Sposoby na brzuch menopauzalny. Ćwiczenia, żeby odzyskać młodzieńczą talię

2024-11-04 12:42

Brzuch menopauzalny, związany ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą u kobiet na pewnym etapie życia, to problem, który może pogarszać samopoczucie, obniżać samoocenę, a także wpływać na sprawność i zdrowie. W dodatku to wyzwanie, z którym trudno sobie poradzić. Co można zrobić, żeby pozbyć się brzucha menopauzalnego? Przedstawimy kilka ćwiczeń, które mogą pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Sposoby na brzuch menopauzalny. Ćwiczenia, żeby odzyskać młodzieńczą talię
Autor: GettyImages Sposoby na brzuch menopauzalny. Ćwiczenia, żeby odzyskać młodzieńczą talię

Dlaczego tyje się na brzuchu

Tłuszcz na brzuchu odkłada się wskutek zmian hormonalnych w okresie menopauzy, ale także z powodu stresu. Nie bez znaczenia są tu również geny, które mogą odpowiadać za określony typ sylwetki.

Kolejne przyczyny to tryb życia – siedzenie za biurkiem nie sprzyja smukłej sylwetce, zwłaszcza jeśli podjadamy przy pracy. Niestety, wiele osób sięga wtedy po słodkie ciastko do kawy, co skutkuje trudnością z dopięciem spodni.

Jak się odchudzać, żeby nie mieć obwisłej skóry?

Co ćwiczyć, żeby schudnąć z brzucha

Jakie są najlepsze treningi, aby schudnąć z brzucha? I tu – niespodzianka – nie chodzi wyłącznie o rodzaj treningu, ale przede wszystkim o regularność.

Jednorazowy zryw niewiele da, podczas gdy nawet niezbyt długie, ale regularne treningi mogą przynieść świetne efekty. Jak często ćwiczyć? Co drugi, trzeci dzień to optymalne rozwiązanie, które pozwala na trening i regenerację. Najlepsze treningi na schudnięcie z brzucha:

  • treningi siłowe – warto je wykonywać pod okiem profesjonalnego trenera, żeby trening był efektywny i bezpieczny
  • bieganie – dostosowane do możliwości, z sukcesywnym wydłużaniem dystansu,
  • jazda na rowerze,
  • pływanie,
  • długie spacery, w tym nordic walking

5 sprzętów fitness, które warto mieć w domu

Jak schudnąć z brzucha

Chociaż z punktu widzenia ewolucji przysłowiowa „oponka” to zapasy na ciężkie czasy, dziś tkanka tłuszczowa na brzuchu może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, w tym problemów kardiologicznych, metabolicznych i innych.

Dlatego w trosce o zdrowie oraz o sylwetkę warto spróbować kilku metod, aby zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej.

Oprócz ćwiczeń, które omówimy za chwilę, potrzebne są zmiany w diecie i odpowiednie porcje błonnika – pamiętajmy jednak, że nadmiar błonnika również może zaszkodzić. Więcej o tym przeczytacie w artykule Co się stanie, gdy przedawkujesz błonnik? Skutki mogą być naprawdę dotkliwe

Dlaczego menopauza to wciąż temat tabu? DROGOWSKAZY
W 2024 r, niemal 4 miliony Polek były w tzw. okresie menopauzalnym, czyli momencie w którym kończy się cykl menstruacyjny. Stanowią ważny element rynku pracy, a mimo to, ich potrzeby nie są dostrzegane przez pracodawców. Z raportu przygotowanego przez Kulczyk Foundation wynika że aż 8 na 10 kobiet boleśnie odczuwa objawy menopauzy a 1/3 badanych utrudniają one funkcjonowanie. Co więcej, ponad 70% z nich swoją wiedzę na ten temat określa jako złą. Menopauza jest wciąż tematem tabu: wiedza z tego zakresu nie jest przekazywana w szkole, złożone objawy bywają problemem także dla przedstawicieli opieki zdrowotnej, a w społeczeństwie funkcjonuje wiele szkodliwych stereotypów na ten temat. Czy tę sytuację można zmienić? W jaki sposób zacząć działać, by wesprzeć kobiety w wieku menopauzalnym, szerzyć wiedzę na ten temat i wprowadzać rozwiązania na rynku pracy? W Drogowskazach opowiedziały o tym Joanna Maliszewska- Mazek i Anna Samsel, ekspertki Kulczyk Foundation. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Aleksandra Galant
poradnikzdrowie.pl - DOBRZE POSŁUCHAĆ. Drogowskazy Eska Rock || Aleksandra Galant