To się stanie z twoim ciałem, jeśli będziesz regularnie biegać. Niektóre fakty zaskakują
Bieganie to jedna z najprostszych i najzdrowszych aktywności fizycznych. Tempo i dystans każda osoba może dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Jak bieganie wpływa na nasze ciało? Wyjaśnimy, dlaczego warto biegać oraz szczerze powiemy o zaletach (i wadach) biegania.
Bieganie - jak wpływa na sylwetkę
Jeśli śledzisz aktualne Igrzyska Olimpijskie, pewnie zauważysz, że zawodnicy i zawodniczki, w zależności od dystansu, z którym się mierzą, mają różne sylwetki: długodystansowcy są szczupli, żeby nie rzec bardzo szczupli, podczas gdy sprinterzy i sprinterki mają znacznie mocniejsze i bardziej muskularne sylwetki.
Bieganie może też różnie wpływać na organizmy biegaczy-amatorów, w zależności od tego, jakie dystanse preferują, jakie mają naturalne predyspozycje, jak się odżywiają, jakiej są płci i w jakim wieku.
Są jednak pewne wspólne elementy, które można zaobserwować u osób regularnie praktykujących bieganie i to im się właśnie przyjrzymy. Zacznijmy od zalet, żeby później przejść do pewnych... wad.
Zalety biegania
Bieganie buduje wytrzymałość, poprawia kondycję i wzmacnia ciało. Tak działają szczególnie długie wybiegania tlenowe, zwłaszcza jeśli praktykujemy je na przemian z beztlenowymi treningami interwałowymi. Można to wykorzystać w codziennym życiu, zyskując więcej energii bez ładowania się kawą. Na każde piętro wejdziesz bez zadyszki!
Regularne bieganie sprzyja też obniżeniu poziomu ciśnienia krwi i tętna, które u wysportowanych osób może w stanie spoczynku wynosić mniej niż standardowe normy. To zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, a co za tym idzie, może sprzyjać dłuższemu życiu, co potwierdzono naukowo.
Jedną z nieoczywistych korzyści z biegania jest wzmocnienie kości i stawów. Jednak warunkiem jest bieganie z rozsądkiem, nieprzeciążanie organizmu, korzystanie ze wsparcia fizjoterapeutów, reagowanie na ból i przeciążenia.
Znakomitym pomysłem jest też regularny masaż, rolowanie i obowiązkowe rozciąganie po każdym treningu, co pozwoli organizmowi uzyskać maksymalne korzyści z każdej przebieżki. Istotne jest również obuwie, odpowiednio zamortyzowane i dostosowane do podłoża.
Bieganie sprzyja spalaniu kalorii, a zwiększająca się tkanka mięśniowa powoduje, że możesz spalić więcej kalorii niż nieumięśniona osoba o tej samej masie ciała. Mięśnie wzmacniają się przede wszystkim na nogach i pośladkach, ale zauważysz też różnicę, jeśli chodzi o mięśnie brzucha, ramion i pleców, ponieważ bieganie angażuje do pracy całe ciało.
Bieganie, jak potwierdza szereg badań, korzystnie wpływa na nastrój, może sprzyjać redukcji stresu, poprawiać sen, dodawać energii w codziennym życiu. Czy to oznacza, że bieganie ma same zalety? Są pewne minusy, o których też warto wiedzieć.
Czy bieganie odchudza?
Czy bieganie odchudza? Tak, ale pod warunkiem, że bilans kaloryczny będzie ujemny. Jeśli po treningu będziesz jeść z nawiązką, uzupełniając spalone kalorie, z redukcji masy ciała nici. Natomiast może się też zdarzyć, że sylwetka optycznie się wyszczupli, ale ważyć będziesz więcej, ponieważ masa mięśniowa jest cięższa niż tkanka tłuszczowa.
Na pewno regularne bieganie może sprzyjać rzeźbieniu sylwetki, ale co za tym idzie – zanikowi tkanki tłuszczowej też tam, gdzie czasem chciałoby się trochę ciała mieć. Dotyczy to kobiecego biustu, który składa się z tkanki tłuszczowej.
Dlatego większość sportsmenek charakteryzuje się płaskimi klatkami piersiowymi (przy czym dodatkowo noszą biustonosze, które trzymają biust w ryzach i optycznie spłaszczają, ponieważ podskakujące piersi przeszkadzają w aktywności). Dobry dobór biustonosza to kolejny istotny temat dla sportsmenek, szczególnie tych, które natura (lub chirurgia plastyczna) obdarzyła dużym biustem.
Z kolei panowie, którzy nie noszą biustonoszy, są narażeni, zwłaszcza w trakcie dłuższych biegów, na ocieranie się sutków o materiał ubrania, co może prowadzić nawet do krwawienia. Jeśli chcecie tego uniknąć, można nakleić na sutki plasterki, żeby zabezpieczyć tę delikatną część ciała.
Jakie są wady biegania?
Wśród minusów biegania należy też wymienić możliwość uszkodzeń paznokci, co zdarza się szczególnie na długich dystansach. Może to powodować w najlepszym przypadku zasinienie, w najgorszym – schodzenie i odpadanie całych paznokci. Przy mocnym uszkodzeniu paznokieć może nie chcieć odrosnąć lub odrastać zdeformowany.
Poza tym bieganie sprzyja puchnięciu i powiększaniu się stóp. Do biegania zaleca się buty o co najmniej rozmiar większe, niż nosimy na co dzień. Jeśli będziesz długo biegać, po kilku latach możesz zauważyć, że stopa urosła i na co dzień też będzie trzeba sięgać po buty w większym rozmiarze.
Z uwagi na utratę tkanki tłuszczowej można zauważyć też wyszczuplenie i wyostrzenie rysów twarzy. Niekoniecznie jest to wadą, bo aparycja to kwestia gustu, ale warto mieć na uwadze fakt, że na twarzach osób z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej mogą łatwiej pojawiać się zmarszczki.
Ale na pocieszenie warto dodać, że osoby aktywne fizycznie zasadniczo wyglądają młodziej, czują się lepiej i żyją dłużej. O tym, że biegacze żyją statystycznie dłużej niż inne osoby, można przeczytać w artykule Biegacze żyją dłużej niż inni. Ale muszą spełnić pewien warunek.