Brzuch

Brzuch składa się z kilku mięśni – prostego, skośnego, poprzecznego, piramidowego oraz grupy lędźwiowej. Widoczne mięśnie brzucha to nie tylko cel i duma każdej osoby aktywnej fizycznie. Silny brzuch jest odpowiedzialny za zginanie i skręcanie tułowia, chroni także narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. Z punktu widzenia sportowców, mocny brzuch zapewnia poprawę wyników w wielu dyscyplinach – szybszy bieg, mocniejsze kopnięcia, czy możliwość podnoszenia większych obciążeń.

Marzysz o efekcie „kaloryfera” na brzuchu? Te proste ćwiczenia na brzuch wykonasz w domu. Ćwiczenia angażują do pracy mięśnie proste, skośne i poprzeczne brzucha. Pierwsze rezultaty widać już po dwóch tygodniach regularnych treningów! Poznaj 7 najlepszych ćwiczeń na brzuch.
Brzuch tarczycowy może być skutkiem zaburzeń hormonalnych, które związane są z chorobami tarczycy. Jeśli chcesz pozbyć się brzucha tarczycowego, ćwiczenia i dieta mogą nie wystarczyć. W pierwszej kolejności konieczne jest uregulowanie gospodarki hormonalnej. Sprawdź, jak zlikwidować brzuch tarczycowy.
Efektem programu 300 brzuszków ma być płaski, jędrny i umięśniony brzuch. Ile w tym prawdy? Wykonując program 300 brzuszków, na pewno wzmocnisz swoje mięśnie brzucha, ale nie spalisz kalorii ani nie uzyskasz imponującego sześciopaka. Za to bardzo prawdopodobne, że nadwyrężysz kark oraz nabawisz się bólu kręgosłupa. Sprawdź, jakie efekty daje program 300 brzuszków i zobacz, jak wypada w porównaniu z innymi treningami na płaski brzuch, m.in. A6W i fat burning.
Ćwiczenia na płaski brzuch nie są skomplikowane, ale wystarczy kilka niewielkich błędów, żeby nie przynosiły oczekiwanych efektów. Dlaczego się tak dzieje? Bo ważne są nie tylko ćwiczenia, ale także to jak ćwiczysz, kiedy i jaki tryb życia prowadzisz. Sprawdź najczęstsze błędy przy ćwiczeniach na płaski brzuch. Unikaj ich, żeby cieszyć się wymarzoną, szczupłą sylwetką!
Wzdęcia to uciążliwa dolegliwość i każdy ma na nią swój sposób. Jedni piją ziółka, inni stosują dietę a jeszcze inni... ćwiczą. Zobacz, jakie ćwiczenia pomagają zlikwidować wzdęcia.
Jaki trening na mięśnie brzucha dla mężczyzn będzie najbardziej efektywny? Czy są ćwiczenia na mięśnie brzucha dedykowane panom? Trenerzy jako najskuteczniejsze polecają ogólnie znane treningi, które z powodzeniem można robić też w domu - np. trening ABS i A6W.
Ćwiczenia z hula-hoop to nie tylko świetna zabawa. Kręcenie plastikową obręczą jest naprawdę bardzo skuteczne. Hula-hoop modeluje sylwetkę (regularne kręcenie sprawia, że brzuch staje się twardszy, bardziej płaski i pojawia się ładne wcięcie w talii). Oprócz tego kręcenie hula-hoop poprawia ogólną kondycję i nastrój.
Mięśnie poprzeczne brzucha to jedna z najważniejszych grup mięśniowych w całym ciele. To właśnie one odpowiadają za „płaski” wygląd brzucha, dlatego o ich dobrą kondycję powinny zadbać wszystkie osoby odchudzające się. Oprócz tego napięte mięśnie poprzeczne brzucha stabilizują dolny odcinek pleców i w ten sposób pomagają pozbyć się bólu kręgosłupa lędźwiowego. Poznaj ćwiczenia, dzięki którym wzmocnisz swoje mięśnie poprzeczne.
Russian twist to ćwiczenie dające aż 8 efektów w tym samym czasie. Jego zalety docenią zarówno osoby odchudzające się, którym zależy na zrzuceniu oponki, kobiety chcące wyszczuplić i podkreślić talię, jak i ci którzy marzą o twardym, jędrnym brzuchu z wyraźnie zarysowanym sześciopakiem. Poznaj efekty, jakie daje regularne wykonywanie russian twist.
Która z nas nie chciałaby mieć talii osy, która sprawia, że sylwetka nabiera idealnych proporcji? Odpowiednie ćwiczenia na talię osy będą działały jak naturalnie modelujący gorset. Dzięki treningowi, ćwiczeniom oddechowym i właściwej diecie ten cel jest w zasięgu naszych rąk. Nie wszystko zależy od genów, każda z nas może wypracować talię osy!
Aby wyrobić widoczne mięśnie brzucha, najpierw trzeba się pozbyć podskórnej warstwy tłuszczu, który je zakrywa. Warto też poznać ich anatomię i funkcje, ponieważ wyrzeźbione mięśnie brzucha nie tylko ładnie się prezentują, ale także pozwalają uniknąć kontuzji i przeciążeń. Dowiedz się, jak wyrobić mocne mięśnie brzucha.
Ćwiczenie deski (plank) przynosi szybkie i niesamowite efekty wizualne, z tego względu, że do pracy zostaje zaangażowanych wiele partii mięśniowych – mięśnie brzucha, pleców, ramion oraz nóg. Jeśli marzy ci się ładnie wyrzeźbione ciało, wcięcie w talii oraz zgrabne uda, nie wahaj się i zacznij ćwiczyć plank.

Treningi mięśni brzucha powinny stanowić część treningowej rutyny tak samo, jak ćwiczenia ukierunkowane na inne grupy. W tym przypadku szczególnie istotne jest dochowanie odpowiedniej techniki ruchu. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doprowadzić do przeciążenia odcinka lędźwiowego.

W zależności od realizowanego planu treningowego, brzuch może być trenowany na osobnej sesji treningowej, jak i razem z innymi partiami mięśniowymi, np. podczas przerw między seriami.

Podobnie jak w przypadku mięśni klatki piersiowej czy ramion, brzuch nie powinien być trenowany zbyt często, ponieważ efekt będzie zupełnie odwrotny do zamierzonego. W zupełności wystarczy jeden do trzech krótkich treningów w tygodniu, każdy złożony z 3-4 ćwiczeń wykonywanych w kilku seriach.

Nawet najcięższy trening na mięśnie brzucha nie przyniesie wymiernych rezultatów, jeżeli będą one pokryte warstwą tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie ilości tłuszczu brzusznego sprawi, że mięśnie będą bardziej widoczne.

Za fizjologiczną ilość tkanki tłuszczowej u mężczyzn uważa się przedział od 14 a 24%. U kobiet ta wartość wynosi 21 do 31%. Powyżej tych wartości diagnozuje się otyłość. Mięśnie brzucha zaczynają być widoczne przy tkance tłuszczowej około 14-15% u mężczyzn oraz 20-22% u kobiet.

O płaski brzuch można zadbać zarówno poprzez wykonywanie treningów siłowych, jak i ćwiczeń cardio. Przyjmuje się, że aktywność aerobowa o intensywności 60-70% HR Max w największym stopniu przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Będzie więc najlepszym środkiem treningowym do uwidocznienia mięśni brzucha.