Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Jajka to jeden z najbardziej odżywczych produktów, ale jeśli masz wysoki poziom cholesterolu ich sposób przygotowania ma ogromne znaczenie. Odpowiednia metoda gotowania może pomóc w ochronie serca i utrzymaniu prawidłowego stężenia cholesterolu. Dowiedz się, jak gotować jajka, by były smaczne i zdrowe, bez obaw o wyniki badań.
Bez śledzia nie ma firmowego śledzika i domowej, prawdziwej Wigilii. Ścigamy się na pomysły, z czym i jak go podać, żeby było smacznie i zdrowo. Przypominamy sprawdzone rozwiązania, ale uwaga - to nie jest ryba dla każdego. Sprawdź też, kto nie powinien jeść śledzi.
Cytrusy to prawdziwa kwintesencja świąt. W wielu domach można w tym czasie znaleźć mandarynki, pomarańcze czy cytryny. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy, zanim wrzucimy je do herbaty czy ciasta. Inaczej możemy zaszkodzić zdrowiu.
Jeśli wieczorem wciągnął cię serial i przy okazji zjadłaś sporą porcję lodów, do tego skusiłaś się na czekoladę, czy ciastka to rano możesz mieć spore wyrzuty sumienia. Tego rodzaju grzeszki zdarzają się każdemu, ale w trosce o zdrowie warto już kolejnego dnia podjąć określone działania.
Czy istnieje jedno warzywo, które pomaga chronić organizm przed rakiem i wspiera zdrowie nerek? Tak, to rukola! Ta aromatyczne zielone listki nie tylko wzbogacają smak potraw, ale też dostarczają cennych składników odżywczych, które mogą wspierać organizm w walce z chorobami. Sprawdź jej właściwości.
Gałka muszkatołowa, ceniona w polskich tradycjach kulinarnych, wyróżnia się intensywnym smakiem, który już w małych ilościach potrafi wzbogacić profil smakowy zarówno słodkich, jak i pikantnych dań. Jej unikalność tkwi nie tylko w swoistym aromacie, ale również w korzyściach zdrowotnych, takich jak wspieranie trawienia, pobudzanie apetytu, obniżenie cholesterolu i działania przeciwzapalne. Zalecane jest jednak umiarkowane jej użycie.
To smakołyk, który szczególnie ceni się w kuchni Brazylii i Meksyku, choć na sklepowych półkach ustępuje popularnością czerwonym i białym odmianom. Jeśli jednak zobaczysz czarną fasolę podczas zakupów, nie wahaj się sięgnąć po puszkę, warto mieć choć jedną na zapas w swojej szafce.
Salma Hayek to aktorka, która zebrała całe grono fanów. Nic dziwnego, w końcu w show-biznesie jest prawie od 30 lat. Swój młodzieńczy wygląd i wspaniałą sylwetkę zawdzięcza naturalnym kosmetykom i odpowiednio dobranej diecie. Jak wygląda jej jadłospis?
Chociaż banany są znane jako świetne źródło potasu, to niejedyne produkty, które wspierają zdrowie serca. Niektóre warzywa dostarczają jeszcze więcej tego cennego minerału, pomagając w obniżaniu ciśnienia krwi i poprawie pracy układu krążenia. Wprowadzenie ich do codziennej diety może pozytywnie wpłynąć na zdrowie.
Umieszczamy go na podium tłuszczów do smażenia, często nie wiedząc, jak bardzo ryzykujemy zdrowiem. W przeważającej części olej słonecznikowy składa się z podatnych na rozkład w wysokiej temperaturze wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich rozpad następuje już w ok. 100°C, więc smażenie na oleju słonecznikowym jest niebezpieczne.
Każdy potrzebuje co najmniej siedmiu godzin nieprzerwanego snu, jednak czasem nocny wypoczynek zakłóca konieczność wstania do toalety. Mimo prób ignorowania potrzeby, organizm zmusza do opuszczenia łóżka. Regularne nocne wizyty w łazience, znane jako nykturia, nie tylko przerywają sen, ale mogą utrudnić ponowne zaśnięcie, negatywnie wpływając na regenerację.
Badania opublikowane 25 września na łamach Nutrients wskazują, że odpowiednia dieta redukuje ryzyko zapalenia stawów. Zaskakujące jest jednak to, że temu schorzeniu sprzyja picie nadmiernej ilości kawy i herbaty, co jest w zwyczaju niejednego Polaka.
Olej z awokado i oliwa z oliwek cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób dbających o zdrowe wzorce odżywiania. Jednak czasem pojawia się pytanie, która z tych propozycji będzie lepszym wyborem. Analizujemy różnice, proces powstawania i korzyści zdrowotne.
Zatrucie pokarmowe objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak nudności, wymioty i biegunka. Choć w większości przypadków mija samoistnie, niekiedy może prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Istnieje kilka produktów spożywczych, które najczęściej są źródłem zatrucia i gorszego samopoczucia przez kilka dni.
Ryby to jedne z najzdrowszych produktów spożywczych, bogate w białko, kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminy. Niemniej jednak istnieje jedna ryba, która wyróżnia się szczególnie pod względem wartości odżywczych. Okoń morski jest niezwykle smaczny, ale zasłynął przede wszystkim ze względu na wpływ na zdrowie.
Czy wiesz, że aż 90 proc. kobiet cierpi na niedobór jednego kluczowego składnika odżywczego? Typowe objawy to zmęczenie, mrowienie, owrzodzenia w jamie ustnej czy ból języka. Dobrą informacją jest to, że wystarczy pić zaledwie 150 ml soku pomarańczowego dziennie, by wspomóc organizm i zapobiec tym nieprzyjemnym dolegliwościom.
Herbatę jaśminową znajdziemy nie tylko w sklepie zielarskim, ale także na półce w supermarkecie. Ceni się ją nie tylko za wyjątkowy aromat jaśminowych kwiatów, ale także za pozytywne działanie na organizm. Jak wybrać najlepszą herbatę jaśminową i co wpływa na jej właściwości prozdrowotne?
To oczywiste, że nie spożywamy warzyw, czy owoców, zanim porządnie ich nie wymyjemy. Okazuje się jednak, że łatwo popełnić proste błędy i wpaść w pułapkę. Poza tym należy pamiętać, że nawet jeśli na opakowaniu napisano, że rukola, roszponka czy inne liście są już umyte, to warto je dokładnie wypłukać. Wyjaśniamy dlaczego.
Dieta Schmidta to krótki, trzydniowy plan żywieniowy, który służy do diagnostyki problemów związanych z układem trawiennym, ze szczególnym uwzględnieniem pracy trzustki. Warto podkreślić, że jej zastosowanie ma wyłącznie charakter diagnostyczny, a nie leczniczy. Kiedy dokładnie się ją stosuje i na czym polega?
Świąteczny bigos to danie, którego nie może zabraknąć na stołach większości Polaków. To pyszne i aromatyczne danie, króluje w świątecznym okresie. Już teraz część osób zabiera się za jego przygotowanie. Jednak czy bigos jest zdrowy?
Mleko owsiane, a tak naprawdę napój owsiany, to popularna alternatywa krowiego mleka, która dość często serwowana jest choćby do kawy. Zdecydowaną zaletą jest fakt, że posiada lekko kremową konsystencję i w odróżnieniu od mleka sojowego pozbawione jest goryczki, a wręcz ma lekko słodką nutę. Sprawdzamy jednak, czy poza zaletami nie ma także wad.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.