Trening ze skakanką – jak skakać, żeby schudnąć?

2019-11-14 9:11

Myślisz, że trening ze skakanką to zabawa tylko dla dzieci? Nic bardziej mylnego! Sprawdź, jakich cudów może dokonać regularne skakanie na skakance – systematyczne ćwiczenia pomogą ci schudnąć i sprawią, że na nowo polubisz skakanie.

Skakanie na skakance
Autor: thinkstockphotos.com Skakanie na skakance nie tylko pozwala schudnąć, ale także poprawia kondycję i modeluje mięśnie nóg.

Spis treści

  1. Jak schudnąć, skacząc na skakance?
  2. Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii? [WIDEO]
  3. Jak często skakać na skakance?
  4. 5 zasad skutecznego treningu na skakance
  5. Jaką skakankę kupić?
  6. Kto nie powinien trenować ze skakanką?
  7. Zobacz wideo-test skakanki bez sznurka

Jak schudnąć, skacząc na skakance?

Jeśli dziś znów zjadłaś duże ciastko z kremem i pomyślałaś, że na dietę przechodzisz od jutra, chwyć skakankę! Tylko pół godziny intensywnego skakania pozwoli ci spalić około 300-400 kcal! Ponadto regularne treningi poprawią wygląd twoich łydek, ud, pośladków a także – co ciekawe – ramion. Wprawiając skakankę w ruch, wzmacniasz górne partie ciała, skóra ramion staje się jędrniejsza i wygląda zdrowiej. Już po kilku intensywnych treningach zaczniesz wyglądać smuklej, a twoje nogi będą zachwycać wymodelowanym kształtem.

Ćwiczenia na skakance wpływają na wzrost tętna, poprawę pracy serca i układu krążenia. Dzięki regularnym treningom nie tylko poprawisz swoją kondycję, równowagę i koordynację, lecz także zauważalnie wzmocnisz ciało i wpłyniesz na zwiększenie elastyczności stawów.

Przyspieszysz także przemianę materii, co pozwoli ci zauważyć efekty na wadze. Dodatkowe zalety skakania na skakance to także niski koszt sprzętu, szybkie efekty treningu i możliwość gimnastyki zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Jakie ćwiczenia spalają najwięcej kalorii? [WIDEO]

Jak często skakać na skakance?

Powszechnie wiadomo, że najważniejsze w treningu są odpowiednie przygotowanie i regularność. Najlepiej skakać codziennie po pół godziny. Oczywiście, jeśli wcześniej nie uprawiałeś żadnego sportu, zacznij od krótszych treningów: np. 30 sekund skakania, 10 sekund przerwy, potem znowu 30 sekund skakania i tak dalej, aż do 10 minut. Z czasem stopniowo wydłużaj treningi. Na początek możesz zacząć ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu. Dobre efekty osiągniesz, jeśli ćwiczenia ze skakanką połączysz z treningami siłowymi (wypróbuj na przykład plan treningowy na redukcję tkanki tłuszczowej, który składa się i z ćwiczeń kardio, i siłowych).

Codzienne powtarzanie ćwiczeń przyniesie organizmowi wiele korzyści. Poprawia się nie tylko samopoczucie i kondycja psychiczna, lecz także wydolność oddechowa człowieka. Wzrasta masa mięśniowa, co korzystnie modeluje sylwetkę. Dodatkowo trening pomaga utrzymać smukłą sylwetkę i przyspiesza przemianę materii.

Czytaj też:

Co jednak zrobić, by trening stał się naszym nawykiem i sprawiał przyjemność, a nie kojarzył się z siódmymi potami wyciskanymi w dusznej siłowni? Zastosuj kilka naszych rad, a już po kilku dniach codzienne ćwiczenia ze skakanką staną się twoim nowym zwyczajem i korzystnie wpłyną na twoją sylwetkę.

Polecamy
jesz co lubisz sport

Autor: Time S.A

Nie pozwól, by Twój trening poszedł na marne. Wybierz dietę Dla Aktywnych od JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego Poradnika Zdrowie. Ciesz się menu dobranym do Twoich indywidualnych potrzeb i uprawianego sportu. Wysmuklij sylwetkę i utrzymaj efekt na dłużej.

To ci się przyda

5 zasad skutecznego treningu na skakance

1. Właściwy strój. Komfort zapewni ci wygodne, dobrze dopasowane do ciała ubranie. Najlepiej jeśli będzie wykonane z materiału usuwającego nadmiar potu, wydzielanego podczas ćwiczeń. Jeśli planujesz skakać na świeżym powietrzu, pamiętaj o amortyzującym obuwiu!

2. Miejsce treningu. Możesz trenować zarówno w domu, jak i na dworze. Najważniejsze, żeby skakanie odbywało się na podłożu stabilnym, płaskim i względnie miękkim.

3. Techniki skakania. Zachowuj prostą sylwetkę, patrz przed siebie, trzymaj nisko łokcie i nie usztywniaj kolan podczas skoków!

4. Regularność. Pamiętaj, że lepiej ćwiczyć krótko i systematycznie niż raz w tygodniu do utraty tchu!

5. Zmiana stylu sposobem na nudę. Jeśli poczujesz się znudzona, możesz zacząć eksperymentować. Spróbuj wykonać kilka tzw. „ósemek”, skacz do tyłu, lub na jednej nodze. Propozycje ćwiczeń, zależą tylko od ciebie!

Jaką skakankę kupić?

Skakanki są dostępne w każdym sklepie sportowym, jeśli jednak planujesz systematyczne ćwiczenia, musisz zwrócić uwagę na to, by sprzęt, na którym będziesz je wykonywać, był dobrze dopasowany.

Jedynym kryterium dobrania skakanki jest zwrócenie uwagi na jej długość. Kiedy staniesz na jej środku, długość uchwytów powinna sięgać niewiele ponad wysokość twoich pach. Za długą skakankę można skrócić, wiążąc supełki na jej końcach, za krótką powinno się wymienić. Dodatkowo warto dobrać odpowiednią wagę skakanki, najlepsze są sprzęty lekkie, wykonane ze sztucznego tworzywa.

Jeśli pilnie śledzisz nowe trendy, z pewnością zainteresują cię także skakanki z licznikami, pozwalające sprawdzić czas skakania i liczbę spalonych kalorii. Dodatkowe możliwości na pewno korzystnie wpłyną na zwiększenie motywacji do treningu!

Czytaj też: Zegarki sportowe - jakie mają funkcje i jaki kupić

Kto nie powinien trenować ze skakanką?

Wydawałoby się, że skakanie na skakance tak popularne wśród dzieci nie powinno mieć przeciwwskazań. Ten rodzaj aktywności nie jest jednak polecany osobom z dużą nadwagą i otyłością. Może także pogłębić problemy ze stawami. Specjaliści odradzają go także cierpiącym na niewydolność sercową i kłopoty z krążeniem.

Jeśli jednak do nich nie należysz, już dziś rozpocznij przygodę ze skakanką i wymodeluj swoje ciało! A może po regularnym treningu będziesz w stanie pobić światowy rekord skoków na skakance, który wynosi 136 powtórzeń w ciągu 15 sekund.

Zobacz wideo-test skakanki bez sznurka

Dlaczego nie chudnę?

Pytanie 1 z 10
Jak często się ważysz lub mierzysz?
odchudzanie

Źródło: TVN Style/ X-news