pęczki. Jeden z nich ostatnio jednak podbija TikToka. Choć "kijankowa woda" nie brzmi zachęcająco, okazuje się, że może rzeczywiście działać.
Wiele osób lubi zacząć dzień od kubka gorącej kawy. Niektórzy w ciągu dnia dołączają do pierwszej porcji kilka kolejnych filiżanek. Ile kofeiny to jednak za dużo? Dietetyk odpowiada, kiedy przekraczamy granicę.
Ćwiczycie, trenujecie, a mimo to nie chudniecie? Albo przeciwnie: nawet niewielka dawka sportu sprzyja utracie masy ciała? To nie złudzenie, ale zagadnienie, któremu całkiem na poważnie przyjrzał się zespół naukowców. Co odkryli?
W dobie współczesnych wyzwań zdrowotnych, takich jak schorzenia metaboliczne, otyłość i problemy sercowo-naczyniowe, kluczowe znaczenie ma dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb. Wyniki najnowszych badań rzucają nowe światło na korzyści zdrowotne płynące z jedzenia tłuszczów.
To już kolejne dowody na to, że diety roślinne w dłuższej perspektywie są świetne dla naszego zdrowia. Tym razem naukowcy spojrzeli na nie w kontekście utraty wagi i zapobiegania chorobom serca. Co udało się im ustalić?
O właściwościach prozdrowotnych kurkumy słyszy się często. Chwalona jest m.in. za swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. I choć gotowanie z użyciem kurkumy jest generalnie bezpieczne, okazuje się, że stosowanie zbyt dużej ilość tej przyprawy może mieć poważne konsekwencje.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.