Suplementy i odżywki

Suplementy i odżywki to preparaty przyjmowane przez osoby aktywne fizycznie w celu zwiększenia wydolności organizmu, przyspieszenia redukcji tkanki tłuszczowej lub promowania przyrostu masy mięśniowej. Część suplementów wykazuje również profilaktyczny efekt prozdrowotny i wzmacnia odporność lub uspokaja układ nerwowy. Odżywki i suplementy są stosowane przez przedstawicieli większości dyscyplin sportowych, m.in. kulturystów, biegaczy, kolarzy, czy triathlonistów.

Picie ziołowych herbatek z roślin leczniczych o dowiedzionym działaniu, a takich nie brakuje, ma sens. Mogą pobudzić kolagen, który masz w sobie, poprawić trawienie, wesprzeć układ krążenia czy obniżyć poziom cukru we krwi. Nie zastąpią konkretnych leków, aktywności fizycznej czy zdrowej diety, ale są cennym uzupełnieniem zdrowszego stylu życia.
Grzybowe suplementy zaczynają zdobywać na popularności. Coraz więcej osób sięga po nie licząc na ich potencjalne prozdrowotne właściwości. Czy jednak rzeczywiście opłaca się je kupować? Odpowiedź może zaskoczyć
Rynek suplementów pęka w szwach. Jedni biorą coś na sen, inni na obniżenie glikemii, jeszcze inni na trawienie itd. Niestety sam fakt, że tego typu produkty dostępne są bez recepty, sprawia, że można wpaść w pułapkę. Jednym z ważnych aspektów jest interakcja z lekami. Okazuje się, że ziołowe specjały mogą namieszać.
Kolagen jest niezbędny dla zdrowia naszej skóry, stawów i innych tkanek, a jego suplementacja staje się coraz bardziej popularna. Pytanie jednak brzmi: jak i kiedy przyjmować kolagen, aby uzyskać najlepsze efekty? Czy lepiej zażywać go na czczo, po posiłku, rano czy wieczorem? Dowiedz się, jak maksymalnie wykorzystać potencjał tego cennego białka.
Pamiętasz czasy, gdy na topie była „lewoskrętna witamina C”? Taki związek chemiczny oczywiście nie istnieje i nigdy nie istniał. Istnieją natomiast inne substancje, które mogą wzmacniać działanie witaminy C. Jakie to środki? Sprawdzamy.
Kolagen odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, stawów i kości, jednak z wiekiem jego poziom w organizmie spada. Coraz więcej osób sięga po suplementy z kolagenem, by opóźnić procesy starzenia i wspomóc regenerację tkanek. Czy jednak można go przedawkować? Jakie skutki może mieć nadmierne spożycie kolagenu? Sprawdź objawy przedawkowania kolagenu.
Dlaczego zamierzasz stosować magnez w formie preparatu? Jeśli chcesz po prostu uzupełnić codzienną dietę, przyjąć takie skoncentrowane jedzenie, to możesz stosować suplementy. Gdy podejrzewasz niedobór, zależy ci na produkcie dobrej jakości, o udokumentowanym działaniu, wybór jest w zasadzie jeden. Jaki magnez najlepiej brać?
TUDCA to żadna cudowna nowość, tylko kwas tauroursodeoksycholowy, czyli substancja, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Generalnie ma pomagać na wiele rzeczy, ale przede wszystkim wspierać wątrobę. W jej od wieków wierzyli Chińczycy, teraz polecają go głównie producenci suplementów. Słusznie?
Wielu Polaków stosuje różne suplementy diety, jednak niewiele osób wie kiedy i jak je prawidłowo przyjmować. Niewłaściwe łączenie preparatów może osłabiać ich działanie i utrudniać wchłanianie cennych składników odżywczych. Jakich suplementów lepiej nie przyjmować jednocześnie?
Przyjęło się dość powszechnie myślenie, że niedobory witamin i minerałów to problem późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Teraz, gdy natura oferuje tyle świeżych skarbów, nasza dieta może być bogata i chronić przed brakami. Tylko czy to wystarcza?
Wielu użytkowników mediów społecznościowych, w tym TikToka, promuje korzyści wynikające ze stosowania suplementów , co przyczyniło się do wzrostu ich popularności. Okazuje się jednak, że ziołowe preparaty dostępne bez recepty mogą być niezdrowe i stanowić zagrożenie dla wątroby. Na jakie suplementy trzeba uważać?

Suplementy i odżywki można dzielić na wiele sposobów. W zależności od strategii wykorzystania, część z nich, np. kreatyna lub BCAA może być stosowana zarówno przed treningiem, jak po wysiłku. Inne, jak np. kofeina, synefryna albo arginina raczej znajdują się w składzie przedtreningówek.

Do najbardziej popularnych suplementów o uniwersalnym działaniu można zaliczyć kreatynę, kofeinę oraz odżywki białkowe. Zadaniem kreatyny jest przyspieszenie resyntezy ATP w komórkach mięśniowych i stworzenie korzystnego środowiska do budowy masy mięśniowej. Dzięki niej szybciej przebiega regeneracja i rośnie generowana moc. Kofeina to ergogenik zawarty przede wszystkim w kawie. Przyjmowanie jej przed wysiłkiem zwiększa skupienie, oddala efekt zmęczenia i sprawia, że dużo łatwiej utrzymać intensywność wysiłku na wysokim poziomie. Z kolei odżywki białkowe dostarczają organizmowi wyselekcjonowanych frakcji protein o różnej kinetyce wchłaniania. Doskonale nadają się do uzupełnienia niedoborów białka w diecie, ale mogą też służyć jako baza do przygotowania deserów, shake’ów i koktajli.

Racjonalne stosowanie suplementów diety pozwala poprawić osiągi sportowe, znaleźć motywację do wysiłku po ciężkim dniu oraz zadbać o zdrowie. Warto pamiętać, że suplementy diety nie zostały zaprojektowane jako substytut zróżnicowanego modelu odżywiania i nie powinny być tak traktowane.

Odżywki i suplementy stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia. Powinny na nie jednak uważać osoby młode, kobiety w ciąży oraz sportowcy, którzy chorują na nadciśnienie lub inne choroby serca. W razie wątpliwości stosowanie suplementacji powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem.