Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą przybrać postać treningów oporowych, wydolnościowych, funkcjonalnych, mobilnościowych lub stanowić ich połączenie. Prawidłowo dobrane treningi może wykonywać każdy, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu ćwiczenia mogą być ułożone jako treningi strukturalne albo holistyczne. Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, wzmocnienie kondycji i spalenie dodatkowych kalorii. 

Claudette Sariya, certyfikowana trenerka personalna, przeglądając media społecznościowe, znalazła wiele nagrań udostępnionych przez osoby, które nie posiadały odpowiednich kwalifikacji. To z kolei wiąże się z ryzykiem występowania urazów oraz niedostosowania ćwiczeń do możliwości danej osoby. Dlatego opracowała zestaw ćwiczeń skupiony na bezpieczeństwie i skuteczności.
Na dobry trening składa się wiele rzeczy. Poprawne wykonywanie ćwiczeń, sumienność, liczba serii. Okazuje się jednak, że jeszcze jedna rzecz może mieć na to spory wpływ. Eksperci zdradzają jeden sposób na korzystniejsze ćwiczenia.
Brzuch menopauzalny, związany ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą u kobiet na pewnym etapie życia, to problem, który może pogarszać samopoczucie, obniżać samoocenę, a także wpływać na sprawność i zdrowie. W dodatku to wyzwanie, z którym trudno sobie poradzić. Co można zrobić, żeby pozbyć się brzucha menopauzalnego? Przedstawimy kilka ćwiczeń, które mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu.
Popularne brzuszki na pewno znajdują się w podstawowym zestawie wielu osób, zwłaszcza tych, które rzadko trenują, nigdy nie korzystały z pomocy trenera czy fizjoterapeuty. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, ze w ogóle coś robisz. Lista wad jest jednak znacznie dłuższa. Trudno byłoby znaleźć specjalistę, który je poleca.
Nordic walking znany jest w Polsce od dawna, ale z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Chodzić z kijkami można o każdej porze roku, również jesienią, gdy na dworze robi się chłodno. I, jak przekonują ci, którzy bez kijków nie wyobrażają już sobie życia, zdecydowanie warto. Pierwsze efekty widać już po miesiącu – a im częściej będziesz spacerować, tym szybciej zmieni się twoje ciało i samopoczucie. Na lepsze.
Intensywny trening to nie tylko sposób na poprawę kondycji, ale także skuteczna metoda w kontrolowaniu apetytu. Badania pokazują, że kobiety, które regularnie wykonują intensywne ćwiczenia, często doświadczają mniejszego uczucia głodu. Warto przyjrzeć się temu zjawisku, które może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia.
Często decydujemy się na odchudzanie ze względu na niezadowalający wygląd brzucha. Są także sytuacje, kiedy ogólnie jesteśmy dość szczupli, no ale ten brzuch. Nie jest płaski, wciskamy go w spodnie, a najlepiej do tego skrywamy pod luźnym ubraniem. Jest kilka ćwiczeń, które pomogą zmienić wygląd tej części ciała i wcale nie chodzi o brzuszki.
Ćwiczenia są świetnym sposobem na spalenie zbędnych kalorii. Eksperci podkreślają, że nieprzerwane ćwiczenia wcale nie są najlepszym sposobem na ich spalenie. Badania pokazują, że powinniśmy robić sobie przerwy.
Obwisła skóra na ramionach, zwana "pelikanami", to częsty problem, zwłaszcza u kobiet, które mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Na szczęście wygląd tej części ciała można poprawić poprzez regularne trenowanie. Jakie ćwiczenia wykonywać, aby mieć jędrne ramiona?
Ból pleców jest powszechnym problemem, z którym zmaga się wiele osób. Nic dziwnego więc, że sposoby na jego pozbycie się są ciągle poszukiwane. Na szczęście ekspert ma sprawdzony sposób, który poradzi sobie z bólem pleców.
Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia psychicznego, ale im bardziej jest zróżnicowana, tym lepiej dla nas. To jest wniosek naukowców z Uniwersytetu w Bazylei.
Codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia i sprawności. Regularny ruch wspiera profilaktykę zdrowotną, przeciwdziała miażdżycy, nadciśnieniu, cukrzycy i otłuszczeniu wątroby. Spacery to jedna z wartościowych aktywności, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i ogólnego samopoczucia.

Planując ćwiczenia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą cieszyć się dobrą formą przez wiele lat. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma regularność. Planowe wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu pomaga zaadaptować ciało do rosnącego obciążenia. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów. Zbyt częste lub nieprawidłowo dobrane ćwiczenia zamiast poprawy formy mogą doprowadzić do zastoju, a w krańcowych sytuacjach nawet do kontuzji.

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pozwala wzmocnić gorset mięśniowy, reguluje ciśnienie krwi i pomaga kontrolować poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Obecne wytyczne WHO w tym zakresie wskazują na potrzebę wykonywania przez osoby dorosłe 150-300 minut ćwiczeń o umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75 do 150 minut intensywnych ćwiczeń. Oczywiście w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku zalecenia medyczne będą inne.

Każda aktywność fizyczna aktywuje organizm w nieco inny sposób. Kulturystyka wspiera budowanie masy mięśniowej, bieganie lub jazda na rowerze wzmacniają układ krążeniowo-oddechowy, a sporty walki poprawiają koordynację i dynamikę. Łącząc ze sobą różne rodzaje ćwiczeń można w przemyślany sposób pracować nad kondycją i sylwetką.

Wiele z ćwiczeń można wykonać w domu, wykorzystując do tego ciężar własnego ciała lub podstawowe przyrządy treningowe jak gumy, odważniki kettlebells, czy uchwyty do pompek.

Układaniem planów ćwiczeń zajmują się trenerzy personalni. To osoby, które potrafią dobrać objętość i intensywność treningu do celu, możliwości i stanu zdrowia danej osoby.