Odchudzanie

Redukcja masy ciała jest nieodłącznym elementem pracy nad zdrową i szczupłą sylwetką. Choć powszechnie odchudzanie jest kojarzone ze stosowaniem diet głodówkowych, w osiągnięciu upragnionej masy ciała pomagają proste, domowe sposoby i regularna aktywność fizyczna. To dzięki nim odchudzanie jest możliwe bez efektu jo-jo. Prawidłowe przeprowadzone kuracja odchudzająca to taka, która zapewnia stabilny spadek masy ciała, około 0,5 kg na tydzień.

Zdaniem dietetyczki dr Małgorzaty Słomy-Krześlak farmakoterapia może wspierać odchudzanie, ale nie zastąpi zdrowej diety i ruchu. Leczenie otyłości powinno opierać się na trwałej zmianie stylu życia. Prawda jest taka, że leki nie kosztują mało, nie są wolne od skutków ubocznych i nie działają bez modyfikacji nawyków.
Niełatwo powiedzieć, skąd się bierze nawracająca moda na dietę lotników. Roznosi się pocztą pantoflową, budzi nadzieje, a potem rozczarowuje. Niewątpliwie pomogła schudnąć wielu osobom w krótkim czasie, a jednak potem nie były zadowolone z jej stosowania. Uważaj, to pułapka.
Zbliża się Wielkanoc - czas rodzinnych spotkań i tradycyjnych potraw, z których trudno zrezygnować. Jeśli jesteś na diecie, siedzenie przy świątecznym stole może być wyzwaniem. Na szczęście istnieją sposoby, by cieszyć się świętami i nie rezygnować ze swoich postanowień. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową.
Należysz do "grubokościstych", dlatego nawet ważąc prawidłowo, nie wyglądasz szczupło? Zaskakująco często słyszy się, że ktoś ma grube kości i wpływają one zasadniczo na wagę. Dietetyk kliniczny Jarosław Piotrowski nie ma wątpliwości, jak jest naprawdę.
Schudłaś i boisz się, że kilogramy wrócą? To częsty problem, ale można mu skutecznie zapobiec. Specjalista ds. otyłości podpowiada, jakie trzy nawyki są kluczowe, by utrzymać efekty diety i cieszyć się nową sylwetką na długo. Sprawdź, co robią osoby, które nie tyją z powrotem.
Wraz z nadchodzącą wiosną coraz więcej osób zaczyna myśleć o zrzuceniu nadprogramowych kilogramów i osiągnięciu upragnionej formy. W rzeczywistości pełnej sprzecznych informacji na temat tzw. diet cud, szczególnie ważne staje się sięganie po sprawdzone i naturalne sposoby wspierające zdrowe odchudzanie.
Choroby przewlekłe powiązane z obecnością stanów zapalnych wciąż stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie. To pokazuje, jak ważna jest właściwa dieta, ale i ruch. Okazuje się, że wystarczą regularne spacery, mogą wpływać pozytywnie na markery zapalne, a tym samym poprawiać stan zdrowia. Eksperci wskazali, jaka strategia sprawdzi się najlepiej.
Zmiana czasu może wpływać na wagę bardziej, niż się wydaje. Zaburzenie rytmu dobowego prowadzi do rozregulowania hormonów odpowiedzialnych za apetyt, co skutkuje częstszym występowaniem uczucia głodu. Dodatkowo zmęczenie wynikające z przesunięcia czasu nie sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej. Czy da się coś z tym zrobić?
Post przerywany, Intermittent Fasting, IF określają tę samą zasadę, czyli czas kiedy powstrzymujemy się od spożywania posiłków oraz okno żywieniowe. Plusem jest fakt, że nie trzeba wówczas liczyć kalorii i dbać o deficyt, by pozbyć się niechcianych kilogramów. Jednak, czy to na pewno działa?
Sławomir od lat przyciąga uwagę publiczności swoją osobowością, charakterystycznym stylem i scenicznym luzem. Przez długi czas zmagał się jednak z nadwagą, co nie umknęło uwadze fanów. W ostatnich miesiącach muzyk przeszedł spektakularną metamorfozę – zrzucił aż 15 kilogramów i wygląda dziś zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu.
Kawa a odchudzanie to temat, który budzi wiele pytań. Czy kawa spalająca tłuszcz naprawdę działa? Jak pić kawę, żeby schudnąć i przyspieszyć metabolizm? Wpływ kawy na utratę wagi może być jeszcze większy, gdy połączysz ją z naturalnymi spalaczami tłuszczu. Sprawdź, jaka kawa na odchudzanie działa najlepiej i dlaczego warto dodać do niej tę przyprawę!
Monika Jarosińska zaskoczyła fanów swoją metamorfozą! Aktorka znana z seriali Plebania i Dziewczyny ze Lwowa pojawiła się na gali fundacji „Kochaj życie” i zachwyciła szczupłą sylwetką. Jej przemiana wzbudziła liczne spekulacje – czy stosowała specjalną dietę, a może miała inne powody do odchudzania? Gwiazda zdradziła, jak udało jej się schudnąć.
Poranna rutyna 30/30/30 zyskuje popularność jako skuteczna metoda wspomagająca odchudzanie. Polega na zjedzeniu 30 gramów białka w ciągu 30 minut od pobudki i 30 minutach aktywności fizycznej. Pomaga nie tylko zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także poprawia metabolizm i reguluje poziom energii.
Chociaż odchudzanie może wydawać się prostym procesem, wiele osób popełnia błędy, które spowalniają lub wręcz uniemożliwiają utratę wagi. Trenerzy wskazują na najczęstsze z nich, które regularnie przeszkadzają w odchudzaniu. Poznaj największe pułapki i dowiedz się, jak ich uniknąć.
Zdrowe nawyki są kluczowe dla dobrego samopoczucia, ale niektóre z nich mogą mieć nieoczekiwane skutki uboczne. Dbając o ciało i umysł, warto zwrócić uwagę na pułapki pozornie „zdrowych” praktyk, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. Oto osiem nawyków, na które warto zwrócić uwagę.
Cezary Żak, aktor znany z serialu Ranczo schudł 30 kg, a jego spektakularna metamorfoza zachwyciła fanów. Aktor przez długi czas zmagał się z nadwagą, a jego waga przekraczała 120 kg. Kluczowym krokiem w procesie odchudzania była zmiana nawyków żywieniowych i eliminacja niektórych produktów. Jak wyglądała jego dieta i co było sekretem sukcesu?
Na Tłusty Czwartek czeka każdy miłośnik słodkości. Ale ten dzień budzi rozterki nie tylko u osób na diecie. Bo zjadłoby się pączka, i to nie jednego, ale co z kaloriami? Czy da się zjeść pączka i uniknąć negatywnych konsekwencji karnawałowego obżarstwa? Odpowiedź brzmi: tak! Sprawdź, jak najszybciej spalić kalorie z jednego pączka i cieszyć się Tłustym Czwartkiem bez wyrzutów sumienia. Podajemy konkretne propozycje ćwiczeń.
Zenek Martyniuk i jego żona Danuta przeszli wielką metamorfozę. Gwiazdor disco polo po latach postanowił wziąć przykład ze swojej ukochanej, która najpierw zmieniła dietę i schudła prawie 20 kg. Teraz lider zespołu Akcent również zadbał o sylwetkę – ograniczył wysokokaloryczne produkty i pozbył się zbędnych kilogramów.
Odpoczynek często kojarzy się z lenistwem, ale okazuje się, że może sprzyjać redukcji tłuszczu trzewnego. Organizm potrzebuje regeneracji, by prawidłowo funkcjonować, a brak snu i przewlekły stres mogą prowadzić do odkładania tkanki tłuszczowej. Okazuje się, że odpowiednia ilość relaksu wspiera metabolizm i pomaga w utrzymaniu zdrowej sylwetki.
Joanna Kurowska zachwyca nową sylwetką! Aktorka zrzuciła już 13 kilogramów i nie zamierza na tym poprzestać. Dzięki wsparciu ekspertów i odpowiednio dobranej diecie udało jej się osiągnąć spektakularne efekty. „Schudłam 13 kg. To jest dużo. Ale jeszcze mam zanadrzu sześć kilogramów. I ja to zrobię!” – mówi Kurowska.

