Efekty nordic walkingu - dlaczego warto maszerować z kijkami?
Efekty nordic walkingu to nie tylko spadek wagi i wzmocnienie mięśni. Maszerowanie z kijkami ma także zbawienny wpływ na zdrowie – pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia, wzmacnia kręgosłup, odciąża stawy. Sprawdź, jakie efekty sportowe i zdrowotne uzyskasz regularnie trenując nordic walking.
Spis treści
- 1. Efekty nordic walkingu: spadek wagi
- 2. Efekty nordic walkingu: zwiększenie siły mięśni
- 3. Efekty nordic walkingu: dotlenienie organizmu
- 4. Efekty nordic walkingu: poprawa kondycji
- 5. Efekty nordic walkingu: unormowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu
- 6. Efekty nordic walkingu: zmniejszenie bólów pleców
- 7. Efekty nordic walkingu: przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie trawienia
- 8. Efekty nordic walkingu: odciążenie stawów
- 9. Efekty nordic walkingu: relaks i pozbycie się napięcia
Pozytywne efekty nordic walkingu można zaobserwować już po kilku tygodniach regularnego maszerowania. Warunkiem jest regularność treningów: ich częstotliwość nie powinna być mniejsza niż 3 treningi tygodniowo (po ok. 40-60 minut każdy). Ważne, aby stosować prawidłową technikę marszu – odpowiednie posługiwanie się kijami zapewni odciążenie stawów i uruchomi najważniejsze partie mięśni.
Czytaj też: Techniki NORDIC WALKING: instrukcja chodzenia z kijkami w 3 krokach
Sprawdź, na jakie efekty możesz liczyć, jeśli na stałe wprowadzisz nordic walking do swojego planu treningowego.
1. Efekty nordic walkingu: spadek wagi
Godzina treningu nordic walking to 400 kcal mniej (o 120 kcal więcej niż w przypadku zwykłego spaceru bez kijów). Regularne maszerowanie w połączeniu z dobrze zbilansowaną dietą pomoże ci schudnąć 5 kg w ciągu miesiąca. Tkanka tłuszczowa w pierwszej kolejności zacznie znikać z brzucha, talii i ud. Dodatkowo pozbędziesz się cellulitu i ujędrnisz skórę.
2. Efekty nordic walkingu: zwiększenie siły mięśni
Podczas marszu z kijami pracuje ok. 90% mięśni całego ciała. Dla porównania, jogging uruchamia 60% mięśni. Dzięki nordic walking wzmocnisz więc nie tylko nogi (jak w przypadku biegania), lecz także barki, ramiona, plecy i brzuch. Umożliwi to harmonijny rozwój całej sylwetki i uzyskanie sportowego wyglądu bez widocznej rzeźby mięśni.
3. Efekty nordic walkingu: dotlenienie organizmu
Przeprowadzono badania, które dowiodły, że podczas treningu nordic walking organizm pobiera o 20% więcej tlenu niż w czasie zwykłego spaceru. Lepsze dotlenienie oznacza lepszą pracę mózgu i więcej energii na co dzień. Dodatkowym plusem maszerowania jest to, że odbywa się na świeżym powietrzu, a więc pobór tlenu jest jeszcze większy.
4. Efekty nordic walkingu: poprawa kondycji
Jeśli wejście po schodach na trzecie piętro powoduje u ciebie zadyszkę, po miesiącu treningów nordic walking nie będziesz mieć z tym problemu. Sport ten należy do aktywności typu kardio - a więc zwiększających pracę serca. Podczas dynamicznego spaceru z kijami tętno wzrasta o 7-15 uderzeń na minutę, mięsień sercowy pompuje więcej krwi, dzięki czemu cały układ krążenia funkcjonuje wydajniej.
Czytaj też: Trening kardio: na czym polega trening wytrzymałościowy? Zalety treningu kardio
5. Efekty nordic walkingu: unormowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu
W wyniku intensywnego wysiłku naczynia krwionośne rozszerzają się, a z organizmu wraz z potem usuwany jest nadmiar wody i soli – proces ten wpływa na uregulowanie ciśnienia krwi. Marsz z kijami obniża też poziom cholesterolu. Wystarczy trenować 3 razy w tygodniu przez ok. dwa miesiące, aby odpowiednio zmienić proporcje dobrego (HDL) i złego (LDL) cholesterolu.
6. Efekty nordic walkingu: zmniejszenie bólów pleców
Nordic walking zwiększa mobilność górnego odcinka kręgosłupa i łagodzi napięcie mięśniowe w okolicy ramion, barków i karku. Pomaga też w korekcji wad postawy, ponieważ podczas marszu ciało przybiera najbardziej naturalną dla kręgosłupa pozycję. Wykorzystywane w treningach kijki odciążają dolny odcinek pleców i zmniejszają bóle w lędźwiach.
7. Efekty nordic walkingu: przyspieszenie metabolizmu i ułatwienie trawienia
Każdy wysiłek ma pozytywny wpływ na przyspieszenie procesów przemiany materii w organizmie. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej twój organizm radzi sobie z redukcją nadprogramowych kilogramów. Tak samo jest w przypadku nordic walking. Dodatkowo, możesz maszerować z kijkami nawet po obfitym posiłku – ruch na świeżym powietrzu przyspiesza pracę jelit i pomaga szybciej spalić kalorie.
8. Efekty nordic walkingu: odciążenie stawów
Podczas maszerowania z kijkami nacisk na stawy jest o 5-10 kg mniejszy niż w przypadku gdy chodzimy bez nich. Z tego względu nordic walking jest polecany osobom cierpiącym na reumatyzm jako bezpieczny sport, który łagodzi objawy bólu kości i stawów. Może być też stosowany jako uzupełnienie rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach. Nadaje się dla osób starszych, otyłych i mających problemy z kolanami.
9. Efekty nordic walkingu: relaks i pozbycie się napięcia
Nordic walking pomaga pozbyć się napięcia nagromadzonego w ciągu całego dnia. Stwarza możliwość aktywnego spędzenia czasu z najbliższymi i sprzyja zacieśnianiu więzi. Maszerowanie w większym towarzystwie, w pięknych okolicznościach przyrody to najlepsza forma relaksu po stresującym dniu.