Odchudzanie

Redukcja masy ciała jest nieodłącznym elementem pracy nad zdrową i szczupłą sylwetką. Choć powszechnie odchudzanie jest kojarzone ze stosowaniem diet głodówkowych, w osiągnięciu upragnionej masy ciała pomagają proste, domowe sposoby i regularna aktywność fizyczna. To dzięki nim odchudzanie jest możliwe bez efektu jo-jo. Prawidłowe przeprowadzone kuracja odchudzająca to taka, która zapewnia stabilny spadek masy ciała, około 0,5 kg na tydzień.

Cellulit, nasz plażowy wróg numer 1. Wraz z nadejściem lata i bardziej skąpych strojów pojawia się dylemat: zasłonić, odsłonić, a może zwalczyć? Czy prawdą jest, że cellulit w życiu każdej kobiety jest nieunikniony i że bywa nieodwracalny? Razem z ekspertem sprawdzamy, co możemy zrobić z „pomarańczową skórką".
Właściwie zbilansowana dieta oraz utrzymanie deficytu kalorycznego są kluczowymi czynnikami w procesie odchudzania. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na jedzenie, ale także na napoje, które spożywamy. Jednym z polecanych napojów dla osób dążących do utraty wagi jest herbata miętowa. Pijąc jedną filiżankę dziennie, możemy schudnąć.
Chcesz schudnąć, ale nie umiesz zrezygnować z niezdrowych przekąsek, nie wyobrażasz też sobie stosowania diety, a tym bardziej środków na odchudzanie? Wystarczy umiejętnie oszukać mózg, a sposób na to sprytne oszustwo właśnie opisali naukowcy. Metoda wcale nie jest oczywista, ale – jak przekonują badacze – może być bardzo skuteczna.
Jedni w sytuacjach stresowych nie mogą nic przełknąć, inni reagują na stres objadaniem się. Jeśli i ty zajadasz domowe kłopoty, konflikty w pracy - zerwij ze złymi nawykami żywieniowymi. Jedząc, nie rozwiążesz problemu, za to dojdzie kolejny powód do stresu – nadwaga. Aby stres nie powodował tycia, zachowaj zdrową dietę i stosuj inne sposoby rozładowywania stresu.
Dieta ketogeniczna (ketogenna) polega na wysokiej podaży tłuszczu i możliwie maksymalnej redukcji węglowodanów w jadłospisie. Dieta bogata w tłuszcz i uboga w węglowodany bywa stosowana jako dieta odchudzająca, jak i jako dieta lecznicza m.in. przy padaczce lekoopornej czy cukrzycy. Ma jednak swoje przeciwwskazania i wady. Dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna i kto może, a kto nie powinien jej stosować.
Statystyki publikowane przez towarzystwa dietetyczne nie brzmią optymistycznie. Nawet 85 do 95 proc. osób, które rozpoczyna stosowanie diet odchudzających, wraca do wyjściowej wagi w terminie jednego roku od rozpoczęcia stosowania kuracji odchudzającej. Efekt jo-jo powszechnie kojarzony jest z nieskutecznością diety lub brakiem silnej woli. Czy jednak wahania wagi zawsze muszą być złe? Najnowsze badania sugerują coś zupełnie innego.
Tłuszcz trzewny to częsty problem, którego nie widać gołym okiem. Choć występuje naturalnie wokół narządów, czasem gromadzi się tam w nadmiarze. To z kolei może powodować groźne choroby przewlekłe. Można się z nim uporać, sięgając po niektóre produkty spożywcze.
Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich rezultatów. Dotyczy to niemal wszystkich sfer naszego życia, w tym wysiłku fizycznego oraz redukcji masy ciała. Czy można schudnąć szybko i jakie tempo utraty wagi jest bezpieczne dla zdrowia?
Tłusty Czwartek to ulubiony dzień wszystkich łasuchów. Ale budzi rozterki nie tylko u osób na diecie. Bo zjadłoby się pączka, i to nie jednego, ale co z kaloriami? Na szczęście w Tłusty Czwartek przytyć wcale nie trzeba. Oto przykłady ćwiczeń, dzięki którym spalicie nadmiar kalorii i unikniecie negatywnych konsekwencji karnawałowego obżarstwa.
Jak skutecznie schudnąć? Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, ale nie każda rada ma sens. Istnieje kilka metod, których lepiej nie stosować, gdyż są przestarzałe i nie tylko nie pomogą stracić na wadze, ale też mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu. Warto je znać.
Chris Moyles to DJ radiowy, który kilkanaście lat temu ważył ponad 115 kg. Mężczyzna zmienił swój sposób żywienia i udało mu się zrzucić zbędne kilogramy. 48-latek zdradził, jak to zrobił. Okazuje się, że wystarczyło wykluczyć z diety tylko dwa produkty, które dla wielu ludzi stanowią nieodłączną część jadłospisu.

Odchudzanie organizmu jest możliwe przede wszystkim dzięki stworzeniu ujemnego bilansu kalorycznego. Polega on na dostarczaniu mniejszej ilości energii, niż jest wydatkowane na wszystkie aktywności w ciągu dnia. Regularnie ćwicząc, zwiększamy zapotrzebowanie na kilokalorie, ułatwiając odchudzanie. Co istotne, aby schudnąć wcale nie trzeba trenować ciężko! Wykazano, że optymalne spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy intensywności na poziomie 60-70% HR Max.

Sport to nie jedyny sposób an to, aby schudnąć. Istotną kwestią jest też dieta. Właściwy dobór proporcji makroskładników, pory spożywania posiłków oraz nawodnienie mają ogromny wpływ na zarządzanie masą ciała.

Odchudzanie w dużej mierze opiera się na zdrowych nawykach żywieniowych. Oznacza to ograniczenie spożywania przetworzonej żywności (fastfoody, słone przekąski). Opierając dietę na pełnowartościowych artykułach spożywczych dostarczamy organizmowi wysokiej jakości makroskładników, mikroskładników oraz witamin i minerałów, którymi jest on w stanie łatwo zarządzać.

Znajomość podstaw dietetyki i zdrowego żywienia przyda się każdemu z nas. W ten sposób dużo łatwiej przyrządzać smaczne i zróżnicowane posiłki dla całej rodziny.

Warto pamiętać, że u niektórych osób odchudzanie standardowymi metodami będzie utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi tarczycy, zespołem metabolicznym, cukrzycą czy chorobami wątroby. W ich przypadku konieczne będzie w pierwszej kolejności unormowanie stanu zdrowia przez lekarza specjalistę. Często nieodzowne okazuje się również ułożenie diety przez dietetyka klinicznego.