Odchudzanie

Redukcja masy ciała jest nieodłącznym elementem pracy nad zdrową i szczupłą sylwetką. Choć powszechnie odchudzanie jest kojarzone ze stosowaniem diet głodówkowych, w osiągnięciu upragnionej masy ciała pomagają proste, domowe sposoby i regularna aktywność fizyczna. To dzięki nim odchudzanie jest możliwe bez efektu jo-jo. Prawidłowe przeprowadzone kuracja odchudzająca to taka, która zapewnia stabilny spadek masy ciała, około 0,5 kg na tydzień.

Podczas odchudzania najtrudniej pozbyć się tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Kobiety często skarżą się, że przechodząc na dietę, czy rozpoczynając treningi, najpierw tracą objętość w biuście, co wcale nie jest pocieszające. Natomiast brzuch, jaki był, taki jest. Możliwe jednak, że powodem są napoje, których należy unikać.
Utrata wagi jest u wielu osób na liście postanowień na nowy rok. Wiadomo, że nie obejdzie się bez diety i aktywności fizycznej. Można jednak sobie pomóc w tym zakresie. Pewien farmaceuta podzielił się przepisem na napój, który wspomaga odchudzanie.
Zdrowe odchudzanie to wyzwanie, które w 2025 roku wciąż pozostaje priorytetem dla wielu osób. Kluczem do sukcesu są sprawdzone zasady dietetyczne, które wspierają trwałą i bezpieczną utratę wagi bez wyrzeczeń. Oto 8 reguł, które pomogą ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę, poprawić samopoczucie i cieszyć się zdrowiem.
Majka Jeżowska znana jest niemal każdemu Polakowi. Jednak wielu w ostatnim czasie zachwyca nie tylko na scenie. Fani nie mogą uwierzyć w jej niesamowitą metamorfozę po udziale w "Tańcu z Gwiazdami". Jak się jej udało osiągnąć taki efekt?
Postanowienia noworoczne co do zasady mają zbliżać do upragnionego celu. Jednak łatwo o błędy, które nie tylko nie przyniosą rezultatów, ale mogą skończyć się rozczarowaniem i frustracją. Dlatego, zanim zaczniesz, sprawdź, czy nie masz na liście jednego z poniżej opisanych założeń.
Nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu szczególnie trudno się pozbyć. Bywa, że oczekiwane efekty daje dopiero interwencja chirurga. To wyjątkowo niezdrowo dla narządów wewnętrznych, gdy masz otyłość brzuszną i niemiło dla oka, kiedy na brzuchu robią się wałki. Głodzenie się w święta jednak nie pomoże. Na tym się skoncentruj.
Święta mają to do siebie, że są wyjątkowe, jeśli chodzi o serwowane dania. Tradycyjny karp, śledź w wielu wersjach smakowych, a do tego niepowtarzalne ciasta i sałatka, gęsta od kalorycznego majonezu... lista potraw świątecznych jest długa, tak jak długa potem staje się walka z powstałą w efekcie niestrawnością czy oponką. Jak jeść bożonarodzeniowe przysmaki, żeby sobie nie zaszkodzić?
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy wielu z nas pozwala sobie na kulinarne przyjemności, których unikamy w pozostałych miesiącach roku. Jak jednak uniknąć nadmiernego obżarstwa? Co robić, by nie przytyć w święta? Podpowiadamy, jak rozsądnie kontrolować dietę w Wigilię i kolejne dni świąt, aby móc cieszyć się smakołykami bez obawy o dodatkowe kilogramy.
Kelly Clarkson zaskoczyła wszystkich swoją niesamowitą metamorfozą. Artystce udało się schudnąć aż 30 kilogramów. Gwiazda wyznała, że to wszystko dzięki trzem kluczowym elementom. Jak osiągnąć taki sam efekt?
W ostatnim czasie dieta 90-30-50 zyskała ogromną popularność na TikToku, przyciągając uwagę osób pragnących szybko schudnąć. Zasady tej diety opierają się na precyzyjnym podziale kalorii, ale czy taka metoda odchudzania jest naprawdę skuteczna i bezpieczna dla zdrowia?
Matt Damon to jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów. Niedawno przygotowywał się do jednej z najważniejszych ról w swojej karierze, co, jak przyznał, wiązało się to z ekstremalną dietą. Chociaż przyniosła spektakularne efekty, była dla niego wyniszczająca.
Próbujesz schudnąć, stosujesz dietę, ćwiczysz i pilnujesz deficytu kalorycznego, a waga ani drgnie? Frustracja z powodu braku efektów może mieć prozaiczne wyjaśnienie. Dietetyczka dr Hanna Stolińska wskazuje, że przyczyną problemów z redukcją masy ciała mogą być zaburzenia, których nie jesteśmy świadomi. Sprawdź, co może blokować efekty.
Odchudzanie to nie jest prosta sprawa. Zwłaszcza jeżeli nie chodzi o pozbycie się dwóch kilogramów, ale dotkliwej nadwagi. Testowanie sprawdzonych metod znajomych okazuje się fiaskiem, przepisy z internetu nic nie dają i ostatecznie narasta frustracja. Wówczas warto skorzystać z pomocy psychodietetyka, bo może się okazać, że problem nie polega na niewłaściwym liczeniu kalorii.
Święta i sylwester już coraz bliżej. Nie da się ukryć, że większość z nas chce wyglądać, jak najlepiej w tym okresie. By sobie w tym pomóc warto sięgnąć po pewien rozgrzewający napój, który wspomoże spalanie tłuszczu i wesprze odporność.
Otyłość to globalny problem, a Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że cierpi na nią nawet 890 mln ludzi. Leczenie tej choroby to złożony i długotrwały proces dlatego tak ważne jest zapobieganie nadwagi i otyłości. Badania opublikowane na łamach Journal of Functional Foods wykazują, że kimchi jest w stanie w znaczny sposób zredukować tkankę tłuszczową.
Już od kilku lat zdrowie i dieta są bardzo ważnym tematem dla Darii Widawskiej. Niegdyś pokusiła się o skorzystanie z diety Adele, która pomogła jej osiągnąć niesamowite rezultaty. Niedawno zdradziła, jak teraz wygląda jej żywienie.
Analogi GLP-1 to rewolucja w globalnym podejściu do leczenia otyłości. Niemniej jednak nieprzyjemne skutki uboczne często zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali zupełnie nowy lek – agonistę NK2R - który zmniejsza apetyt i poprawia wrażliwość na insulinę, ale nie wywołuje nudności, wymiotów ani utraty masy mięśniowej. O ich odkryciu poinformowało prestiżowe pismo Nature.
Mniej posiłków? A może post przerywany? Zastrzyk energii od rana, a potem ograniczanie kalorii? Każde z tych rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników, ale dopiero duża analiza dała odpowiedź, który sposób najlepiej sprzyja utracie wagi. Jest zaskoczenie.
Prowadzisz nieregularny tryb życia? Dziś trudno znaleźć kogoś, kto prowadzi inny. Tymczasem to prowadzi do "dezorientacji" wątroby, która wysyła do mózgu mylące sygnały. Skutkiem epidemia masowych zabójców: cukrzycy typu 2 i otyłości. Być może to pierwotna przyczyna naszych coraz częstszych problemów.
Granola cieszy oczy, dobrze smakuje i generalnie może być bardzo zdrowa, ale nie wtedy, gdy decydujesz się na gotową ze sklepu i planujesz schudnąć. Lubimy wygodne, szybkie śniadania, które zapewniają zastrzyk energii i sprawdzają się w chłodne poranki. To nic złego, ale wtedy, gdy zależy ci na redukcji wagi.

