Jak skręcać na nartach? Nauka skrętu płużnego i równoległego N-W
Nauka jazdy na nartach nie może obejść się bez opanowania techniki skrętów. A tych, w zależności od stopnia skomplikowania, są 3 rodzaje: płużny, równoległy N-W (nisko-wysoko) i równoległy długi. Obejrzyj wideo, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo skręcać na nartach. Technikę skrętów objaśnia i pokazuje instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie.
Spis treści
- Nauka skręcania na nartach po łuku płużnym
- Technika skrętu pługiem
- Technika skrętu równoległego N-W
- Technika skrętu równoległego długiego
Jak skręcać na nartach? Można to robić na 3 sposoby, w zależności od tego, jaki jest nasz poziom zaawansowania oraz jak szybko chcemy pokonywać zakręty.
- Skręt pługiem - najbardziej podstawowa ewolucja, której uczą się wszyscy początkujący narciarze; pozwala łatwo kontrolować promień skrętu oraz prędkość jazdy;
- Skręt równoległy N-W (nisko-wysoko) - trochę trudniejsza technika, ponieważ wymaga prowadzenia nart cały czas równolegle; jej nazwa wzięła się stąd, że tuż przed ewolucją uginamy kolana, a w momencie skręcania szybko prostujemy je i tym samym wychodzimy do góry;
- Skręt równoległy długi - technika stosowana przez bardziej doświadczonych narciarzy, która umożliwia zachowanie dużej prędkości jazdy na zakrętach.
Nauka skręcania na nartach po łuku płużnym
Pierwszym krokiem w nauce skręcania na nartach jest opanowanie łuków płużnych. W tym celu należy przejść do pługu, skierować dzioby nart na skos w dół stoku i przenosząc ciężar ciała na zewnętrzną nartę, zrobić skręt. Dla utrwalenia sobie tej ewolucji warto kilka razy zjechać małym "slalomem" poprzez przenoszenie ciężaru ciała raz na prawą, raz lewą nogę.
Czytaj też: Jazda na nartach dla początkujących z filmem instruktażowym
Technika skrętu pługiem
Łuki płużne przygotowują do nauki kolejnego rodzaju skręcania - z pługu. Jedziemy w poprzek stoku równolegle i tuż przed zakrętem rozszerzamy piętki nart, a następnie łagodnym łukiem robimy skręt. Kontynuujemy jazdę z nartami ustawionymi równolegle.
Czytaj też: Narty: wypożyczyć czy kupić? Która opcja bardziej się opłaca?
Technika skrętu równoległego N-W
Technika N-W (nisko-wysoko) jest najbardziej uniwersalna. Przyjmujemy pozycję niską (N) na ugiętych nogach i jedziemy pod skosem w dół stoku, z nartami ustawionymi równolegle. W momencie skrętu prostujemy kolana, unosimy się (pozycja W, czyli wysoka) i przenosimy ciężar ciała na nartę górną (dolną możemy nawet lekko unieść). Po zrobieniu skrętu od razu wracamy do pozycji niskiej (N).
Technika skrętu równoległego długiego
Skręt długi równoległy zarezerwowany jest dla bardziej doświadczonych narciarzy, którzy nie boją się rozwijać znacznych prędkości na stoku. Polega na tym, by w momencie skręcania zakrawędziować narty (tzn. lekko przechylić na krawędzie) z jednoczesnym pochyleniem kolan i bioder do środka skrętu. W czasie ewolucji utrzymujemy pozycję niską na ugiętych nogach, a narty są lekko rozszerzone, co pozwala utrzymać większą kontrolę nad torem jazdy.
Czytaj też: Jak się ubrać na narty?
Obejrzyj wideo, na którym instruktor Michał Jędrasik ze Szkoły Narciarskiej Strefa Ruchu w Warszawie pokazuje, jak prawidłowo skręcać na nartach.