Odchudzanie na basenie. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby schudnąć?

2020-02-24 15:26

Zastanawiasz się, jak schudnąć, dobrze się bawiąc? Wybierz pływanie! To przyjemny sposób na schudnięcie, co więcej - regularne ćwiczenia na basenie wzmocnią twój kręgosłup. Piesek, żabka, kraul, styl grzbietowy i uważany za najtrudniejszy do opanowania styl motylkowy - każdy z nich świetnie rozwija i modeluje ciało oraz spala kalorie. Odchudzanie na basenie przyspieszą też odpowiednie ćwiczenia.

Odchudzanie na basenie. Jak pływać i ćwiczyć w wodzie, żeby schudnąć?
Autor: Getty Images Odchudzanie na basenie przyspieszy jak największe urozmaicenie treningów w wodzie.

Spis treści

 1. Pływanie - idealne na odchudzanie!
 2. Ile stracisz kalorii pływając?
 3. Zasady odchudzania na basenie
 4. Przykłady ćwiczeń odchudzających w basenie

Pływanie i ćwiczenia na basenie świetnie wspomagają odchudzanie. W wodzie ciało staje się lżejsze i można wykonywać ruchy, które w naturalnym środowisku przychodzą z trudem. Woda stwarza duży opór, którego pokonanie wymaga sporej siły, ale i dokładnego wykonywania ruchów. Dlatego podczas pływania nie osiągasz zawrotnych szybkości, rozwijasz za to siłę mięśni, a ciało nabiera harmonijnych kształtów.

W formie 24: 5 błędów spowalniających odchudzanie

Pływanie - idealne na odchudzanie!

Zgodnie z opinią USA Fitness Association (USWFA), basen daje więcej korzyści zdrowotnych niż niejedna dyscyplina sportowa. Półgodzinne pływanie zużywa więcej tłuszczu niż taki sam wysiłek trwający na lądzie. Dlaczego tak się dzieje?

Czytaj też: Aqua fitness - zalety, efekty i przykładowe ćwiczenia

Pływanie na basenie to idealny wysiłek dla osób siedzących godzinami przed komputerem oraz ulga dla ich udręczonych bezruchem, bolących kręgosłupów.

Ruchy w wodzie wymagają większych nakładów energii i mocniejszej pracy mięśni, a to powoduje, że w organizmie nasilają się przemiany metaboliczne. Po ok. 20 minutach treningu organizm zaczyna czerpać energię potrzebną mu do pracy z zapasów zgromadzonego tłuszczu. Dzięki temu tracimy kilogramy!

Co więcej, pływanie usprawnia krążenie krwi i pomaga pozbyć się podskórnej tkanki tłuszczowej, która odpowiada za cellulit. Po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń na basenie możesz być pewna, że nieestetyczne dołki na udach i pośladkach znikną, skóra będzie gładsza i jędrniejsza.

Czytaj też: Dieta na cellulit - 9 produktów eliminujących cellulit

Ile stracisz kalorii pływając?

Ilość straconego podczas pływania tłuszczyku zależy od przepłyniętego dystansu, całkowitego czasu treningu (objętość treningowa) i liczby przerw, intensywności pływania, stylu (najefektywniejszy jest kraul), wagi ciała, a nawet od temperatury wody (im zimniejsza, tym więcej traci się kalorii).

 • 1 godzina intensywnego pływania kraulem przy wadze 60 kg to wydatek energetyczny ok. 600 kcal
 • 1 godzina pływania rekreacyjnego przy wadze 60 kg to wydatek energetyczny ok. 360 kcal
 • 1 godzina pływania stylem grzbietowym przy wadze 60 kg - to ok. 290 kcal mniej
 • 1 godzina ćwiczeń aerobowych w wodzie powoduje utratę 400–700 kcal

A ile kalorii można spalić podczas 10 minut pływania?

