Pływanie: dlaczego warto chodzić na basen
Pływanie znakomicie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Ale na basen warto wybrać się nawet jeśli nie umiesz pływać! Oprócz pływania na basenie można ćwiczyć np. aqua aerobik czy aquacycling. Ruch w wodzie poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, modeluje sylwetkę. A przy tym nie męczy tak jak tradycyjna gimnastyka. Zobacz, dlaczego jeszcze warto regularnie chodzić na basen i jakie korzyści dla zdrowia daje pływanie.
Spis treści
- Pływanie a zdrowie
- Pływanie a szczupła sylwetka
- Pływanie na basenie - od czego zacząć?
- Jak często pływać na basenie, żeby poprawić kondycję?
- Dlaczego na basen powinni chodzić także ci, którzy nie potrafią pływać
- Bezpieczeństwo na basenie
Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej, co bieganie czy jazda na rowerze. Jest treningiem aerobowym, czyli takim, podczas którego mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu niezbędnego do spalania zapasów energii. Dlatego taki rodzaj sportu jest najskuteczniejszy w walce z nadwagą. Pływanie ma też inne zalety – odciąża kręgosłup, angażuje wszystkie grupy mięśni i modeluje sylwetkę.
Człowiek rodzi się z odruchem pływania. Ale ponieważ we wczesnym dzieciństwie odruch ten nie jest podtrzymywany - zanika. Musimy więc na nowo uczyć się poruszania w wodzie, co nie każdemu przychodzi z łatwością. Warto jednak zdobyć tę umiejętność, bo pływanie to zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności, odpowiednia dla osób w każdym wieku, również chorych. Nie obciąża bowiem układu ruchu, a wysiłek rozkłada się równomiernie na całe ciało.
Pływanie a zdrowie
Pływanie jest zdrowe, bo wszechstronnie wpływa na organizm. Jak każdy wysiłek aerobowy przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, wzmacnia serce i poprawia krążenie. Regularny trening może pomóc w leczeniu chorób takich jak nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca. Pływanie nie obciąża przy tym stawów tak jak np. bieganie, dlatego jest polecane osobom otyłym.
Czytaj więcej: ZALETY PŁYWANIA: wzmacnia mięśnie i odciąża kręgosłup
Niezależnie od tego, jakim stylem pływamy, pracują praktycznie wszystkie mięśnie. Ale pływanie na plecach jest najłatwiejsze i najbardziej wskazane przy schorzeniach kręgosłupa. Nie powoduje takiego napięcia obręczy barkowej i wygięcia krzyża jak żabka. “Grzbiet” zaleca się przy niektórych wadach ortopedycznych, takich jak pogłębiona skolioza.
- Mimo to zauważyłam, że większość ludzi pływa żabką. Najczęściej “po dyrektorsku”, czyli z głową w górze - mówi Małgorzata Witmanowicz, instruktorka pływania, specjalistka od rekreacji i turystyki. - Wbrew pozorom żabka to trudna technika, zwłaszcza kryta, bo wymaga precyzyjnego połączenia ruchu z oddechem. “Grzbiet” jest łatwiejszy i zdrowszy. Ale bez przesady, nie można sobie zrobić krzywdy żabką przy rekreacyjnym pływaniu - a takie wystarczy dla zachowania kondycji i dobrego samopoczucia. Nie musimy od razu pływać wyczynowo!
Sprawdź: Pływanie żabką - prawidłowa technika
Pływanie a szczupła sylwetka
Nie każdy ruch w wodzie jest skuteczny w walce z nadwagą. Jeśli nie mamy dobrze opanowanej techniki pływania, szybko się zmęczymy i efektów nie będzie. Trzeba bowiem wiedzieć, że organizm zaczyna czerpać energię z rezerw w tkance tłuszczowej dopiero po ok. 20 minutach intensywnego wysiłku. Aby temu sprostać, musimy prawidłowo poruszać się w wodzie. Warto więc wziąć kilka lekcji z instruktorem, który skoryguje nasz styl pływania.
