Trening aerobowy na cellulit. Przykłady ćwiczeń skutecznych w walce z cellulitem

2019-05-22 8:39

Aby pozbyć się cellulitu działaj dwutorowo: ćwicz i stosuj odpowiednią dietę. Wśród najskuteczniejszych ćwiczeń na cellulit, prym wiodą treningi aerobowe - bo równomiernie spalają tkankę tłuszczową i ujędrniają ciało. Zobacz, jak powstaje cellulit i wybierz dla siebie trening, który najbardziej ci odpowiada.

Trening areobowy na cellulit. Przykłady ćwiczeń skutecznych w walce z cellulitem
Autor: thinkstockphotos.com Trening areobowy na cellulit. Przykłady ćwiczeń skutecznych w walce z cellulitem

Spis treści

  1. Jak powstaje cellulit?
  2. Treningi aerobowe pomagają w pozbyciu się cellulitu
  3. Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]
  4. W diecie antycellulitowej powinny znaleźć się:
  5. Ile trenować, żeby zmniejszyć cellulit?

W walce z cellulitem pomoże dowolny trening aerobowy - dzięki regularnym treningom pozbędziesz się cellulitu z pośladków, ud i brzucha.

Jak powstaje cellulit?

Umiejscowione pod skórą komórki tłuszczowe oplecione są tkanką łączną. Objawy cellulitu widać wtedy, gdy następuje przerost komórek tłuszczowych, wobec czego tkanka łączna staje się jakby "za ciasna". Na skórze pojawiają się drobne nieregularne wybrzuszenia. Przerost tkanki łącznej prowadzi w konsekwencji do pogorszenia kondycji skóry, wywołując zaburzenia mikrokrążenia. Następuje zakłócenie prawidłowego krążenia płynów tkankowych i działania układu limfatycznego. Nie nadąża on z oczyszczaniem organizmu z produktów przemiany materii oraz toksycznych substancji.

Cellulit ma podłoże hormonalne. Pojawia się dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, nasila się w okresach "rewolucji hormonalnej" - ciąży, menopauzy, a także czasami w różnych okresach cyklu miesięcznego. Głównym bowiem winowajcą jest kobiecy hormon estrogen, który decyduje o typowo kobiecym, a więc nierównomiernym rozłożeniu tkanki tłuszczowej oraz reguluje gospodarkę wodną w organizmie kobiety.

Im więcej tkanki tłuszczowej tym wyraźniejsze objawy cellulitu. Ale nie znaczy to wcale, że skórka pomarańczowa nie dotyczy kobiet szczupłych. Jak i co ćwiczyć, żeby poprawić wygląd skóry?

Treningi aerobowe pomagają w pozbyciu się cellulitu

Odpowiednio dobrane ćwiczenia sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu oraz zmniejszeniu ilości "skórki pomarańczowej".

Poprzez ruch zmuszamy organizm do spalania tkanki tłuszczowej, regulujemy przemianę materii i pobudzamy krążenie krwi.

Co trenować?

Jak pozbyć się cellulitu [WIDEO]

To ci się przyda

W diecie antycellulitowej powinny znaleźć się:

  • warzywa i owoce zawierające dużo witamin i soli mineralnych;
  • produkty bogate w błonnik, który zapewnia sprawne funkcjonowanie układu pokarmowego;
  • zboża, kiełki i nasiona strączkowe w formie możliwie mało przetworzonej;
  • potrawy z soi, które zawartością białka mogą konkurować z mięsem, a nie zawierają toksyn znajdujących się w pokarmach pochodzenia zwierzęcego.

Ile trenować, żeby zmniejszyć cellulit?

Ważne jest, aby trening wykonywać we właściwej dla siebie intensywności, optymalnej do spalania tkanki tłuszczowej. Intensywność określa się w oparciu o tętno maksymalne, czyli najwyższe tętno w jakim może pracować serce podczas maksymalnego wysiłku w ciągu jednej minuty.

Najłatwiej jest je oszacować według wzoru: 220 -(minus) wiek mężczyzny i 226-(minus) wiek kobiety. Wartość, którą otrzymaliśmy stanowi nasze tętno maksymalne. Przyjęło się, że optymalna intensywność treningu do spalenia tkanki tłuszczowej i rozwinięcia wytrzymałości to przedział tętna od 65% do 85% tętna maksymalnego.

Obliczając więc 65% i 85% z naszej wartości tętna maksymalnego otrzymujemy przedział wartości tętna, w którym powinniśmy się mieścić w czasie treningu. Np. mężczyzna w wieku 30 lat ma tętno maksymalne o wartości 190 uderzeń na minutę, a przedział tętna odpowiedni dla spalania tkanki tłuszczowej waha się pomiędzy: 190x65%=123 i 190x85% = 161. Tętno wysiłkowe można kontrolować metodą palpacyjną, a więc przykładając palce do tętnicy szyjnej lub za pomocą monitora pracy serca. Wszystkie osoby nie przyzwyczajone do treningu powinny zaczynać powoli i stopniowo zwiększać wysiłek.