Metanabol, czyli "metka" - efekty i skutki uboczne metanabolu

2018-09-27 10:59

Metanabol to jeden z najbardziej popularnych sterydów anabolicznych, ponieważ daje szybkie efekty. Metanabolu używają go zarówno kulturyści, jak i amatorzy w celu zwiększenia masy mięśniowej. Przez to, że podawany jest doustnie, wielu osobom wydaje się bezpieczny. Jednak to tylko pozory. Sprawdź, czym jest metanabol, jakie daje efekty oraz jakie skutki uboczne niesie ze sobą jego stosowanie.

Metanabol, czyli metka - efekty i skutki uboczne stosowania metanabolu
Autor: thinkstockphotos.com Metanabol daje szybkie efekty w postaci przyrostu masy mięśniowej, jednak na dłuższą metę powoduje wyniszczenie narządów, zwłaszcza wątroby.

Spis treści

  1. Co to jest metanabol?
  2. Metanabol – dawkowanie i efekty stosowania
  3. Metanabol - skutki uboczne
  4. Metanabol - zwodniczy pomocnik kulturysty

Metanabol, a właściwie Metandienon, bo tak naprawdę się nazywa, to popularny środek dopingujący. Jest sterydem anabolicznym wprowadzonym początkowo w Ameryce w latach 50-tych XX wieku.

Co ciekawe, wiele osób myśli, że obecnie metanabol produkowany jest w Polsce, jednak ta informacja jest nieprawdziwa. Firma sławiąca się produkcją metanabolu - Jelfa S.A, wytwarza jedynie jego imitacje. Rzeczywisty metanabol produkowany jest w Rosji i Tajlandii.

Co to jest metanabol?

Wiele osób, które mają do czynienia ze sportem, lubi iść drogą na skróty. Popularne jest faszerowanie się przeróżnymi środkami dopingującymi, aby jak najszybciej i przy jak najmniejszym nakładzie pracy poprawić wygląd sylwetki. Takie podejście niestety spotykane jest u niektórych kulturystów startujących w zawodach sylwetkowych, ale ostatnimi czasy nie brakuje również amatorów sięgających po niebezpieczne sterydy.

W kręgu adeptów siłowni metanabol dość często nazywany jest „metką”.

Warto pamiętać, że metanabol jest obecnie wycofany z rynku i zakazany przez amerykańską instytucje rządową FDA (Agencja Żywności i Leków). Jeśli więc mamy z nim do czynienia, robimy to nielegalnie, pozyskując produkt z „czarnego” rynku. Już sam ten fakt daje dużo do myślenia w kwestii bezpieczeństwa stosowania tego sterydu.

Warto wiedzieć, że metanabol pojawił się na rynku w zupełnie innym celu niż obecnie. Był to środek farmakologiczny, który miał przeciwdziałać zanikom mięśniowym nabytym w ciężkich chorobach oraz uzupełniać niedobór białka i pomagać wrócić do zdrowia przy rekonwalescencji. Na tym poziomie metanabol dość korzystnie wpływał na zdrowie pacjenta, ale oczywiście wtedy, kiedy stosowano go jako lek, w rozsądnych ilościach. Jednak po latach odkryto, że przynosił on i tak więcej szkód niż korzyści. Niestety niektórzy kulturyści nie biorą pod uwagę tego, co może się stać, gdy zażywamy metanabol w niewłaściwy sposób.

Metanabol – dawkowanie i efekty stosowania

Zalecane dawki metanabolu zwykle wynoszą 15-20 mg dziennie, a u osób zaawansowanych nawet 30-50 mg! To naprawdę szokujące ilości toksycznej substancji dla organizmu. Na niektórych forach internetowych poświęconych siłowni można wyczytać, jak „kulturyści” udzielają sobie nawzajem rad, aby podczas cyklu dodatkowo wstrzykiwać sobie testosteron i często badać wątrobę i serce, a kiedy wystąpi ostry ból narządów tylko na chwilę (!) odstawić metanabol.

Może się więc pojawić słuszne pytanie – po co w takim razie brać metanabol? Czy daje on naprawdę aż takie wielkie korzyści sylwetkowe? Odpowiedź brzmi NIE. Metanabol przez dużą toksyczność nie nadaje się do stosowania dłużej niż 8 tygodni. W tak krótkim czasie żaden sportowiec nie zbuduje pokaźnej masy mięśniowej. Jeśli już o niej mowa, metanabol powoduje tylko pozorny wzrost masy, ponieważ sprawia, że w ekspresowym tempie ją nabieramy, ale po zakończeniu cyklu w równie szybkim tempie tę masę tracimy. Nie jest to jednak pożądana sucha masa mięśniowa, ale jedynie woda podskórna, tłuszcz i niewielkie zapasy glikogenu. Właśnie to sprawia, że dosłownie puchniemy. Jednak to nie wszystkie skutki uboczne zażywania metanabolu.