Pływanie sportowe to nie jedyna forma aktywności fizycznej w wodzie, która pomaga schudnąć. Podobny wydatek energetyczny występuje podczas aqua aerobiku, aqua fitnessu i pływania korekcyjnego. Specjaliści od odchudzania zalecają 40-minutowy wysiłek 3-4 razy w tygodniu. Dotyczy to też pływania.
Zobacz też: ODCHUDZANIE na BASENIE. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby SCHUDNĄĆ?
Pływanie na basenie - od czego zacząć?
Jeśli sądzisz, że na basenie spotkasz tylko świetnych pływaków, jesteś w błędzie! Większość osób pływa słabo. Niektórzy wcale nie potrafią pływać, ale chętnie korzystają z relaksu w ciepłej, płytkiej wodzie. Dlatego nie zastanawiaj się, jak daleko ci do olimpijskiego ideału, tylko przekonaj się, że nauka pływania nie jest trudna.
Sprawdź: 5 najpopularniejszych styli pływackich
Twoim nauczycielem może być umiejący dobrze pływać znajomy. Możesz też skorzystać z pomocy instruktora, który w ciągu jednej lub kilku lekcji nauczy cię podstaw. Warto to zrobić jeszcze przed wakacjami. W spokojnej wodzie basenu łatwiej opanujesz podstawy pływania niż w morskich falach.
Naukę pływania najlepiej zacząć od stylu grzbietowego (tak właśnie uczy się niemowlęta). Wystarczy położyć się na wodzie. Siła wyporu działa równo na całe ciało, inaczej niż wtedy, gdy leżymy na brzuchu (uniesienie głowy nad powierzchnię wody powoduje opadanie reszty ciała).
Jak często pływać na basenie, żeby poprawić kondycję?
Istotna jest regularność. Jeśli będziesz pływać przez 30 minut dwa czy tylko raz w tygodniu - to wystarczy. Efekty zobaczysz już po kilku tygodniach. O ile przepłynięcie 3-4 długości basenu mogło początkowo sprawiać ci trudność, o tyle po dwóch miesiącach bez wysiłku przepłyniesz 10 długości.
Pływać może każdy, ale osoby z niewydolnością krążenia, po zawałach, z podwyższonym ciśnieniem muszą zachować ostrożność. W takich przypadkach wskazany jest spokojny relaks w wodzie oraz bardzo wolne pływanie, które nie wymaga dużego wysiłku.
Nauka pływania od dziecka
Jeśli chcesz, żeby twoje dziecko czuło się w wodzie jak ryba, lekcje pływania najlepiej zacząć około czwartego miesiąca życia (ale na kursy dla niemowląt zapisują się także rodzice z sześciotygodniowymi maluchami). Zabawa w wodzie wspomaga koordynację ruchową. Dziecko szybciej zaczyna raczkować, ma lepszą motorykę, jest odporniejsze na infekcje. Równie ważny jest aspekt psychiczny - tworzenie więzi z rodzicem i poczucia bezpieczeństwa dziecka.
Pływać może każde dziecko, jeśli tylko nie występuje u niego ostre schorzenie górnych dróg oddechowych i moczowych, wada serca czy alergia na chlor.
Wybierając szkołę, sprawdź, kto prowadzi zajęcia i czy jest instruktorem pływania lub ratownikiem (nie ma specjalizacji trenera dla niemowląt). Dowiedz się również, czy organizator zapewnia odpowiednią temperaturę wody (32-34 st. C). W szatni powinny być przewijaczki, stoliki i krzesełka, ułatwiające przebieranie i pielęgnację niemowlęcia.
Dlaczego na basen powinni chodzić także ci, którzy nie potrafią pływać
Dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie ma już samo poruszanie się w wodzie i nie musi to być ruch intensywny. Także osoby, które nie potrafią pływać, mogą znaleźć odpowiednią dla siebie formę aktywności.
