Co to jest spalony? Prosta definicja spalonego w piłce nożnej

2024-06-14 14:17

Spalony to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów gry w piłkę nożną. Niejeden gol anulowano, gdy sędzia odgwizdał spalonego. Mimo kontrowersji wokół, definicja spalonego jest dość prosta i łatwa do zapamiętania. Nie wiesz, kiedy jest spalony? Przeczytaj definicję spalonego, żeby zrozumieć zasady i wytłumaczyć je innym!

Spalony - co to jest spalony? Prosta definicja spalonego w piłce nożnej
Autor: Getty Images Spalony - co to jest spalony? Prosta definicja spalonego w piłce nożnej

Wbrew pozorom, spalony w piłce nożnej nie został stworzony po to, aby utrudniać życie piłkarzom, ale po to, żeby na boisku grało się łatwiej. Brzmi dziwnie? Spalony ma czuwać nad sprawiedliwym i ciekawym przebiegiem gry i nie dopuszczać do sytuacji, w której piłkarze mogliby pójść na łatwiznę, np. podając do najdalej wysuniętego gracza na boisku, który prawie bez przeszkód może strzelić bramkę. Dzięki spalonemu, pozycji spalonej i pułapce ofsajdowej, piłka nożna jest grą strategiczną i błyskotliwą.

Jeśli masz problem ze zrozumieniem tego terminu, nasza prosta i krótka definicja spalonego ułatwi ci jego głębsze zrozumienie i odpowie na najczęściej zadawane pytania: co to jest spalony i kiedy na boisku odgwizdywany jest spalony. Dzięki nam poznasz także zagadnienia dotyczące pozycji spalonej i pułapki ofsajdowej. Przychodzimy ci z pomocą!

ROBERT LEWANDOWSKI O DRAMACIE MILIKA. GWIAZDOR NIE JEDZIE NA EURO | Euro Express

Spis treści

  1. Co to jest spalony? Prosta definicja
  2. Kiedy jest spalony, a kiedy nie?
  3. Co to jest pozycja spalona?
  4. Po co jest spalony w piłce nożnej?
  5. Co to jest pułapka ofsajdowa?

Co to jest spalony? Prosta definicja

Prosta definicja spalonego brzmi: spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników, niż ostatni gracz drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza).

Warto przyjrzeć się nieco bliżej zagadnieniu, kiedy jest spalony. Spalony w piłce nożnej uznawany jest wtedy, kiedy zawodnik, do którego skierowana jest piłka, odnosi korzyści z przebywania na pozycji spalonej. Jeśli natomiast będzie stał nieruchomo, a piłkę przejmie kolega z drużyny sprawa nieco się komplikuje.

Spalony w piłce nożnej budzi niemałe kontrowersje. Po pierwsze, sędzia nie zawsze jest w stanie dobrze ocenić, czy spalony miał miejsce, czy nie, ponieważ zawodnicy skutecznie utrudniają to rozstrzygnięcie. Po drugie, do oceny sędziego wchodzi pozycja spalona, która nie zawsze musi zwiastować spalonego. Piłkarz może znajdować się na tej pozycji, ale kiedy jego kolega z drużyny poda do innego gracza, a ten odegra piłkę do gracza na wcześniejszej pozycji spalonej, sędzia nie może odgwizdać rzutu wolnego.

Czytaj też: Piłka nożna - zasady, rodzaje rozgrywek, najlepsi zawodnicy

Kiedy jest spalony, a kiedy nie?

Są pewne wyjątki od reguły. Spalonego nie ma wtedy, gdy piłkarz jest na pozycji spalonej, ale gracz otrzymuje piłkę z:

  • rzutu z autu,
  • rzutu rożnego,
  • rzutu karnego.

Jest jeszcze jedna ważna sytuacja, w której nie ma spalonego. Nie uznaje się go, kiedy piłkarz wymija przeciwników i jest sam na sam z bramkarzem. Wtedy może podać piłkę koledze z drużyny po linii lub do tyłu. Gdyby podał ją przed siebie, wtedy już to zagranie klasyfikuje się jako spalony.

Co to jest pozycja spalona?

Pozycja spalona jest wtedy, kiedy piłkarz znajduje się na pozycji spalonej, ale nie wykonuje żadnej aktywności i nie odnosi korzyści ze swojego usytuowania na boisku. Można by rzec, że gra toczy się poza nim.

Pozycji spalonej nie uznaje się wtedy, gdy:

  • zawodnik otrzymał piłkę na własnej połowie,
  • zawodnik w momencie otrzymania piłki stoi w jednej linii z piłkarzem przeciwnej drużyny.

Po co jest spalony w piłce nożnej?

Karą za spalonego jest rzut wolny dla przeciwnej drużyny. Odbywa się on w miejscu, gdzie znajdował się gracz w momencie dostania piłki od zawodnika ze swojej drużyny.

Co to jest pułapka ofsajdowa?

Pułapka ofsajdowa jest ryzykowną, ale skuteczną techniką w piłce nożnej. Polega na wyjściu linii obrony do przodu, kiedy piłka kierowana jest do najbardziej wysuniętego gracza drużyny przeciwnej. Wówczas następuje spalony, a drużynie przyznawany jest rzut wolny.

Ryzykowność pułapki ofsajdowej polega na tym, że nigdy nie ma się pewności, czy sędzia zauważy spalonego i odgwiżdże rzut wolny. Źle wykonana lub niezauważona pułapka ofsajdowa może także skutkować tym, że piłkarz drużyny przeciwnej w prosty i łatwy sposób znajdzie się w pozycji sam na sam z bramkarzem.

Często zdarza się, że trenerzy celowo szkolą zawodników w tym celu. Pułapka ofsajdowa jest jedną ze sprytnych technik piłki nożnej.