Bieganie

Bieganie na przestrzeni lat zdobyło ogromną popularność. Obok klasycznych zawodów asfaltowych rosnącym zainteresowaniem cieszy się bieganie w terenie, tzw. trail running. Ogromną zaletą tej dyscypliny jest to, że można ją uprawiać praktycznie wszędzie, bez dostępu do sportowej infrastruktury i minimalnym nakładem finansowym. Coraz więcej osób stopniowo wydłuża pokonywany dystans, a obok typowych zawodów na 5, 10 km. półmaratonu i maratonu na stałe zagościły biegi ultra.

Jesień ma to do siebie, że często wiele rzeczy nam się odechciewa. Wczesne wstawanie, gdy jest jeszcze ciemno? Bieganie, gdy zimno i pada? Spacery, gdy wiatr wieje w twarz? A jednak, istnieje szereg udowodnionych korzyści z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu przez cały rok. Dziś skupimy się więc nie na wymówkach, ale na sposobach, jak wyjść jesienią biegać.
Udział w cotygodniowej aktywności, polegającej na marszu lub biegu na 5 kilometrów, wydaje się poprawiać satysfakcję z życia – informują naukowcy na łamach pisma PLoS Global Public Health. Lepsze samopoczucie napędza kolejne pozytywne zmiany w życiu badanych.
Bieganie to jedna z najprostszych i najzdrowszych aktywności fizycznych. Tempo i dystans każda osoba może dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Jak bieganie wpływa na nasze ciało? Wyjaśnimy, dlaczego warto biegać oraz szczerze powiemy o zaletach (i wadach) biegania.
Ewa Swoboda, po eliminacjach, które pobiegła rewelacyjnie (uzyskując swój najlepszy tegoroczny wynik), powiedziała, że właśnie zaczął się jej okres. W półfinale poszło jej słabiej i ostatecznie nie dostała się do finału. Czy dzień cyklu ma wpływ na wyniki w sporcie? Jak miesiączka oddziałuje na lekkoatletki? Sprawdzamy.
Nadchodzące igrzyska olimpijskie w Paryżu planuje śledzić 63 proc. rodaków. Rywalizacja sportowa niewątpliwie nas pasjonuje, ale z naszą aktywnością fizyczną jest już gorzej. Co wybieramy, jeśli już się ruszamy? Na czele bieganie i rower, niezależnie od płci. Dalej pojawiają się rozbieżności.
W zasadzie ustalono już dość precyzyjnie, o której godzinie najlepiej biegać, by osiągać najlepsze efekty. Opinie regularnych biegaczy są jednak nadal podzielone. przekonują wręcz, że to pytanie to w zasadzie dylemat nowicjusza, a każda pora ma swoje lepsze i gorsze strony.
Dr Joseph Maroon w USA jest dobrze znany nie tylko fanom futbolu amerykańskiego i drużyny Pittsburgh Steelers. Wiele osób zazdrości 82 -latkowi kondycji i zdrowia. Neurochirurg konsultujący zawodników właśnie zdradził swój przepis na znakomitą formę.
Wystarczy przeczytać komentarze pod dowolnym artykułem o bieganiu, by przekonać się, ilu mamy w Polsce 'ekspertów' od tej formy aktywności fizycznej. Wielu przekonuje, że bieganie jest gorsze od wieczoru przed telewizorem z pilotem w ręku. Wszystko w niewłaściwej dawce i formie może szkodzić, ale chyba warto bieganie odczarować.
Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi być wcale takie straszne. Tylko jak je polubić? Okazuje się, że jest na to prosta rada. Jeśli zastosujesz się do niej, ta aktywność fizyczna przyniesie ci wiele radości i zmotywuje też do osiągania coraz to większych celów.
Od kilku lat bieganie w górach zdobywa w Polsce coraz większą popularność, a nazwiska takie jak Marcin Świerc, Patrycja Bereznowska czy Bartłomiej Przedwojewski znają wszystkie osoby, które choć trochę interesują się biegami trailowymi.
To będzie już 31. raz! Po ulicach Warszawy pobiegną uczestnicy Biegu Konstytucji 3 Maja. Start w majowe święto o godz. 10. Dystans 5 kilometrów.
Półki w sklepach ze sprzętem do biegania wprost uginają się pod ciężarem obuwia sportowego. Producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają poprawić nasze wyniki sportowe. Czy rzeczywiście innowacje w butach do biegania sprawią, że zaczniemy przekraczać własne granice?

Bieganie jest stosunkowo łatwą technicznie dyscypliną, dlatego przyciąga osoby na każdym poziomie zaawansowania bez względu na wiek. Można je traktować zarówno jako treningi uzupełniające, które poprawią wyniki w innych dyscyplinach (np. sporty walki, czy kulturystyka), ale też jako odrębną dyscyplinę.

Bieganie w sposób kompleksowy wpływa na organizm, wzmacniając serce i układ krążenia, układ oddechowy oraz mięśnie. Jednocześnie dzięki wyrzutowi hormonów takich jak adrenalina czy endorfiny poprawia samopoczucie, daje poczucie zadowolenia i spełnienia. Biegacza mówią nawet o tzw. Runner’s High, czyli euforii biegacza spowodowanej odpowiedzią układu hormonalnego na intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny. Bieganie jest także jednym z najpopularniejszych wysiłków tlenowych, które wspomagają odchudzanie.

Aby dobrze biegać, nie wystarczą silne nogi. Świadomy biegacz powinien dbać również o wszystkie mięśnie posturalne, których współpraca zapewnia wydajną pracę organizmu, odporność na zmęczenie i możliwość trenowania przez długie lata bez kontuzji.

Dla osób, które ćwiczą regularnie, istotny jest dobór odpowiedniego ekwipunku. Chodzi nie tylko o buty do biegania, odzież termoaktywną i kompresyjną, ale też sprzęt pozwalając mierzyć intensywność wysiłku, pulsometr.

Choć bieganie może wydawać się całkowicie bezpieczne dla organizmu, zbyt szybkie zwiększanie kilometrażu, nieprawidłowy dobór środków treningowych, czy wyposażenia może skończyć się kontuzją. Poza uciążliwymi, ale mało groźnymi jak pęcherze lub odbity paznokieć zdarzają się również te poważniejsze – zapalenie rozcięgna podeszwowego lub pasma biodrowo-piszczelowego. Tego typu urazy należy niezwłocznie konsultować fizjoterapeutą lub ortopedą.