Odchudzanie organizmu jest możliwe przede wszystkim dzięki stworzeniu ujemnego bilansu kalorycznego. Polega on na dostarczaniu mniejszej ilości energii, niż jest wydatkowane na wszystkie aktywności w ciągu dnia. Regularnie ćwicząc, zwiększamy zapotrzebowanie na kilokalorie, ułatwiając odchudzanie. Co istotne, aby schudnąć wcale nie trzeba trenować ciężko! Wykazano, że optymalne spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi przy intensywności na poziomie 60-70% HR Max.

Sport to nie jedyny sposób an to, aby schudnąć. Istotną kwestią jest też dieta. Właściwy dobór proporcji makroskładników, pory spożywania posiłków oraz nawodnienie mają ogromny wpływ na zarządzanie masą ciała.

Odchudzanie w dużej mierze opiera się na zdrowych nawykach żywieniowych. Oznacza to ograniczenie spożywania przetworzonej żywności (fastfoody, słone przekąski). Opierając dietę na pełnowartościowych artykułach spożywczych dostarczamy organizmowi wysokiej jakości makroskładników, mikroskładników oraz witamin i minerałów, którymi jest on w stanie łatwo zarządzać.

Znajomość podstaw dietetyki i zdrowego żywienia przyda się każdemu z nas. W ten sposób dużo łatwiej przyrządzać smaczne i zróżnicowane posiłki dla całej rodziny.

Warto pamiętać, że u niektórych osób odchudzanie standardowymi metodami będzie utrudnione. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaburzeniami endokrynologicznymi tarczycy, zespołem metabolicznym, cukrzycą czy chorobami wątroby. W ich przypadku konieczne będzie w pierwszej kolejności unormowanie stanu zdrowia przez lekarza specjalistę. Często nieodzowne okazuje się również ułożenie diety przez dietetyka klinicznego.