Ćwiczenia

Ćwiczenia mogą przybrać postać treningów oporowych, wydolnościowych, funkcjonalnych, mobilnościowych lub stanowić ich połączenie. Prawidłowo dobrane treningi może wykonywać każdy, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia. W zależności od uprawianej dyscypliny sportu ćwiczenia mogą być ułożone jako treningi strukturalne albo holistyczne. Aktywność fizyczna to sprawdzony sposób na poprawę nastroju, wzmocnienie kondycji i spalenie dodatkowych kalorii. 

Trening cardio dla początkujących, trwający zaledwie pół godziny dziennie, stanowi idealny punkt wyjścia dla tych, którzy długo nie ćwiczyli lub zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Jest to sposób na stopniowy powrót do formy, który równocześnie nie obciąża nadmiernie organizmu.
Niby wiadomo, że dla zdrowia dobry jest nawet spacer, ale kiedy chcesz zwiększyć wydolność organizmu, ślimacze tempo nie wydaje się kuszące. Mięśnie, w tym ten najważniejszy, czyli serce, potrzebują wysiłku. Z drugiej strony: nadmierne obciążenie nie jest wskazane. W jakim więc tempie biegać, żeby było najlepiej? Naukowcy to wiedzą.
Myślisz, że jak więcej zjesz, to więcej poćwiczysz i po sprawie? Okazuje się, że to nie takie proste. Kilka niezależnych badań sugeruje, że ćwiczenia wcale nie sprzyjają zmniejszeniu masy ciała. Jak to możliwe?
Zdyscyplinowany styl życia Japończyków od dawna budzi podziw. Wśród wielu praktyk i treningów, które powstały w Japonii, istnieje kilka, które szczególnie wyróżniają się efektywnością w kształtowaniu mięśni brzucha i spalaniu tłuszczu.
Obwisłe ramiona, nietoperze, pelikany czy falbanki to zmora wielu kobiet. Dla wielu jest to powód do kolejnych kompleksów. Jednak jest na nie sposób i to bez drogich zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej. Sprawdź naszą metodę 3 minut dziennie.
Jeśli marzysz o płaskim brzuchu i dotychczasowe metody, takie jak diety czy ćwiczenia, nie przyniosły oczekiwanych efektów, istnieje proste ćwiczenie, które może być kluczem do sukcesu. Trenerzy fitness podkreślają, że to ćwiczenie jest niezwykle skuteczne w osiąganiu płaskiego brzucha.
Metoda treningowa 3-2-1 stanowi skuteczną strategię mającą na celu ukształtowanie sylwetki oraz wyszczuplenie talii. Jest to program łączący różnorodne techniki treningowe, który nie tylko kształtuje ciało, ale także pozytywnie wpływa na samopoczucie. Jak zatem stosować trening 3-2-1, aby osiągnąć najlepsze rezultaty?
Siedzący tryb życia może rujnować nasze zdrowie. Powoduje nie tylko ból pleców, ale także przyczynia się do obniżenia samopoczucia, szkodzi sercu oraz zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Aby uniknąć tych przykrych skutków, warto zadbać o dzienną dawkę ruchu. Badacze obliczyli nawet, ile czasu należy w ciągu dnia poświęcić na ćwiczenia. Sprawdź.
Siedzący tryb życia to bez wątpienia domena naszych czasów. Nie da się ukryć, że dużo czasu spędzamy przed ekranami urządzeń elektronicznych, a to niestety nic dobrego nie wróży. Badacze interweniują i zachęcają do uprawiania aktywności fizycznej. Nawet wyliczyli, ile minut dziennie powinniśmy poświęcić na ćwiczenia.
Celem osiągnięcia zdrowego trybu życia często stawiane jest wyzwanie – 10 tysięcy kroków dziennie. Liczenie kroków przy pomocy krokomierza stało się popularnym narzędziem monitorowania aktywności fizycznej. Jednak czy rzeczywiście konieczne jest osiąganie tej konkretnej liczby kroków każdego dnia, aby cieszyć się korzyściami zdrowotnymi?
Wokół noszenia biustonosza narosło wiele mitów i wątpliwości. Szkodzi piersiom czy pomaga? Nosić czy nie nosić? Spać w nim czy bez niego? Spróbujemy usystematyzować wiedzę na temat rezygnacji z noszenia stanika.
To żadna tajemnica, ze mamy epidemię schorzeń kręgosłupa, a za głównego sprawcę tego stanu uważa się siedzący tryb życia. I niewątpliwie jest to prawda. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, czy stanie jest na pewno lepszym wyjściem.

Planując ćwiczenia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą cieszyć się dobrą formą przez wiele lat. Przede wszystkim decydujące znaczenie ma regularność. Planowe wykonywanie ćwiczeń kilka razy w tygodniu pomaga zaadaptować ciało do rosnącego obciążenia. Nie należy przesadzać z intensywnością treningów. Zbyt częste lub nieprawidłowo dobrane ćwiczenia zamiast poprawy formy mogą doprowadzić do zastoju, a w krańcowych sytuacjach nawet do kontuzji.

Regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pozwala wzmocnić gorset mięśniowy, reguluje ciśnienie krwi i pomaga kontrolować poziom tkanki tłuszczowej w organizmie. Obecne wytyczne WHO w tym zakresie wskazują na potrzebę wykonywania przez osoby dorosłe 150-300 minut ćwiczeń o umiarkowanej aktywności tygodniowo lub 75 do 150 minut intensywnych ćwiczeń. Oczywiście w przypadku dzieci i osób w podeszłym wieku zalecenia medyczne będą inne.

Każda aktywność fizyczna aktywuje organizm w nieco inny sposób. Kulturystyka wspiera budowanie masy mięśniowej, bieganie lub jazda na rowerze wzmacniają układ krążeniowo-oddechowy, a sporty walki poprawiają koordynację i dynamikę. Łącząc ze sobą różne rodzaje ćwiczeń można w przemyślany sposób pracować nad kondycją i sylwetką.

Wiele z ćwiczeń można wykonać w domu, wykorzystując do tego ciężar własnego ciała lub podstawowe przyrządy treningowe jak gumy, odważniki kettlebells, czy uchwyty do pompek.

Układaniem planów ćwiczeń zajmują się trenerzy personalni. To osoby, które potrafią dobrać objętość i intensywność treningu do celu, możliwości i stanu zdrowia danej osoby.