Nordic walking można uprawiać nawet gdy jest zimno. Co daje chodzenie z kijkami?
Nordic walking znany jest w Polsce od dawna, ale z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników. Chodzić z kijkami można o każdej porze roku, również jesienią, gdy na dworze robi się chłodno. I, jak przekonują ci, którzy bez kijków nie wyobrażają już sobie życia, zdecydowanie warto. Pierwsze efekty widać już po miesiącu – a im częściej będziesz spacerować, tym szybciej zmieni się twoje ciało i samopoczucie. Na lepsze.
Nordic walking - co to takiego?
Nordic walking to sport, który wywodzi się z Finlandii. Dla wielu ciekawostką może być fakt, że tzw. chodzenie z kijkami to letnia forma treningu dla tamtejszych narciarzy. Z czasem jednak dyscyplina ta zyskała duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród osób, które chcą poprawić kondycję.
Różnica pomiędzy nordic walking a normalnym chodzeniem polega na angażowaniu dodatkowych partii mięśni. Dzieje się tak, ponieważ korzystając z profesjonalnych kijków, wysiłek nie ogranicza się wyłącznie do nóg, ale obejmuje również górną część ciała poprzez włączenie ramion i barków. Naukowcy są zdania, że taki trening może nie tylko poprawić wydolność układu krążenia, ale również wzmocnić wiele mięśni.
Nordic walking korzystnie wpływa na serce
Badanie opublikowane w maju 2024 roku na łamach portalu naukowego Nature (jego autorami są polscy badacze z Politechniki Wrocławskiej), miały na celu sprawdzenie jak 6-tygodniowy trening nordic walking wpływa na osoby z chorobą niedokrwienną serca.
W badaniu wzięło udział 12 mężczyzn z chorobą niedokrwienną serca. Zarówno przed jak i po treningu sprawdzono takie parametry jak chód oraz tolerancja wysiłku (za pomocą EKG). Uczestnicy szli 100 metrów wybraną przez siebie trasą i preferowaną prędkością. Na początku dystans pokonali bez kijów nordic walking.
Następnie powtórzyli zadanie, wykorzystując klasyczne kije nordic walking i kije mechatroniczne. Te ostatnie stanowią system pomiarowy zaprojektowany w celu diagnozowania i monitorowania chodu pacjentów.
Wyniki wykazały, że bez względu na rodzaj używanego kija u pacjentów odnotowano znaczną poprawę w testach wysiłkowych wykorzystujących EKG oraz poprawę chodu.
Autorzy badań wyjaśnili, że dzięki pozyskanym danym można uznać, że trening nordic walking zwiększa wydolność wysiłkową i poprawia mechanikę chodu u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Badacze wskazują, że kluczem był ruch, a nie określona technika chodu.
Na co pomaga nordic walking?
W trakcie marszu nordic walking angażujemy mięśnie nóg, miednicy, rąk, czy barków. Dlatego:
- Regularny trening wzmacnia poszczególne partie ciała. Spacer z kijkami to dobra alternatywa dla osób borykających się z bólem pleców, zwłaszcza w okolicach lędźwiowej czy piersiowej.
- Dzięki maszerowaniu i poruszaniu rękoma w równym tempie mięśnie przykręgosłupowe rozluźniają się i wzmacniają. A to w dłużej perspektywie może przynieść ulgę plecom, zwłaszcza jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, lub dawno nie uprawialiśmy żadnego sportu i chcemy powoli ruszyć z miejsca.
- Kolejnym atutem związanym z trenowaniem nordic walking jest fakt, że idąc przed siebie, pokonujemy spory dystans, a to nie tylko dotlenia mózg, ale również pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Z badania opublikowanego na łamach The American Journal of Preventive wynika, że nordic walking spala o 22% więcej kalorii, aniżeli zwyczajny marsz. Spacer z kijkami może być dobrą formą zastępująca rower w chłodne, jesienne dni.
- Nordic walking dzięki kijkom, które amortyzują każdy krok, odciąża także stawy. Dzięki czemu poprawimy elastyczność, mobilność i równowagę, którą tracimy wraz z upływającym czasem.
- Ostatnim, ale równie ważnym aspektem wynikającym z trenowania nordic walking jest poprawa jakości snu. Dzięki regularnym spacerom możemy zredukować poziom stresu, poprawić nastrój i ogólny stan zdrowia.
Prawidłowa praca ramion podczas nordic walking - galeria
Nordic walking - jak chodzić, by nie zaszkodzić?
Choć uprawianie tego finlandzkiego sportu ma sporo zalet, to należy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze jeżeli jesteśmy nowicjuszami, warto poprosić profesjonalistę o jedną lub dwie lekcje, aby poznać technikę. Wbrew pozorom to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne korzystanie z kijków, zamiast odciążyć nasze stawy może je dodatkowo zmęczyć.
- Stań prosto z kijami po bokach.
- Wykonaj krok do przodu.
- Ręka, która podąża do przodu, nie może unosić się ponad linię pępka.
- Ręka znajdująca się z tyłu nie może lądować poniżej pośladków.
- Podczas chodzenia trzymaj kijki mocno, wbijając je w podłoże.
- Stopniowo zmniejszaj siłę chwytu, aż ręka znajdzie się z tyłu.
- Nie spiesz się, dbaj o równe tempo.
- Zachowuj płynność ruchu.
Przeciwwskazania do chodzenia z kijkami
Zanim zaczniesz przygodę z nordic walking, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może się okazać, że akurat ta forma aktywności nie jest dla ciebie. Osoby, które powinny unikać nordic walking ze względu na możliwe nasilenie dolegliwości to ci, którzy borykają się z takimi dolegliwościami jak:
- choroby nadgarstka (np. zespół cieśni nadgarstka),
- ciężkie zwyrodnienie stawów,
- niedawno przebyta operacja, lub inny zabieg chirurgiczny,
- ostre urazy.