Metanabol - skutki uboczne

Większość sterydów wpływa niekorzystnie na produkcję testosteronu. Metanabol blokuje wytwarzanie naturalnego testosteronu i nawet niewielkie dawki znacznie obniżają jego poziom. Prowadzi to do:

  • obniżenia popędu seksualnego,
  • niskiej jakości nasienia, a nawet bezpłodności,
  • problemów z erekcją,
  • wypadania włosów i nadmiernego łysienia,
  • chronicznego zmęczenia i braku energii,
  • problemów ze snem,
  • zmian nastrojów (wybuchów agresji, nadmiernej płaczliwości, apatii, depresji).

Sprawdź też: Problemy z erekcją. Co robić, gdy podczas stosunku zanika wzwód?

Ponadto zażywanie metanabolu skutkuje:

  • utratą masy mięśniowej,
  • utratą masy kostnej,
  • przyrostem tkanki tłuszczowej.

Ludzie, którzy sięgają po jakikolwiek steryd oczekują zupełnie przeciwnych efektów do powyższych. Jednak zapomina się, że steryd działa tylko podczas jego zażywania, a metanabol jest tak silnie trujący, że przy dłuższym stosowaniu nieodwracalnie upośledza funkcjonowanie niemal wszystkich narządów. Możemy przez to wpaść w błędne koło i do końca życia uzależnić się od środków dopingujących, co niewyobrażalnie wyniszczy nasz organizm.

Inne skutki uboczne stosowania metanabolu to:

  • ginekomastia, spowodowana nadmierna ilością estrogenów, które negatywnie wpływają przede wszystkim na mężczyzn. To zaburzenie skutkuje nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej i pojawianiem się kobiecych piersi,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • uszkodzenie wątroby - stosowanie metanabolu skutkuje podwyższeniem prób wątrobowych (ALAT, ASPAT), co silnie obciąża ten organ. Jest to jeden z najważniejszych narządów wewnętrznych, a niestety właśnie tam trafiają toksyny pochodzące ze sterydu,
  • uszkodzenie serca,
  • trądzik i zmiany skórne,
  • uszkodzenie nerek,
  • uszkodzenie trzustki.

Metanabol - zwodniczy pomocnik kulturysty

Metanabol jest bardzo zwodniczym środkiem dopingującym o właściwościach anabolicznych. Fakt, że pierwotnie był stosowany jako lek oraz forma jego podawania, czyli drogą pokarmową, sprawia, że większość przyjmujących go uważa, że jest to środek całkowicie bezpieczny. To bardzo złudne, ponieważ fakt, że nie przyjmuje się go za pomocą iniekcji (zastrzyku), nie czyni go środkiem bezpiecznym dla organizmu.

Przyjmowanie metanabolu wywołuje nieodwracalne zmiany w wątrobie, sercu oraz powoduje znaczny spadek libido i obniżenie sprawności seksualnej. Nie warto podążać za nieodpowiedzialną modą na branie sterydów. Niestety dzieje się to coraz częściej, a po nielegalne anaboliki sięgają coraz młodsze osoby. Takie przypadki często kończą się w szpitalu.

Czytaj też: Tabletki na potencję - które są najskuteczniejsze?

Jeśli już decydujemy się na ćwiczenie na siłowni, budowanie masy mięśniowej i pracę nad proporcjami sylwetki, róbmy to zdrowo, mądrze i przede wszystkim świadomie. Branie metanabolu, jako środka pomocniczego, jest wynikiem nieświadomości tego, że jest on nie tylko na dłuższą metę nieskuteczny i trujący, ale przede wszystkim przynosi zupełnie inne efekty, niż te, które pragniemy uzyskać.

Jeśli chcesz zwiększyć swoją masę mięśniową, możesz wspomóc się stosowaniem kreatyny - znanego od dawna, najlepszego suplementu na przyrost masy mięśniowej. Jest on nie tylko zdrowy i dobry dla twojego organizmu, ale przede wszystkim skuteczny. Możesz również stosować dodatkową podaż białka i węglowodanów oraz sumplementację aminokwasami rozgałęzionymi BCAA.

Taka pomoc przy prawidłowym i systematycznym treningu siłowym znacznie zwiększy jakość twoich mięśni: trwale zwiększy ich objętość i siłę, a tego nie daje szkodliwy metanabol. Pamiętaj, że zdrowie raz trwale naruszone już nigdy nie będzie w tak dobrej kondycji jak przedtem.