Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

"Herbata baletnicy", znana jako sposób na odchudzanie, zdobyła popularność jako wspomaganie w drodze do smukłej sylwetki. Jednak, choć może pomóc w redukcji wagi, jej stosowanie wiąże się także z ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet zagrożeń dla zdrowia. Co znajduje się w składzie herbaty baletnicy i jak należy ją bezpiecznie stosować?
Arnold Schwarzenegger, znany m.in. z roli Terminatora, nadal imponuje formą i sylwetką. Choć lada dzień skończy 77 lat, to trenuje z zapałem młodego mężczyzny i ma niesamowitą kondycję. Jak on to robi? Aktor i polityk zdradził, że przestrzega tylko trzech prostych zasad.
Szykując się do łóżka, wiele osób parzy sobie herbatę, by wypić coś ciepłego przed snem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że może być to nie najlepszy pomysł. Wszystko przez jeden składnik obecny w herbacie - i nie tylko - który może negatywnie odbić się na zdrowiu.
Wszystkie zupy nawadniają, ale szczawiowa to już wybitnie. Kwaskowy smak daje szybkie orzeźwienie. Pomaga wrażliwym jelitom, działa krwiotwórczo. Dlaczego trzeba jeść ją z jajkiem, a hit PRL-u rzadko pojawia się na naszych stołach?
Kasza bulgur wydaje się idealnym dodatkiem do obiadu czy kolacji. Posprząta w jelitach, pomoże podczas odchudzania, dostarczy bezcennych minerałów i witamin. Są jednak pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają jej jeść. Lepiej wiedzieć.
Łosoś to ryba, którą wybiera wielu z nas, choćby ze względu na jej smak. Dodatkowo jest zdrowym źródłem białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zalet jej spożywania jest całkiem sporo, ale Michał Wrzosek wyjaśnia, na co zwrócić uwagę jeśli chcemy kupić zdrową sztukę.
Przyprawy wydobywają z potraw głębię smaku, zapachu i aromatu. Polacy nie wszystkie jednak doceniają. Tymczasem nawet tak klasyczne warzywo jak cebula - w formie sproszkowanej - wykazuje niebywałe właściwości prozdrowotne – może zapobiegać rakowi i otyłości. Zawdzięcza to jednemu składnikowi.
Idealne ciało to marzenie niejednej osoby. Niestety, nie każdy ma wystarczająco czasu czy determinacji, by je osiągnąć. Z pomocą przychodzi dietetyczka gwiazd. Według niej wystarczy siedem dni, by osiągnąć ciało gotowe na plażę.
Arbuzy właśnie teraz są najtańsze, a markety ścigają się w promocjach. Daj się skusić dla nawilżenia i smaku nie tylko w upał. Pyszny owoc ukrywa w miąższu prozdrowotne skarby, które poprawia ci nastrój, formę i zdrowotne perspektywy.
Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Nie tylko zmniejsza wchłanianie cholesterolu, ale również obniża stężenie glukozy we krwi. To tylko niektóre z jego właściwości. Okazuje się jednak, że niektóre suplementy błonnika są korzystniejsze od innych.
Współczesne owoce i warzywa często budzą mieszane uczucia — są inne niż te, które pamiętamy z dzieciństwa, a te importowane mogą zawierać pestycydy. Jednak dzięki globalizacji mamy dziś też dostęp do egzotycznych owoców i warzyw, które wcześniej były poza zasięgiem. Jednym z takich skarbów natury jest kiwano — żółty, kolczasty owoc, który zaskakuje nie tylko smakiem, ale i bogactwem składników odżywczych. Czy kiwano to egzotyczny ogórek, nietypowy melon czy może coś zupełnie innego? Poznaj ten niezwykły owoc z Afryki i jego liczne korzyści zdrowotne.
Wątrobę bez wątpienia obciążają ciężkostrawne dania. Niemniej czasem wystarczy prosty błąd, by jej zaszkodzić. Okazuje się, że są takie warzywa, które obciążają organ i powinny być wykluczone z diety. W grę wchodzi kilka prostych zasad.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.