Sauna po treningu - zdrowa czy nie?

2016-04-04 17:22

Sauna po treningu wydaje się dobrym sposobem na relaks i szybkie odzyskanie sił – wysoka temperatura rozluźnia ciało, łagodzi bóle mięśni i stawów. Błędem jest jednak wchodzenie do rozgrzanego pomieszczenia od razu po treningu. Aby odnieść korzyści z sauny, trzeba wiedzieć, kiedy korzystanie z niej jest bezpieczne i jak to robić, aby nie obciążyć zmęczonego organizmu.

Sauna po treningu - zdrowa czy nie?
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Czy sauna zaraz po treningu jest zdrowa?
 2. Sauna po siłowni – tak czy nie?
 3. Sauna po treningu – kiedy i jak z niej korzystać?
 4. Sauna po treningu – korzyści dla zdrowia

Czy sauna po treningu jest zdrowa? To zależy od kilku czynników – między innymi od czasu, jaki upłynął od zakończenia ćwiczeń oraz ich intensywności. Liczy się też nasz indywidualny stan zdrowia i istnienie ewentualnych przeciwwskazań. To, co służy jednym, może okazać się szkodliwe dla innych, dlatego przed wybraniem się do sauny warto zapoznać się z zasadami bezpiecznego korzystania z niej.

Czy sauna zaraz po treningu jest zdrowa?

W wielu klubach fitness znajdują się sauny, co może sugerować, że najlepiej korzystać z nich zaraz po zakończeniu treningu. To jednak wielki błąd! Nigdy nie należy wchodzić do sauny od razu po wysiłku. Dlaczego?

W pomieszczeniu tym panuje bardzo wysoka temperatura i wilgotność – w takich warunkach ciało poci się, traci wodę i elektrolity, serce pracuje z szybkością dochodzącą do 140-160 uderzeń na minutę, a oddech spłyca się i przyspiesza. Wszystko to sprawia, że organizm się męczy. Dlatego wejście do sauny po wyczerpującym treningu, zwłaszcza aerobowym, zamiast dawać odpoczynek jeszcze bardziej nas osłabia. Po ćwiczeniach serce musi się uspokoić, a ciało odzyskać normalną temperaturę – w saunie jest to niemożliwe, bo jego temperatura podnosi się nawet do 40 stopni Celsjusza, a puls znacznie przyspiesza. Taki stan jest nie tylko szkodliwy, ale i niebezpieczny dla zdrowia – grozi przegrzaniem organizmu, omdleniem, a skrajnych wypadkach nawet zawałem.

Zamiast dogrzewać się w saunie, po treningu powinniśmy zastosować ćwiczenia schładzające (cool-down) oraz uzupełnić utracone płyny. W ten sposób nasz organizm odzyska równowagę, uspokoi się, odpocznie.

Sauna po siłowni – tak czy nie?

Trening siłowy jest mniej męczący niż aerobowy, ale czujemy po nim większe napięcie mięśni. Może się więc wydawać, że sauna będzie dobrym sposobem na rozluźnienie spiętego ciała. Wbrew pozorom to również jest błędne myślenie.

Podczas ćwiczeń siłowych mięśnie zapamiętują określone bodźce, dzięki czemu w późniejszym czasie są w stanie efektywniej pracować i szybciej przyzwyczajają się do większych obciążeń. Jest to zjawisko tzw. pamięci mięśniowej. Kolejnym ważnym procesem, który zachodzi tuż po treningu jest pompa mięśniowa – stan napięcia mięśni, w którym są one lepiej ukrwione i zaopatrzone w tlen, co sprzyja budowie masy mięśniowej. Udanie się do sauny zaraz po skończonym wysiłku znosi oba te zjawiska i tym samym zaprzepaszcza efekty treningu. Należy tez pamiętać, że ćwiczenia siłowe, choć mniej wyczerpujące, także powodują podwyższenie temperatury ciała i utratę wody, więc korzystanie z sauny po ich zakończeniu jest tak samo szkodliwe jak w przypadku ćwiczeń aerobowych.

Ważne

Z sauny nie należy korzystać również przed treningiem. Przebywanie w gorącym pomieszczeniu odwadnia i osłabia organizm, przez co nie mamy energii do ćwiczeń. Poza tym sauna nadmiernie rozluźnia mięśnie i obniża ich napięcie nerwowe, są więc mniej odporne na obciążenia i słabiej reagują na bodźce.

Sauna po treningu – kiedy i jak z niej korzystać?

Opisane wyżej przeciwwskazania dotyczą tylko czasu od kilku minut do kilkunastu godzin po treningu. Tyle potrzeba, aby organizm wrócił do siebie po wysiłku. Po upływie tego czasu korzystanie z sauny jest całkowicie bezpieczne – oczywiście pod warunkiem, że nie wykazujemy dodatkowych przeciwwskazań zdrowotnych.

Podsumowując, żeby korzystanie z sauny wywarło pozytywny wpływ na organizm zmęczony treningami, należy przestrzegać następujących zasad:

 • nie wchodzimy do sauny od razu po skończonych ćwiczeniach – należy odczekać co najmniej kilkanaście godzin, a najlepiej korzystać z sauny w dniach wolnych od treningów;
 • na 2-3 godziny przed wejściem do sauny pamiętamy o nawodnieniu organizmu; po wyjściu także uzupełniamy płyny;
 • podczas jednego cyklu nie przebywamy w saunie dłużej niż 15 minut;
 • z sauny korzystamy nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Czytaj też: Odpoczynek po treningu - 7 rad jak regenerować organizm, aby utrzymać efekty ćwiczeń

To ci się przyda

Sauna po treningu – korzyści dla zdrowia

Chodzenie do sauny w dni wolne od treningów pozytywnie wpływa na organizm i zwiększa efekty ćwiczeń:

 • przyspiesza krążenie, dzięki czemu mięśnie są lepiej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze – to z kolei przyspiesza ich regenerację i wzrost;
 • łagodzi bóle mięśni i stawów;
 • sprzyja rekonwalescencji po urazach i nadwyrężeniach;
 • zwiększa objętość krwi przez co pozytywnie wpływa na wydolność;
 • hartuje organizm i sprawia, że staje się bardziej odporny na choroby;
 • oczyszcza organizm z toksyn;
 • odpręża i rozluźnia ciało.