Kręgosłup

Kręgosłup to podpora naszego ciała. Jego prawidłowa budowa i funkcjonowanie zapewniają możliwość poruszania się w pionowej pozycji, ale także sprawność ogólną i szeroki zakres ruchów. Zdrowy kręgosłup to także wysoki komfort życia na co dzień. Można zapomnieć o zmęczeniu przy noszeniu zakupów, wchodzeniu po schodach, czy podczas długiej jazdy samochodem. Aby kręgosłup był w dobrej formie przez lata, należy o niego dbać poprzez ćwiczenia i higienę układu ruchu

Ból pleców jest powszechnym problemem, z którym zmaga się wiele osób. Nic dziwnego więc, że sposoby na jego pozbycie się są ciągle poszukiwane. Na szczęście ekspert ma sprawdzony sposób, który poradzi sobie z bólem pleców.
Ból pleców to jeden z najczęściej występujących problemów u osób w każdym wieku. Może być spowodowany przemęczeniem, nieprawidłową postawą ciała, nadmierną masą ciała, ciążą lub urazem. W takiej sytuacji warto rozpocząć, najszybciej jak to możliwe, 30-dniowy plan na pozbycie się bólu kręgosłupa, eksperci gwarantują wyraźną ulgę.
Czy można skutecznie przeciwdziałać bólom pleców bez kosztownych terapii i skomplikowanych ćwiczeń? Wyniki nowych badań udowadniają, że tak. Sprawdź, co okazało się być prostym, dostępnym dla każdego i bardzo opłacalnym sposobem na zdrowy kręgosłup. Wyniki tych badań mogą zrewolucjonizować podejście do profilaktyki i leczenia bólów pleców.
To żadna tajemnica, ze mamy epidemię schorzeń kręgosłupa, a za głównego sprawcę tego stanu uważa się siedzący tryb życia. I niewątpliwie jest to prawda. Naukowcy postanowili jednak sprawdzić, czy stanie jest na pewno lepszym wyjściem.
Złamanie kości ogonowej jest wyjątkowo nieprzyjemne. Kość ogonowa, nazywana także kością guziczną znajduje się na końcu kręgosłupa. Gdy ulegnie pęknięciu lub złamaniu nie może być unieruchomiona w gipsie. Pozostaje tylko czekać aż się zrośnie. Zanim to jednak nastąpi dolegliwości bólowe można łagodzić przyjmując leki przeciwbólowe lub stosując maści o tych samych właściwościach.
Porażenie nerwu promieniowego nazywane jest w żargonie medycznym tak zwanym porażeniem sobotniej nocy. Na czym polega ta przypadłość i jakie są jej przyczyny? Czy porażenie nerwu promieniowego spowodowane jest wyłącznie przez nieprawidłową pozycję przyjętą podczas snu? Jakie symptomy związane są z porażeniem nerwu promieniowego?
Zapalenie kaletki podbarkowej zaliczane jest do schorzeń tkanek okołostawowych. W okresie ostatnich 20-30 lat częstość występowania chorób tkanek okołostawowych znacznie wzrosła. Specjaliści uważają, że jedną z przyczyn jest coraz większe zainteresowanie uprawianiem sportu, w tym tenisa, golfa. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia kaletki podbarkowej? Jak przebiega leczenie?
W obchodzoną 19 marca uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP odbędzie się sakra biskupia ks. Radosława Orchowicza, mianowanego przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Głównym konsekratorem będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Pasożyty często są powodem powstania odczynowego zapalenia stawów. Gdy zaczynają nas boleć stawy, zwykle nie kojarzymy tego z przebytą niedawno infekcją wirusową, bakteryjną lub pojawieniem się pasożytów. Jednak mogą one sprawiać, że zakażenie układu pokarmowego ma swoje konsekwencje w postaci stanu zapalnego stawów, a skutkiem tego są trudności z chodzeniem, czy zginaniem stawu skokowego.
Ból z tyłu kolana to uciążliwa dolegliwość, która może mieć bardzo różne przyczyny. Doprowadzać do tego problemu mogą zarówno stany zapalne mięśni, jak i nieprawidłowości dotyczące samych ścięgien czy pojawienie się w dole podkolanowym specyficznej torbieli. Jakie badania umożliwiają znalezienie przyczyny bólu z tyłu kolana i co należy zrobić, aby pacjent przestał odczuwać nieprzyjemne dolegliwości?
Ból odcinka piersiowego kręgosłupa to przypadłość, która coraz częściej dotyczy ludzi młodych i na którą pracujemy przez wiele lat. Dokuczliwym zmianom w piersiowym odcinku kręgosłupa sprzyja nieprawidłowa postawa ciała, garbienie się podczas pracy przy biurku, a także mała aktywność fizyczna. Jakie jeszcze są przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem piersiowym? jak przebiega leczenie bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym?
Biodro trzaskające jest też często określane jako biodro przeskakujące lub biodro tancerza. Schorzenie dotyczy 10-20% ludzi. Jest to dolegliwość, którą charakteryzuje odczuwanie (czasem słyszenie) dość głośnego, ale niebolesnego przesuwania się pasma powięziowego nad występem kostnym krętarza kości udowej.

Kręgosłup człowieka składa się z pięciu odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego i guzicznego. Łącznie tworzą go 33 lub 34 kręgi. Pełni on przede wszystkim funkcję stabilizatora i amortyzatora, który tłumi wstrząsy powstałe podczas chodzenia i biegania. Kręgosłup zabezpiecza także rdzeń kręgowy przed urazami mechanicznymi.

Ćwiczenia ukierunkowane na wzmocnienie kręgosłupa zwiększają jego elastyczność oraz budują mięśnie posturalne, ułatwiając zachowanie wyprostowanej postawy. Typowa sesja treningowa składa się z rozgrzewki, sesji głównej i rozciągania. Zazwyczaj wykonuje się je bez dodatkowego sprzętu, czasami z wykorzystaniem niewielkich ciężarków lub gum treningowych.

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup to doskonały pomysł dla przyszłej mamy, która musi przygotować swój organizm do ciąży. Skorzystają z nich także osoby prowadzące siedzący tryb życia, które borykają się z uczuciem sztywności w ciele po wielu godzinach spędzonym za biurkiem. Silny kręgosłup to również podpora w większości dyscyplin sportowych. Dlatego powinni na niego zwrócić uwagę biegacze, kulturyści, kolarze, czy tancerze.

Wzmacnianie kręgosłupa przez odpowiednio dobraną aktywność pomaga też łagodzić dolegliwości bólowe powstałe w przypadku urazów, operacji lub prowadzenia biernego trybu życia. Warto podkreślić, że proste ćwiczenia wzmacniające mogą wykonywać osoby w każdym wieku i niemal bez względu na stan zdrowia. Nie są to obciążające jednostki treningowe jak w przypadku sesji cardio, czy ćwiczeń z dużymi ciężarami. Dlatego też można je wykonywać kilka razy w tygodniu bez ryzyka przemęczenia.