Odchudzanie organizmu jest możliwe przede wszystkim dzięki stworzeniu ujemnego bilansu kalorycznego. Polega on na dostarczaniu mniejszej ilości energii, niż jest wydatkowane na wszystkie aktywności w ciągu dnia. Regularnie ćwicząc, zwiększamy zapotrzebowanie na kilokalorie, ułatwiając odchudzanie. Co istotne, aby schudnąć wcale nie trzeba trenować ciężko! Wykazano, że optymalne spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy intensywności na poziomie 60-70% HR Max.

Sport to nie jedyny sposób an to, aby schudnąć. Istotną kwestią jest też dieta. Właściwy dobór proporcji makroskładników, pory spożywania posiłków oraz nawodnienie mają ogromny wpływ na zarządzanie masą ciała.

Odchudzanie w dużej mierze opiera się na zdrowych nawykach żywieniowych. Oznacza to ograniczenie spożywania przetworzonej żywności (fastfoody, słone przekąski). Opierając dietę na pełnowartościowych artykułach spożywczych dostarczamy organizmowi wysokiej jakości makroskładników, mikroskładników oraz witamin i minerałów, którymi jest on w stanie łatwo zarządzać.

Znajomość podstaw dietetyki i zdrowego żywienia przyda się każdemu z nas. W ten sposób dużo łatwiej przyrządzać smaczne i zróżnicowane posiłki dla całej rodziny.

Warto pamiętać, że u niektórych osób odchudzanie standardowymi metodami będzie utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi tarczycy, zespołem metabolicznym, cukrzycą czy chorobami wątroby. W ich przypadku konieczne będzie w pierwszej kolejności unormowanie stanu zdrowia przez lekarza specjalistę. Często nieodzowne okazuje się również ułożenie diety przez dietetyka klinicznego.