Odmładza skórę i ma mało kalorii. O tym warzywie nie każdy pamięta
Nie wszystkie zdrowe produkty cieszą się ogromną popularnością. Przykładem może być cykoria, która niegdyś chętnie jedzona, w ostatnim czasie została trochę zapomniana. A warto sobie o niej przypomnieć. Jest w końcu pełna witamin i minerałów, a przy okazji niskokaloryczna.
Cykoria jest przez jednych kochana, a przez drugich wręcz przeciwnie. Wszystko przez jej gorzki smak, który nie każdemu odpowiada. Warto jednak dać jej szansę, ponieważ to warzywo jest wypakowane witaminami i minerałami.
Wyróżnić można liczne odmiany cykorii – najpopularniejsze z nich to cykoria endywia, cykoria podróżnik, cykoria czerwona, cykoria sałatowa i cykoria korzeniowa.
Co znajdziemy w cykorii? Warzywo pełne witamin i minerałów
Cykoria zawiera całe mnóstwo cennych składników, jak minerały i witaminy. Na szczególną uwagę zasługuje sód, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, karoten i witaminy B1, B2, C, kwas foliowy.
Swój gorzki smak zawdzięcza dwóm składnikom: laktucynie i laktukopikrynie. Są one odpowiedzialne za pobudzenie apetytu i wpływają pozytywnie na wątrobę poprzez stymulacje jej do wydzielania większej ilości żółci.
Jeśli chodzi o kalorii, to w 100 gramach tego warzywa znajdziemy zaledwie 17 kalorii. Dzięki temu warto włączyć ją do swojego jadłospisu, będąc na diecie.
Dzięki bogactwu składników cykoria świetnie wpływa na organizm człowieka. Jakie ma właściwości?
Właściwości cykorii. Na to warzywo może pomóc
Zarówno korzenie, jak i liście cykorii posiadają właściwości prozdrowotne. Korzenie zawierają związki, które działają pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych. Ponadto niektórzy twierdzą, że korzeń cykorii ma lekkie działanie moczopędne, dzięki czemu może wpływać na poprawę funkcji nerek i dróg moczowych.
Cykoria wpływa również na tworzenie się czerwonych krwinek. Zalecana jest również dla osób z cukrzycą i zmagających się z wysokim poziomem cholesterolu.
Warto również dodać, że kwiat cykorii działa podobnie jak najzdrowsze soki. Zawiera bowiem silne przeciwutleniacze, czyli antocyjany (związki fenolowe i flawonoidy). Pomogą one chronić przed chorobami układów krążenia i nowotworami.
Cykoria wykorzystywana jest również jako substytut kawy. Coraz popularniejsza staje się kawa z cykorii produkowana na bazie sproszkowanego korzenia tego warzywa.
Co więcej, zawarty w nim betakaroten może działać odmładzająco na skórę i pomaga radzić sobie z trądzikiem. W wielu produktach kosmetycznych możemy znaleźć odmianę "cykoria podróżnik".
Jest ona częstym składnikiem szamponów oraz odżywek przeciw wypadaniu włosów.
Niektóre badania pokazują, że stosowanie ekstraktów z korzenia cykorii przeciwdziała wystąpieniu zespołu metabolicznego.