Co jesz

To co jesz ma ogromny wpływ na Twoje zdrowie, samopoczucie i wydolność. Dlatego właściwy dobór produktów spożywczych powinien uwzględniać znacznie więcej niż jedynie udział poszczególnych makroskładników oraz kaloryczność jedzenia. Wiele ze składników ma też mało znane właściwości, które mogą okazać się nieocenione we wzmacnianiu organizmu. Świadomość tego co jesz pozwala lepiej planować zakupy, ale też przygotowywane posiłki. Każdy etap można przewidzieć z wyprzedzeniem, co ogranicza marnowanie żywności i sprawia, że …

Szykując się do łóżka, wiele osób parzy sobie herbatę, by wypić coś ciepłego przed snem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że może być to nie najlepszy pomysł. Wszystko przez jeden składnik obecny w herbacie - i nie tylko - który może negatywnie odbić się na zdrowiu.
Wszystkie zupy nawadniają, ale szczawiowa to już wybitnie. Kwaskowy smak daje szybkie orzeźwienie. Pomaga wrażliwym jelitom, działa krwiotwórczo. Dlaczego trzeba jeść ją z jajkiem, a hit PRL-u rzadko pojawia się na naszych stołach?
Tahini to pasta sezamowa będącą składnikiem wielu potraw Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Jej historia sięga kilku tysięcy lat wstecz i trudno przypisać jej pochodzenie jednemu obszarowi świata. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że tahina przydaje się do przygotowania wielu wyśmienitych dań. Czym jest tahini i do czego dodać tę pastę?
Kasza bulgur wydaje się idealnym dodatkiem do obiadu czy kolacji. Posprząta w jelitach, pomoże podczas odchudzania, dostarczy bezcennych minerałów i witamin. Są jednak pewne przeciwwskazania, które nie pozwalają jej jeść. Lepiej wiedzieć.
Łosoś to ryba, którą wybiera wielu z nas, choćby ze względu na jej smak. Dodatkowo jest zdrowym źródłem białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Zalet jej spożywania jest całkiem sporo, ale Michał Wrzosek wyjaśnia, na co zwrócić uwagę jeśli chcemy kupić zdrową sztukę.
Przyprawy wydobywają z potraw głębię smaku, zapachu i aromatu. Polacy nie wszystkie jednak doceniają. Tymczasem nawet tak klasyczne warzywo jak cebula - w formie sproszkowanej - wykazuje niebywałe właściwości prozdrowotne – może zapobiegać rakowi i otyłości. Zawdzięcza to jednemu składnikowi.
Arbuzy właśnie teraz są najtańsze, a markety ścigają się w promocjach. Daj się skusić dla nawilżenia i smaku nie tylko w upał. Pyszny owoc ukrywa w miąższu prozdrowotne skarby, które poprawia ci nastrój, formę i zdrowotne perspektywy.
Błonnik odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie. Nie tylko zmniejsza wchłanianie cholesterolu, ale również obniża stężenie glukozy we krwi. To tylko niektóre z jego właściwości. Okazuje się jednak, że niektóre suplementy błonnika są korzystniejsze od innych.
Współczesne owoce i warzywa często budzą mieszane uczucia — są inne niż te, które pamiętamy z dzieciństwa, a te importowane mogą zawierać pestycydy. Jednak dzięki globalizacji mamy dziś też dostęp do egzotycznych owoców i warzyw, które wcześniej były poza zasięgiem. Jednym z takich skarbów natury jest kiwano — żółty, kolczasty owoc, który zaskakuje nie tylko smakiem, ale i bogactwem składników odżywczych. Czy kiwano to egzotyczny ogórek, nietypowy melon czy może coś zupełnie innego? Poznaj ten niezwykły owoc z Afryki i jego liczne korzyści zdrowotne.
Wątrobę bez wątpienia obciążają ciężkostrawne dania. Niemniej czasem wystarczy prosty błąd, by jej zaszkodzić. Okazuje się, że są takie warzywa, które obciążają organ i powinny być wykluczone z diety. W grę wchodzi kilka prostych zasad.
To najpopularniejsze i najbardziej odżywcze nasiona na świecie. Obecnie na rynku można znaleźć ich dwie odmiany: czarną i białą. Bogate są w błonnik, białko, witaminy, minerały oraz zdrowe tłuszcze. Czarne ziarenka mają jednak subtelnie wyższą zawartość niektórych składników odżywczych, np. magnezu. Zdecydowanie warto je wprowadzić do jadłospisu. Podziękuje za to serce i nie tylko.
Zmiana nawyków żywieniowych wcale nie musi być korzystna, nawet kiedy uważamy, że rezygnując z mięsa, będziemy zdrowsi. Powodem jest to, że samodzielne układanie jadłospisu, bez odpowiedniej wiedzy dotyczącej poszczególnych składników odżywczych możemy doprowadzić do wielu niedoborów. Dietetyczka wymienia popularne błędy.

Każda wizyta w supermarkecie to problem zbyt dużego wyboru. Producenci kuszą kolorowymi opakowaniami i marketingowymi hasłami, ale czy zawsze mają one pokrycie w rzeczywistej wartości odżywcze? Okazuje się, że niekoniecznie! Dlatego powinieneś wiedzieć, co jesz, aby umieć znaleźć te produkty, które dostarczają energii z pełnowartościowych źródeł, a także uzupełniają zasoby witamin i minerałów organizmu. Świadome czytanie etykiet żywności to również lepsza kontrolą nad tym, jakie konserwanty spożywasz i ile cukru i soli zjadasz, a także nad ilością przyjmowanych kalorii. W ten sposób nie trzeba już odżywiać się „na wyczucie”, ale skład i objętość każdego posiłku można dobrać do indywidualnego zapotrzebowania.

Kontrola ilości energii jest szczególnie istotna dla osób, które chcą się odchudzić, ale też tych, które regularnie trenują i chciałyby w kontrolowany sposób zmienić swoją masę.

Znajdziesz tutaj poradniki dotyczące tego, które produkty dostarczają najlepszej jakości węglowodanów, białek i tłuszczy. Poznasz też opinie wykwalifikowanych dietetyków oraz trenerów personalnych na temat poszczególnych, mniej i bardziej popularnych, potraw i dań.

Warto pamiętać, że świadome odżywianie nigdy nie opiera się na myśleniu życzeniowym, ale na naukowych przesłankach i doniesieniach. To gwarancja sukcesu i minimalizacja skutków ubocznych. Zastanawiając się nad tym co jesz, zawsze zadawaj sobie pytanie, jak dany produkt wpływa na Twój organizm. Dzięki temu rozprawisz się z mitami żywieniowymi.