Używasz inteligentnej wagi? Oto, co musisz wiedzieć o jej dokładności

2025-04-28 14:25

Inteligentne wagi zyskują na popularności, oferując pomiar wagi oraz innych parametrów zdrowotnych. Jednak zanim uwierzysz w dane, które pokazuje twoja waga, warto dowiedzieć się, jak dokładne są te pomiary. Sprawdź, co wpływa na ich wiarygodność i jakie czynniki warto wziąć pod uwagę.

Używasz inteligentnej wagi? Oto, co musisz wiedzieć o jej dokładności
Autor: Getty Images

W jaki sposób działa inteligentna waga?

W dzisiejszych czasach temat idealnej wagi i smukłej sylwetki cieszy się ogromną popularnością. Z tego względu wiele osób inwestuje w inteligentne wagi, które mają pomóc w monitorowaniu masy ciała i zawartości tkanki tłuszczowej.

Na urządzeniu należy stawać bosymi stopami, w ten sposób impuls elektryczny może przejść przez ciało i zmierzyć stawiany opór. Tkanki o wysokiej zawartości wody z łatwością przenoszą prąd w przeciwieństwie do tych o niskim udziale płynów.

Z tego względu mięśnie i krew stawiają mniejszy opór niż kości i tkanka tłuszczowa. Waga korzystając z wbudowanych algorytmów wykonuje pomiary, biorąc pod uwagę również wiek, płeć i wzrost, jeśli wprowadziliśmy te informacje w aplikacji na telefonie.

Gadaj Zdrów: Odchudzanie
Poradnik Zdrowie Google News

Czy inteligentna waga jest dokładna?

Inteligentne wagi wyglądają niemal identycznie jak analogowe wagi łazienkowe, ale po sparowaniu ze smartfonem pozwalają na zapoznanie się z wieloma informacjami. Poza aktualną masą ciała możemy sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej i gęstość kości, a także ilość tłuszczu trzewnego i aktualny wiek metaboliczny.

Inteligentne wagi mogą być przydatne dla szerokiej gamy grup populacji. Należą do nich sportowcy, którzy śledzą masę mięśniową w celu poprawy wyników, osoby starsze, które muszą monitorować zmiany gęstości kości i masy mięśniowej, aby uniknąć powikłań związanych z sarkopenią (utratą mięśni szkieletowych związaną z wiekiem) oraz osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia, takie jak choroby serca lub cukrzyca, w przypadku których skład ciała może mieć wpływ na strategie leczenia

- powiedział internista dr Michael Chichak.

Większość działa przy użyciu analizy impedancji bioelektrycznej (BIA). Chociaż metoda ta ma swoje zalety, jest nieinwazyjna i stosunkowo tania, to niestety nie jest zbyt miarodajna.

Inteligentnych wag nie należy traktować jako urządzeń diagnostycznych. Nie są one tak dokładne jak klinicznie sprawdzone metody diagnostyczne, które wykorzystują promienie promieniowania jonizującego do penetracji ciała i tworzenia obrazów kości i tkanek miękkich wewnątrz. Ponadto wiele czynników może wpływać na dokładność inteligentnych wag, od marki urządzenia po poziom nawodnienia i ustawienie stóp

- wyjaśnił ekspert.

Wiele dostępnych w sprzedaży urządzeń pozostawia wiele do życzenia. Udowodniło to badanie z 2021 roku opublikowane w czasopiśmie JMIR Mhealth Uhealth. Naukowcy porównali pomiary uzyskane za pomocą trzech różnych modeli inteligentnych wag z DEXA (dual-energy X-ray absorptiometry) i odkryli, że urządzenia do użytku domowego mogą niedoszacowywać masy tłuszczu i mięśni o 8 kg i 8,03 kg.

Natomiast przegląd z 2022 r. przedstawiony w European Journal of Applied Physiology wykazał, że inteligentne wagi są mniej dokładne niż urządzenia do użytku domowego, które mają platformę do stania i wyciągany uchwyt.

Wchodzisz na wagę boso, prąd przeskakuje nad talią i wyżej. U kobiety, u której więcej tłuszczu może znajdować się w udach niż w środkowej części ciała, ta technika może zawyżać procentowy udział tkanki tłuszczowej, podczas gdy u mężczyzny z mniejszą ilością tłuszczu w udach może to dać dokładniejszy wynik

- wytłumaczyła dr Claudia Dal Molin, lekarz medycyny sportowej na University of Maryland School of Medicine. Nie oznacza to jednak, że technologia stopa-ręka jest lepsza.

Nawet w produktach, które wykorzystują uchwyt, aby lepiej uwzględnić górną część ciała w pomiarze, firmy mogą nie udostępniać przejrzystych informacji o tym, jakie algorytmy są używane do podawania ostatecznych pomiarów

- dodała.

Jakie czynniki mogą mieć wpływ na dokładność pomiarów inteligentnej wagi?

Jak już wcześniej wspomniano zarówno sposób, jak i czas dokonywania pomiarów mogą mieć wpływ na dokładność wyników. Czynniki, takie jak poziom nawodnienia czy temperatura skóry mogą zmieniać opór elektryczny w organizmie. Badanie z 1988 roku wykazało, że technologia BIA może zawyżać pomiar wody w organizmie, a jednocześnie zaniżać wynik procentowej zawartości tłuszczu, szczególnie w cieplejszych warunkach otoczenia.

Nowoczesne urządzenia z technologią impedancji bioelektrycznej oferują znacznie dokładniejsze pomiary zawartości tkanki tłuszczowej oraz masy mięśniowej. Niektóre zaawansowane modele korzystają z wielu częstotliwości prądu elektrycznego, co zwiększa precyzję pomiarów.

Dzięki temu urządzenia te mogą dokonywać pomiarów w różnych częściach ciała, takich jak ramiona, nogi czy tułów, zapewniając tym samym bardziej szczegółową analizę składu ciała, jak pokazano w badaniu opublikowanym w 2024 roku w czasopiśmie Frontiers in Nutrition.

Niewiele inteligentnych wag jest badanych pod kątem dokładności, a wiele badań ma małe rozmiary próby. Nasza wiedza na temat konkretnych marek i produktów jest zatem jeszcze bardziej ograniczona

- podsumowała lekarka.

Nie ma nic złego w korzystaniu z inteligentnych wag, o ile nie traktujemy ich jako jedyny wyznacznik dbania o zdrowie. Wyniki pomiarów należy traktować z przymrużeniem oka i korzystać również z innych metod, takich jak mierzenie obwodów i robienie zdjęć w lustrze. Warto również od czasu do czasu wybrać się na sprawdzenie aktualnej masy ciała u lekarza internisty.