Można zapisać się na zajęcia aqua aerobiku lub ćwiczyć samemu. Trening w wodzie nie męczy tak jak fitness na lądzie, bo dzięki sile wyporu jesteśmy lżejsi (ciało osoby ważącej 70 kg w wodzie ma zaledwie 7 kg). Jednocześnie opór wody sprawia, że mięśnie mocniej pracują.
- Gimnastyka w wodzie wzmacnia mięśnie i kształtuje sylwetkę bez obciążania kręgosłupa i stawów - tłumaczy Małgorzata Witmanowicz. - A w przypadku ciężarnych poprawia krążenie, zmniejsza obrzęki kończyn i wzmacnia, tak ważne przy porodzie, mięśnie pośladków oraz miednicy. Ponieważ jednak kobiety w ciąży nie powinny napinać mięśni brzucha - pływać mogą, ale tylko na plecach.
Bezpieczeństwo na basenie
Większość polskich basenów ma zbliżony standard. Co prawda woda stanowi obieg zamknięty i w całości wymieniana jest tylko raz w roku, ale nowoczesne systemy oczyszczania gwarantują jej czystość bakteriologiczną. Do czyszczenia wody stosuje się głównie ozon. Nie znaczy to, że w ogóle nie ma w niej chloru - nadal używa się go jako środka antybakteryjnego. Ale najczęściej stosowany jest system mieszany.
Wszystkie pływalnie są kontrolowane przez Sanepid, więc raczej nie musisz obawiać się zakażenia rzęsistkiem czy innymi drobnoustrojami. To, czy z basenu wrócisz np. z grzybicą stóp, zależy przede wszystkim od ciebie. Jeżeli będziesz przestrzegać zasad higieny, czyli np. przed i po pływaniu dokładnie umyjesz całe ciało, unikniesz przykrych niespodzianek.
- Znacznie częściej można spotkać w wodzie paprochy niż bakterie - mówi pani Małgosia. - To wina zwykłych zaniedbań higienicznych. Na szczęście coraz więcej osób wie, jak należy się zachować na basenie.
Szczególną ostrożność powinny zachować tylko kobiety w ciąży, ponieważ w tym okresie organizm jest słabszy i dużo łatwiej o infekcje dróg rodnych.
W trosce o zdrowie
- Nie pływaj tuż po jedzeniu ani całkiem na czczo (najlepiej iść na basen dwie godziny po posiłku).
- Klapki chronią stopy przed poślizgnięciem się, ale też przed infekcjami grzybiczymi.
- Jeśli chlorowana woda wywołuje podrażnienia oczu, po wyjściu z basenu przemywaj je solą fizjologiczną.
- Po basenie dokładnie umyj ciało mydłem, a włosy szamponem. Przed ubraniem się posmaruj skórę balsamem nawilżającym.
- W trakcie miesiączki lepiej zrezygnuj z pływania.
O czym pamiętać przed pójściem na basen?
- Na basen zabierz przylegający do ciała strój, czepek, klapki, ręcznik oraz kosmetyki (mydło, szampon, balsam do ciała).
- W szatni zostaw biżuterię. Jeśli masz gdzieś przyklejony plaster, zdejmij go.
- Zmyj makijaż i umyj dokładnie całe ciało.
- Wchodząc do hali basenowej, wydezynfekuj stopy w niecce ze środkiem odkażającym
- Nie pływaj w okparach optycznych - można w soczewkach i w okparkach, ale najlepsze są specjalne okparki pływackie ze szkłami optycznymi.
- Pamiętaj: na hali basenowej i w szatni nie wolno biegać ani krzyczeć. Skoki do wody są zabronione.
W ramach profilaktycznej ochrony przed infekcjami powstałymi na skutek zalegania wody w kanale słuchowym, przed kąpielą użyj środka do usuwania woskowiny z uszu, np. spray do uszu lub zwykłą parafinę.
Polecany artykuł:
miesięcznik "Zdrowie"