Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Kiedy myślimy o nowej diecie na myśl przychodzi nam sposób na poprawę swojego wyglądu. Tym razem nie chodzi tylko o utratę wagi, choć taki efekt może być jednym z rezultatów. W 2019 roku zespół ekspertów z komisji EAT-Lancet przedstawił koncepcję diety planetarnej, która łączy dbałość o zdrowie z troską o środowisko. Jakie są zasady diety planetarnej?
Słodki i wypełniony po brzegi beta-karotenem - te słowa idealnie opisują odmianę melona, zwanego również kantalupą. Ten owoc sprawdzi się nie tylko jako pyszna przekąska, ale również wesprze nasze zdrowie. Jakie właściwości ma kantalupa?
Robi się coraz chłodniej, więc warto pomyśleć o napojach, które pomogą nam się rozgrzać i wesprą nasze zdrowie. Ten napar łączący w sobie dwa cenne produkty z pewnością w tym pomoże. Kurkuma i imbir to doskonałe połączenie.
Hangxiety, czyli połączenie lęku i objawów fizycznych pojawiających się po spożyciu niektórych napojów dotyka coraz więcej osób. Choć dla wielu z nas niepokój po nocy spędzonej z drinkiem w ręku może wydawać się przypadkowy, naukowcy ostrzegają, że istnieją konkretne rodzaje trunków, które mogą nasilać te objawy. Jakich napojów lepiej unikać?
Detoks kojarzony jest z dbaniem o zdrowie i kondycję organizmu, a jego zwolennicy podkreślają liczne korzyści, takie jak oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawa funkcjonowania układu trawiennego czy zwiększenie poziomu energii. Jednak w ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się głosy, że detoks może nie być tak korzystny, jak się powszechnie uważa.
Kawa to dla wielu idealny sposób na dodatkową dawkę energii każdego poranka. Nie od dziś wiadomo, że napój ten ma wiele właściwości zdrowotnych. Nowe badania wykazały kolejne z nich. Okazuje się, że picie kawy może pomóc utrzymać masę mięśniową.
Nuggetsy obok burgerów to jeden z flagowych produktów popularnej sieci fast foodów. Szczególnie często sięgają po nie dzieci. Dorośli też nie widzą w tym nic złego, zakładając, że podają dziecku smażonego kurczaka. Okazuje się jednak, że tego typu produkt ma w sobie znacznie mniej mięsa, niż można przypuszczać.
Czasami zdarzy się, że popijając koktajle, wypijemy o jednego (albo o kilka) za dużo. Niestety, w większości przypadków, czeka nas wówczas ciężki poranek. Suchość w ustach, nudności i ból głowy. Okazuje się, że można ten stan złagodzić.
Wprowadzenie fermentowanych buraków i kapusty czerwonej do diety może być pomocne w profilaktyce chorób dietozależnych – wykazali naukowcy z Olsztyna. Dowiedli, że może też chronić przed przewlekłymi stanami zapalnymi w tych chorobach.
Ta roślina jest zapomniana przez wielu, a może to być spory błąd. Działanie lecznicze wykazują bowiem nie tylko jej owoce, ale również liście, korzenie i kora. Owoce tej rośliny do złudzenia przypominają z wyglądu jeżyny.
Amerykańscy naukowcy opracowali lek, który "oszukuje" ciało pacjenta, przez co organizm czuje i zachowuje się, jakby ćwiczył. Brzmi jak fikcja, ale to autentyczny lek, który jest jeszcze w fazie badań.
Woda miodowa, jak sama z resztą nazwa wskazuje, to po prostu zwykła woda, w której rozpuszczona odpowiednią ilość miodu. Aby korzystać z jej właściwości zdrowotnych można ją bez problemu pić dokładnie w takiej formie.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.