Rekreacja

Rekreacja to wypoczynek umysłowy lub fizyczny, który podejmujemy, aby odpocząć po ciężkim dniu. Stanowi dopełnienie bieżących obowiązków zawodowych oraz domowych i rodzinnych. Często przybiera ona formę rekreacji czynnej, polegającej na podejmowaniu lekkich aktywności ruchowych. Warto pamiętać, że rekreacja nie musi zmierzać – i często nie zmierza – do współzawodnictwa, ale skupia się na wspólnym spędzaniu czasu z osobami o podobnych zainteresowaniach.

Dawid Kubacki i jego żona Marta już wkrótce powitają na świecie drugą córkę. Marta Kubacka jest w zaawansowanej ciąży i - tak jak dwa lata temu - urodzić ma pod koniec roku, w czasie Turnieju Czterech Skoczni, w którym jej mąż będzie głównym faworytem. Najpierw jednak Dawid Kubacki miał powalczyć w mistrzostwach Polski w Wiśle. Nie wystartował, bo się przeziębił. Żona Dawida Kubackiego zdradziła, że odebrała przez to mnóstwo telefonów.
Wrócisz z wakacji zrelaksowana, pełna energii, ale też zdrowsza, jeśli dobrze wybierzesz miejsce wypoczynku. Wybierz się na urlop w góry, gdy masz astmę, alergię, AZS albo chcesz poprawić kondycję. Morze natomiast jest wskazane dla osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, reumatyzm i niskie ciśnienie.
Popisy cyrkowej akrobacji oraz iluzji. Zabawy ruchowe i taneczne. A do tego spotkanie z wielkim mistrzem ringu Przemysławem Saletą (54 l.). To tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na najmłodszych w sobotę i niedzielę (4 i 5 czerwca) na imprezie Sportowy Dzień Dziecka w podwarszawskim Parku Julinek koło Leszna.
Nie było niespodzianek na lodowiskach w Finlandii. W końcówce fazy grupowej mistrzostw świata w hokeju na lodzie awans wywalczyły zespoły USA i Słowacji. Do czwartkowych ćwierćfinałów przeszła ósemka najbardziej renomowanych zespołów. Bez porażki zakończyła rozgrywki grupowe tylko jedna drużyna - Szwajcaria.
Piotr Żyła sobotnie popołudnie spędził u boku Marceliny Ziętek na góralskim weselu w Zakopanem. Zdjęcia z imprezy zostały opublikowane w mediach społecznościowych. Nie zabrakło popisowej gry na gitarze w wykonaniu czołowego polskiego skoczka.
Karolina Małysz postanowiła podzielić się osiągnięciem, które zrobiła wraz z mężem. Mimo że córka skoczka czekała na wszystko pół roku i miała wielkie obawy, żeby wszystko się udało, to nie może ukryć wielkiej dumy, a efektem swojej pracy pochwaliła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyjątkowa chwila nadeszła, a potomkini Małysza ma się czym szczycić!
Mühlenkopfschanze w Willingen to największa na świecie skocznia w kategorii tzw. dużych (profil K130). To obiekt, gdzie królem jest Kamil Stoch. W Willingen odbędą się ostatnie przed igrzyskami olimpijskimi zawody Pucharu Świata.
Nauka jazdy na nartach nie może obejść się bez opanowania techniki skrętów. A tych, w zależności od stopnia skomplikowania, są 3 rodzaje: płużny, równoległy N-W (nisko-wysoko) i równoległy długi. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo skręcać na nartach. Technikę skrętów objaśnia i pokazuje instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie.
Jakie narty wybrać? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby początkujące, ale i ci, którzy pierwsze kroki na nartach mają już za sobą i chcieliby kupić sprzęt dla bardziej zaawansowanych bądź po prostu urozmaicić swoje zimowe szaleństwo na stoku. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jaki rodzaj nart wybrać, jak dopasować je do wzrostu, a także jak dobrać do nich kije, wiązania i buty.
Nordic walking, sport wywodzący się z północnych krajów Europy, to idealny sposób na aktywność fizyczną zimą. Kijki gwarantują stabilną postawę nawet wtedy, gdy chodzimy po oblodzonych chodnikach, a intensywny ruch poprawi krążenie i pomoże utrzymać ciepło w organizmie. Ale uwaga! Zanim wyruszysz z kijkami na śnieg zadbaj o kilka szczegółów.
Jakie łyżwy kupić? Należy dobrać je do naszych umiejętności: dla początkujących zwykle poleca się łyżwy hokejowe, dla bardziej wprawionych - figurowe. To, jakie łyżwy wybierzemy zależy także od tego, jak często będziemy jeździć i w jakim stylu. Ważne, żeby nie oszczędzać na sprzęcie, bo złej jakości łyżwy szybko się zużywają, nie ochronią nogi przed kontuzjami i na ogół są mało komfortowe. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując łyżwy figurowe i hokejowe.
Morsowanie to innymi słowy kąpanie się w lodowatej wodzie. Jeśli zastanawiasz się nad wpływem morsowania na zdrowie lub na stawy, to nie musisz obawiać się żadnych powikłań. Przeciwnie, morsowanie daje organizmowi same korzyści, jeśli nie cierpisz na choroby kardiologiczne. Sprawdź, jak zacząć morsowanie, poznaj rady na pierwszy raz i dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do morsowania.

Szczególnie efektywnymi postaciami aktywnego wypoczynku są wysiłki tlenowe, które można wykonywać przez wiele godzin bez uczucia szybko narastającego zmęczenia. Wśród osób, które dbają o utrzymanie ciała i umysłu w dobrej formie szczególną popularnością cieszy się bieganie, kolarstwo, nordic walking, ale też zwyczajne piesze wycieczki. Tego rodzaju formy rekreacji przynoszą dodatkowe benefity, kiedy są łączone z przebywaniem w otoczeniu przyrody. Japończycy nazywają taki rodzaj regeneracji mentalnej Shinrin-yoku i uważają ją za jedną z technik mentalnych służących regeneracji. W swojej bazowej formie Shinrin-yoku to powolny spacer po lesie, w trakcie którego należy maksymalnie skupić się na otoczeniu.

Celem aktywności fizycznej podejmowanej jako rekreacja jest przede wszystkim pozbycie się stresu fizycznego i psychicznego. Umiarkowany, regularnie wykonywany wysiłek powoduje regulację ciśnienia, stabilizuje gospodarkę hormonalną m.in. poprzez obniżenie poziomu kortyzolu. To doskonałe remedium dla osób w każdym wieku, bez względu na płeć i stan zdrowia. Z kolei sportowcy wykorzystują rekreacyjne treningi jako okresy przejściowe między kolejnymi cyklami przygotowawczymi do zawodów.

Warto pamiętać, że nie ma jednolitego pojęcia rekreacji. Jej czas trwania, intensywność i forma zawsze zależy od celu i możliwości konkretnej osoby. Ważne jest jedynie, aby dobór formy odpoczynku powodował uczucie relaksu.

Bez względu na to, czy i jak często trenujesz, znalezienie czasu na rekreację jest niezwykle istotne. Nie tylko sprzyja regeneracji organizmu, redukuje zmęczenie mentalne, ale także sprzyja socjalizacji i budowaniu wspólnych więzi.