 • 10 minut stylem motylkowym - 150 kcal
 • 10 minut kraulem - 100 kcal
 • 10 minut stylem grzbietowym - 80 kcal
 • 10 minut żabką - 60 kcal

Sprawdź: Jak spalić 300, 500 i 1000 kcal? Przykłady ćwiczeń i aktywności

Zasady odchudzania na basenie

Podczas pływania używasz głównie górną część ciała, co poprawia kondycję serca, ale również ujędrnia piersi i poprawia wygląd dekoltu. Jeśli więc chcesz do lata schudnąć i masz blisko domu basen, wykorzystaj go na codzienne treningi. Kluczem do sukcesu jest wystarczająco energicznie i długo pływać, aby spalić kalorie.

1. Zacznij od 10 do 20 minut sesji przez trzy dni w tygodniu. Stopniowo buduj do 30 do 45 minut sesji na pięć do siedmiu dni w tygodniu. Przez stopniowe zwiększanie czasu można zapobiec urazom i przemęczenie.2. Im bardziej urozmaicisz swoje pływanie, tym więcej schudniesz. Możesz pływać dwoma stylami, możesz używać deski pływackiej oraz tuby wypornościowej. Według Shapefit.com wolniejsze pływanie spala tkankę tłuszczową, szybkie pływanie od 20 do 30 minut nie tylko pozwoli spalić dużo kalorii, ale i zwiększyć metabolizm na kilka godzin.

Zobacz też: Style pływackie - 5 najpopularniejszych technik pływania i ich zalety3. Nie objadaj się po treningu. Badania naukowców pokazują, że niska temperatura wody w basenie bardzo zwiększa apetyt. Warto więc mieć przygotowany jogurt i owoce, aby nie doprowadzić do zjedzenia zawartości lodówki. Tylko Michael Phelps może pozwolić sobie na zjedzenie 12 000 tys. kalorii codziennie, ale on spędza w wodzie codziennie 5 godzin.

Czytaj także: Jakie ćwiczenia najlepiej przyspieszą odchudzanie?

Przykłady ćwiczeń odchudzających w basenie

1. Na wzmocnienie mięśni ud i ramion: maszerowanie w wodzie

Zanurz się w wodzie po szyję i spróbuj biec albo maszerować, podnosząc wysoko kolana. Jednocześnie wymachuj ugiętymi w łokciach ramionami, tak jak robią to sprinterzy. To ćwiczenie przygotowuje organizm do wysiłku, pobudza do pracy serce oraz układ oddechowy.2. Modelowanie pośladków poprzez wymachy nóg

Stań bokiem do krawędzi basenu, uchwyć się jej ręką. Następnie odwiedź do boku nogę. Trochę będzie to przypominało ruch na filmie ze zwolnionym tempem. Musisz napiąć przy tym ćwiczeniu mięśnie brzucha. Po 10 powtórzeniach – zmień nogę.

  3. Płaski brzuch i wąska talia od unoszenia nóg

  Stojąc tyłem do ścianki basenu, chwyć się rękoma za jego krawędź. Tak zawieszona – unoś wyprostowane lub nogi do góry. Zrób 10 powtórzeń. Aby twoja talia wyszczuplała, przenoś zgięte w kolanach nogi na boki nie odrywając przy tym pleców od ściany; wykonaj 10 razy.4. Zgrabne nogi od podskoków

  Stojąc w wodzie po szyję – przeskakuj wahadłowo z nogi na nogę albo skacz pajacyki. Pamiętaj, by w czasie przeskoków prostować nogę w kolanie. Wykonaj 20 przeskoków, powtórz w 2 seriach lub 20 „pajacyków”.

  Czytaj też: 20-minutowy zestaw ćwiczeń na basenie

  To ci się przyda

  Aquaaerobik dla każdego

  Ta aktywność jest dla każdego – nie wymaga superkondycji, młodego wieku ani szczupłej sylwetki. Tylko 30 minut ćwiczeń sprawia, że spalisz 350 kcal, czyli równowartość kaloryczności ciastka wuzetki, ½ średniej pizzy, czy hot-doga z colą. I to UWAGA ! Nawet jeśli nie potrafisz pływać.

  Sprawdź też: Aqua zumba, czyli zumba w wodzie - jakie daje efekty?