Spinning, czyli ćwiczenia na rowerze stacjonarnym

2020-02-25 10:30

Spinning to jedna z najbardziej energetycznych form aktywności. Ale przede wszystkim ogromna frajda! Zaletą spinningu jest to, że w przeciwieństwie do jazdy na rowerze, nie musisz z niego rezygnować w okresie jesienno-zimowym. Zobacz przykładowy plan treningu na rowerze stacjonarnym.

SPINNING, czyli ćwiczenia na rowerze stacjonarnym
Autor: thinkstockphotos.com Spinning to trening idealny dla odchudzających się, co więcej - nie obciąża stawów tak jak np. bieganie.

Spis treści

 1. Na czym polega spinning?
 2. Co daje spinning?
 3. Gdzie i kiedy uprawiać spinning?
 4. Czego potrzebujesz do spinningu?
 5. Spinning w domu - plan treningowy
 6. Sprawdź, jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

Spinning to ćwiczenia na rowerach stacjonarnych – ale nieco innych niż te domowe albo z siłowni. Rowery do spinningu są wzorowane na kolarskich – miały bowiem służyć sportowcom do treningów poza sezonem.

Dziś spinning proponuje wiele klubów fitness. Warto spróbować! To nie tylko sport. To zabawa!

Na czym polega spinning?

Spinning to zajęcia o charakterze wytrzymałościowym. Muzyka – odpowiednio dobrana przez instruktora – narzuca tempo jazdy. Wiąże się ono z ukształtowaniem terenu: są odcinki, gdy pojeździsz po płaskiej nawierzchni, oraz takie, gdy będziesz pedałować z góry i pod górę. Dzięki temu za każdym razem możesz wybrać się w zupełnie inną trasę. Miło spędzisz czas, poprawisz kondycje i zdrowie.

Co daje spinning?

Jazda na rowerze to również sport aerobowy (tlenowy), więc korzystnie wpływa na układ oddechowo-krążeniowy. Regularne treningi poprawiają kondycję fizyczną i wzmacniają odporność organizmu. Pomagają także rozprawić się z cellulitem i rozstępami.

Podczas jazdy intensywnie pracują nogi, brzuch, biodra i pośladki – ukrwienie tych partii ciała sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i elastyczniejsza. Dzięki ćwiczeniom wzmocnisz mięśnie, ale także zrzucisz zbędne kilogramy i harmonijnie wymodelujesz sylwetkę.

Dowiedz się więcej: Efekty spinningu - ile kalorii można spalić na rowerze treningowym?

Czytaj też:

Gdzie i kiedy uprawiać spinning?

Spinning najlepiej uprawiać pod okiem instruktora – on opracuje profesjonalny zestaw ćwiczeń interwałowych i dostosuje je do twojej kondycji. Jeśli wolisz ćwiczyć w domu, zainwestuj w sportowy rowerek stacjonarny – taki, który pozwoli ci kontrolować dystans i ilość spalonych kalorii. Pamiętaj, by nie jeździć na nim dłużej niż 45 minut – w ten sposób nie obciążysz stawów ani nie „przegrzejesz” organizmu – co bywa przyczyna kontuzji. Po treningu zrób kilka ćwiczeń izometrycznych – unikniesz zakwasów i rozciągniesz mięśnie.

Czytaj też: Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć? Jazda na rowerze sposobem na odchudzanie

Czego potrzebujesz do spinningu?

Strój do spinningu powinien być luźny – nie może krępować ruchów. Wybierz dres lub spodenki i t-shirt – najlepiej sportowej firmy: są trwalsze, odprowadzają wilgoć ze spoconej skóry. Buty koniecznie muszą być na grubej i twardej podeszwie – dzięki temu stopy będą bardziej stabilne.

Sprawdź: Buty na rower - jak wybrać najlepsze buty rowerowe?

Spinning w domu - plan treningowy

Na rowerku stacjonarnym nie uda ci się przeprowadzić takiego treningu jak w klubie fitness. Ale ćwiczenia w domu nie muszą być wcale monotonne! Możesz je urozmaicić – potrzebna ci będzie jedynie odpowiednia muzyka: szybka i energetyczna oraz wolna i relaksująca. Następnie dostosuj trening do jej rytmu:

 • Pedałuj wolno 6 min, szybko 2 min. Powtórz 5 razy.
 • Pedałuj wolno 5 min, szybko 3 min. Powtórz 4 razy.
 • Pedałuj wolno 4 min, szybko 4 min. Powtórz 3 razy.
 • Pedałuj wolno 3 min, szybko 2 min, wolno 3 min.
 • Następnie wstań i przez 1 min jedź na stojąco. Powtórz to ćwiczenie jeszcze raz (a z czasem 2, 3 razy i więcej – w zależności od poprawy swojej kondycji).

Pamiętaj, aby po spinningu rozciągnąć mięśnie nóg, co wspomoże regenerację i zapobiegnie zakwasom. Poniżej znajdziesz przykładowe ćwiczenia:

Stretching nóg (ud, łydek) - przykładowy zestaw ćwiczeń

Sprawdź, jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii?

miesięcznik "Zdrowie"