Uda i pośladki

Szczupłe i umięśnione uda i pośladki to znacznie więcej niż zgrabna sylwetka. Pomagają utrzymać właściwą posturę, a także przekładają się na lepsze wyniki w wielu dyscyplinach sportu. Wbrew pozorom nie musisz mieć dostępu do profesjonalnie wyposażonej siłowni, aby trenować tę partię mięśniową. Uda i pośladki wzmocnisz również w domu, stosując proste ćwiczenia i podstawowe przyrządy treningowe. Przy wykonywaniu ćwiczeń na uda i pośladki należy jednak zadbać o nienaganną technikę. Wiele …

Pośladki to duża i bardzo silna grupa mięśniowa, której zadaniem jest przede wszystkim stabilizacja miednicy, stawu biodrowego oraz zapewnienie odpowiedniej mobilności w tym rejonie. Słabe mięśnie pośladkowe nie tylko ograniczają rozwój sportowy w wielu dyscyplinach, ale mogą przyczynić się do dysbalansu mięśniowego oraz różnego rodzaju zaburzeń ortopedycznych. Jak powinien wyglądać trening mięśni pośladkowych?
Ćwiczenia na bryczesy ułatwią nie tylko spalanie tłuszczu z zewnętrznych części ud, ale także ujędrnią skórę i zniwelują cellulit. Efekty treningu mogą być widoczne już po 2-3 tygodniach ćwiczeń pod warunkiem, że połączysz je z treningiem kardio i odpowiednią dietą. Zobacz przykładowy trening na pozbycie się bryczesów na udach.
Ćwiczenia z krzesłem wzmacniają mięśnie nóg, brzucha, pośladków i ramion. Specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń ułatwia trening, ale nie jest niezastąpiony. Zobacz, jak możesz wykorzystać do ćwiczeń zwykłe krzesło.
Ćwiczenia na pośladki powinna wykonywać każda kobieta, która chciałaby pochwalić się jędrną, uniesioną pupą oraz udami bez cellulitu - bo efektem ubocznym ćwiczeń na pośladki jest też wysmuklenie ud. Dodatkowo, ćwiczenia na pośladki wykonywane jedno po drugim pomagają spalać kalorie i budować mięśnie. Poznaj ćwiczenia na jędrne pośladki i smukłe uda, które wykonasz w domu. W galerii zdjęć sprawdzisz, jak prawidłowo wykonać trening!
Trening na brazylijskie pośladki zainspirowany został charakterystycznym atutem ciał brazylijek, czyli kształtną i jędrną pupą. Jeśli marzysz o takich pośladkach, wypróbuj ćwiczenia z Ewą Chodakowską lub Mel B, które są bardzo różnorodne i przynoszą szybkie efekty wizualne. Ćwicząc z obciążeniem zaobserwujesz różnicę w wyglądzie pośladków już po 2-3 miesiącach. Ważne jest, aby z każdym etapem zwiększać ilość serii i obciążeń, dzięki czemu twoje mięśnie będą się rozwijać.
Aby powiększyć pośladki, trzeba wykonywać ćwiczenia siłowe aktywujące mięsień pośladkowy wielki, średni i mały. Sprawdź, jakie są najlepsze ćwiczenia na większe pośladki i poznaj plan treningowy, dzięki któremu powiększysz swoją pupę w 3 tygodnie.
Hip thrust, czyli unoszenie bioder z plecami umieszczonymi na podwyższeniu, to mniej popularne ćwiczenie na pośladki niż przysiady. Jednak jeżeli chodzi o zaangażowanie mięśni pośladkowych i skuteczność formowania zaokrąglonej, jędrnej pupy - zdecydowanie wygrywa z przysiadami. Przeczytaj, na czym polega technika hip thrust i jakie efekty daje to ćwiczenie.
Przysiady bułgarskie są wariantem znanego nam wszystkim ćwiczenia. Jak poprawnie wykonać przysiad bułgarski? Jakie partie mięśni angażuje? Zobacz.
Amnezja pośladków, to wbrew pozorom bardzo poważny problem. Okazuje się, że mogą one stracić pamięć mięśniową, przez co będziemy mieć kłopoty np. z zachowaniem prawidłowej postawy ciała. Czyli mówiąc żartobliwie rzecz będzie o pośladku, który pamięć stracił. Albo o takim, który umarł, bo problem ten bywa nazywany także MARTWYM POŚLADKIEM!
Grube uda to bolączka niejednej kobiety. Dzieje się tak, ponieważ panie z natury magazynują więcej tłuszczu w okolicach bioder oraz ud. Przyczyny masywnych ud mogą być naprawdę różne, od genów po nieodpowiednią dietę włącznie. Co robić, kiedy mamy problem z grubymi udami i chcemy popracować nad ich wyglądem? Warto wówczas zadbać o zbilansowaną dietę, ćwiczenia fizyczne modelujące sylwetkę oraz stosować odpowiednią pielęgnację. Poznaj przyczyny masywnych ud, sprawdź jak poprawić ich wygląd oraz dowiedz się, co zrobić, aby szybko i efektywnie wyszczuplić grube uda.
Ćwiczenia na pośladki dadzą szybsze efekty, jeśli do treningu wykorzystasz dodatkowe obciążenia. Zobacz filmiki wideo z propozycjami 5 prostych ćwiczeń na pośladki z hantlami, które ujędrnią i wymodelują pupę.
Przysiady to ćwiczenia nie tylko wyszczuplające uda i ujędrniające pośladki. Przysiady angażują większą grupę mięśni, dlatego są to ćwiczenia rozwijające całe ciało. Sprawdź, jakie efekty dają przysiady.

Kto powinien wykonywać ćwiczenia na uda i pośladki? Tego typu treningi skierowane są często do pań, które chcą zadbać o harmonijną sylwetkę. Powinni o nich jednak pamiętać wszyscy sportowcy. Dla biegaczy oznacza to szybszy bieg, dla kolarzy większą moc, a dla sportowców sztuk walki, mocniejsze kopnięcia i sprawniejsze poruszanie się po macie. Mocniejsze uda i pośladki pomagają chronić okolicę miednicy przed poważniejszymi skutkami urazów.

Można wyróżnić wiele ćwiczeń na uda i pośladki. Najpopularniejsze z nich to przysiad, martwy ciąg i wykroki. Równie skuteczny będzie hip thrust oraz ćwiczenia z gumami. O pomoc w doborze ćwiczeń warto zwrócić się o pomoc do trenera personalnego. Wiele przykładów wykonywania poszczególnych ćwiczeń można znaleźć też w internecie.

Warto pamiętać, że ćwiczenia na uda i pośladki powinny być dobrane do celu i cech fizjologicznych osoby ćwiczącej. Inaczej będzie wyglądała aktywność przy redukcji, czy budowie masy mięśniowej. Aktywność może być również ułożona tak, aby promować modelowanie sylwetki. W tym przypadku dobór ćwiczeń będzie określany przez jej typ.

Jak często wykonywać ćwiczenia na uda i pośladki? Podobnie jak inne duże partie, także te powinny być obciążane raz w tygodniu. Zapewni to odpowiednią regenerację, przyczyni się do superkompensacji i wzmocnienia mięśni.

Nie do przecenienia jest również aspekt wizualny treningów dolnej partii ciała. To widoczna partia mięśniowa. Warto o nia zadbać, aby prezentowała się jak najbardziej atrakcyjnie.