Jakie nawyki powodują ból pleców? Sprawdź, czy popełniasz te błędy
Ból pleców i kręgosłupa to jedna z częstszych dolegliwości, z jaką przychodzi nam się mierzyć. Doświadcza go aż od 50 do 80 proc. społeczeństwa. Uciążliwy ból krzyża utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego warto przyjrzeć mu się dokładniej. Jakie nawyki powodują ból pleców?
Spis treści
Za ból pleców odpowiada wiele czynników. I choć na wiele z nich nie mamy wpływu i są od nas niezależne np. wady wrodzone kręgosłupa, to niekiedy wystarczy wyzbyć się złych nawyków, by cieszyć się zdrowymi i nie bolącymi plecami. Przedstawiamy 10 szkodliwych nawyków, które powodują ból pleców.
10 nawyków, które powodują ból pleców
Siedzący tryb pracy
To jedna z głównych przyczyn bólu pleców. Niekiedy całe dnie spędzamy w pracy przed ekranem komputera – oczywiście w pozycji siedzącej. Większość spraw załatwiamy zza biurka i rzadko kiedy zwracamy uwagę na naszą postawę.
Zapominamy, że kręgosłup to oś całego ciała, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zrównoważonego napięcia struktur ją tworzących.
Głowa wysunięta do przodu i pochylony tułów, powodują zmianę napięcia mięśniowego, co może skutkować naciskiem na nerwy.
Siedzący tryb pracy i zła postawa ciała sprawiają, że mięśnie męczą się i zaczynają pojawiać się dolegliwości bólowe pleców. Dlatego osobom, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, zaleca się regularne uprawianie dowolnej aktywności fizycznej.
Czytaj też: Siedzący tryb życia sprowadzi na ciebie choroby
Garbienie się
Długotrwałe garbienie się niesie za sobą szkodliwe konsekwencje, a najczęstszą z nich jest ból pleców zlokalizowany pomiędzy łopatkami i w odcinku lędźwiowym.
By przestać się garbić i zapobiec „okrągłym plecom” konieczna jest praca nad sylwetkę, która wymaga czasu, poświęcenia, uwagi i systematyczności.
Zgarbiona sylwetka ma niekorzystny wpływ nie tylko na nasze plecy, zdrowie i samopoczucie, ale i wizerunek.
Noszenie szpilek
Wysokie obcasy zwiększają krzywiznę u podstawy kręgosłupa i wymuszają jego niewłaściwe ułożenie, co skutkuje nadmierny uciskiem kręgów i bólem pleców.
Gdy nosimy bardzo wysokie obcasy to cały ciężar naszego ciała spoczywa na palcach stóp. Zgięte nienaturalnie kolana i biodra wysunięte do przodu powodują, że lędźwiowa część kręgosłupa jest przeciążona i wygięta.
Nieodpowiednio dobrany materac
Choć nieodpowiednio dobrany materac nie jest nawykiem, to w dużej mierze przyczynia się do bólu pleców. Stopień twardości materaca powinien być dobrany do naszego kręgosłupa. W przeciwnym razie, kręgosłup i plecy zamiast odpoczywać w nocy, męczą się i bolą.
Ponadto, zbyt twardy materac skłania do spania w pozycji na brzuchu, co z kolei powoduje przerost w odcinku lędźwiowym i potęguje ból pleców. Warto pamiętać, że dobrze dobrany i dobrze wykonany materac starcza na 9 – 10 lat. Wraz z upływem czasu traci swoją sprężystość i robią się w nim wgłębienia.
Noszenie ciężkiej torby
Ciężka, wypchana po brzegi torba noszona na ramieniu ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze plecy. Nierównomierne obciążenie nadwyręża mięśnie, kręgosłup i sprzyja jego skrzywieniu. Codzienne noszenie ciężkiej torby na jednym ramieniu prowadzi do narastającego bólu pleców.
Brak aktywności fizycznej
Unikanie aktywności fizycznej i wymigiwanie się od ćwiczeń przyczynia się do pogorszenia stanu naszych pleców. Często zapominamy, że sport odgrywa istotną rolę w profilaktyce bólu pleców. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprawia kondycję mięśni i wyrabia prawidłową postawę.
Polecany artykuł:
Nieprawidłowe nawyki żywieniowe
Niezdrowe odżywianie prowadzi do nadwagi lub otyłości. Niekorzystnie wpływa na pracę serca i podnosi poziom cukru we krwi. Nadmierne kilogramy obciążają kręgosłup i powodują ból pleców. Zdrowa, odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta jest kluczem do sukcesu.
Długotrwały stres
Pod wpływem stresu mięśnie całego ciała – w tym pleców i szyi – napinają się, co może doprowadzić do uporczywego bólu. Pozwólmy skurczonym i spiętym mięśniom na chwilę relaksu. Rozluźniajmy ciało, ćwiczmy, wybierzmy się na masaż.
Skrywanie emocji
Skrywając negatywne emocje i będąc w gniewnym nastroju, napinamy mięśnie twarzy i karku co często kończy się bólem szyi i pleców. Dlatego zamiast chować urazę i złość, lepiej rozmawiajmy i przebaczajmy.
Lekceważenie bólu
Wiele osób ból pleców traktuje jak normalną dolegliwość, do której zdążyło się przyzwyczaić. Nie szuka jej przyczyny i rozwiązania. Lekceważenie nawyków, które powodują nawet łagodne dolegliwości bólowe może zakończyć się uciążliwym, długotrwałym i trudnym do wyleczenia bólem.
Polecany artykuł: