Sporty zimowe

Dawid Kubacki i jego żona Marta już wkrótce powitają na świecie drugą córkę. Marta Kubacka jest w zaawansowanej ciąży i - tak jak dwa lata temu - urodzić ma pod koniec roku, w czasie Turnieju Czterech Skoczni, w którym jej mąż będzie głównym faworytem. Najpierw jednak Dawid Kubacki miał powalczyć w mistrzostwach Polski w Wiśle. Nie wystartował, bo się przeziębił. Żona Dawida Kubackiego zdradziła, że odebrała przez to mnóstwo telefonów.
Nie było niespodzianek na lodowiskach w Finlandii. W końcówce fazy grupowej mistrzostw świata w hokeju na lodzie awans wywalczyły zespoły USA i Słowacji. Do czwartkowych ćwierćfinałów przeszła ósemka najbardziej renomowanych zespołów. Bez porażki zakończyła rozgrywki grupowe tylko jedna drużyna - Szwajcaria.
Piotr Żyła sobotnie popołudnie spędził u boku Marceliny Ziętek na góralskim weselu w Zakopanem. Zdjęcia z imprezy zostały opublikowane w mediach społecznościowych. Nie zabrakło popisowej gry na gitarze w wykonaniu czołowego polskiego skoczka.
Karolina Małysz postanowiła podzielić się osiągnięciem, które zrobiła wraz z mężem. Mimo że córka skoczka czekała na wszystko pół roku i miała wielkie obawy, żeby wszystko się udało, to nie może ukryć wielkiej dumy, a efektem swojej pracy pochwaliła się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyjątkowa chwila nadeszła, a potomkini Małysza ma się czym szczycić!
Mühlenkopfschanze w Willingen to największa na świecie skocznia w kategorii tzw. dużych (profil K130). To obiekt, gdzie królem jest Kamil Stoch. W Willingen odbędą się ostatnie przed igrzyskami olimpijskimi zawody Pucharu Świata.
Nauka jazdy na nartach nie może obejść się bez opanowania techniki skrętów. A tych, w zależności od stopnia skomplikowania, są 3 rodzaje: płużny, równoległy N-W (nisko-wysoko) i równoległy długi. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo skręcać na nartach. Technikę skrętów objaśnia i pokazuje instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie.
Jakie narty wybrać? To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby początkujące, ale i ci, którzy pierwsze kroki na nartach mają już za sobą i chcieliby kupić sprzęt dla bardziej zaawansowanych bądź po prostu urozmaicić swoje zimowe szaleństwo na stoku. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jaki rodzaj nart wybrać, jak dopasować je do wzrostu, a także jak dobrać do nich kije, wiązania i buty.
Nordic walking, sport wywodzący się z północnych krajów Europy, to idealny sposób na aktywność fizyczną zimą. Kijki gwarantują stabilną postawę nawet wtedy, gdy chodzimy po oblodzonych chodnikach, a intensywny ruch poprawi krążenie i pomoże utrzymać ciepło w organizmie. Ale uwaga! Zanim wyruszysz z kijkami na śnieg zadbaj o kilka szczegółów.
Jakie łyżwy kupić? Należy dobrać je do naszych umiejętności: dla początkujących zwykle poleca się łyżwy hokejowe, dla bardziej wprawionych - figurowe. To, jakie łyżwy wybierzemy zależy także od tego, jak często będziemy jeździć i w jakim stylu. Ważne, żeby nie oszczędzać na sprzęcie, bo złej jakości łyżwy szybko się zużywają, nie ochronią nogi przed kontuzjami i na ogół są mało komfortowe. Zobacz, na co zwrócić uwagę kupując łyżwy figurowe i hokejowe.
Morsowanie to innymi słowy kąpanie się w lodowatej wodzie. Jeśli zastanawiasz się nad wpływem morsowania na zdrowie lub na stawy, to nie musisz obawiać się żadnych powikłań. Przeciwnie, morsowanie daje organizmowi same korzyści, jeśli nie cierpisz na choroby kardiologiczne. Sprawdź, jak zacząć morsowanie, poznaj rady na pierwszy raz i dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do morsowania.
Jazda na łyżwach do tyłu i przekładanka to elementy dość trudne technicznie, ale jeśli czujesz się już komfortowo na lodowisku i bez problemu poruszasz się do przodu, nauka pójdzie ci łatwo. Obejrzyj filmiki, na których instruktorka Renata Aleksander ze szkoły Ice&Fun szczegółowo objaśnia i pokazuje, jak jeździć na łyżwach tyłem i przekładanką po kole.
Uczucie ciężkich nóg, opuchniętych kostek oraz ból w pachwinach i pod kolanami można zmniejszyć regularnie ćwicząc. Treningi poprawiające krążenie na świeżym powietrzu polecane zimą to nordic walking lub zwykłe spacerowanie, biegówki i łyżwy. Odważni mogą spróbować morsowania, a każdy - powinien stosować profilaktykę.