Treningi

Treningi to stały element w życiu każdej osoby, która dba o kondycję fizyczną. Bez względu na uprawianą dyscyplinę, regularnie wykonywane i ustrukturyzowane treningi są podstawą progresu formy sportowej. W zależności od wykonywanej aktywności ćwiczenia należy dobierać zgodnie z zasadą specyficzności czyli tak, aby maksymalnie rozwijały cechy niezbędne w danej dyscyplinie. Ćwiczenia, obok diety, regeneracji i suplementacji są kamieniem milowym zdrowego trybu życia.

Do lata pozostało już niewiele czasu, więc to najlepszy moment, żeby przystąpić do działania, jeśli chcesz zrobić formę. Żeby ćwiczyć nie trzeba wiele, dostępne są siłownie w plenerze, można też robić treningi w domu albo spacerować. Kluczem do sukcesu, wbrew pozorom, nie jest rodzaj treningu, ale częstotliwość. Naukowcy ustalili, jak często trzeba trenować, żeby efekty były widoczne.
Zwykło się mawiać, że w pewnym wieku kluczowe pytanie brzmi, nie CZY plecy bolą, ale GDZIE bolą (i jak często). Oczywiście, jest w tym odrobina prawdy, bo w oczywisty sposób z upływem czasu nasze ciała się zmieniają, wzrasta ryzyko pewnych dolegliwości i schorzeń. Jednak drugą stroną medalu jest fakt, że na wiele problemów sami pracujemy. Jednocześnie to dobra wiadomość: sami możemy też popracować nad tym, żeby zlikwidować ból i rozluźnić mięśnie.
Wiosna to doskonały moment, żeby zacząć uprawiać regularną aktywność fizyczną. Dzięki temu można nie tylko w szybki i przyjemny sposób pozbyć się zbędnej warstwy tkanki tłuszczowej "wyhodowanej" zimą, ale również zyskać lepszy nastrój i nowe znajomości. Sprawdź, jaki sport został kilkukrotnie okrzyknięty najzdrowszym sportem świata i dlaczego warto go spróbować.
Obwisła skóra na ramionach to problem estetyczny. Jednak dla wielu osób jędrna skóra ramion ma znaczenie – szczególnie latem, gdy chciałoby się założyć sukienki czy bluzki, które odsłaniają więcej ciała. Jeśli zmagasz się z tym problemem, to jesteś we właściwym miejscu: podpowiemy, jak ćwiczyć, żeby się pozbyć „pelikanów”.
Wioślarz, znany również jako ergometr wioślarski, od lat stanowi jedno z kluczowych urządzeń treningowych w centrach fitness i siłowniach na całym świecie. Jego unikalna konstrukcja pozwala na zaangażowanie zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Urządzenie służy nie tylko poprawie kondycji fizycznej, ale również zdrowiu serca i płuc.
Regularna aktywność fizyczna jest kluczowym elementem dbania o zdrowie i kondycję organizmu. Wśród różnych form treningów, pilates wyróżnia się swoimi unikalnymi zaletami, które przewyższają tradycyjny trening na siłowni. Dzięki jego specyfice i korzyściom może być bardziej odpowiedni dla niektórych osób.
Dr Joseph Maroon w USA jest dobrze znany nie tylko fanom futbolu amerykańskiego i drużyny Pittsburgh Steelers. Wiele osób zazdrości 82 -latkowi kondycji i zdrowia. Neurochirurg konsultujący zawodników właśnie zdradził swój przepis na znakomitą formę.
Wystarczy przeczytać komentarze pod dowolnym artykułem o bieganiu, by przekonać się, ilu mamy w Polsce 'ekspertów' od tej formy aktywności fizycznej. Wielu przekonuje, że bieganie jest gorsze od wieczoru przed telewizorem z pilotem w ręku. Wszystko w niewłaściwej dawce i formie może szkodzić, ale chyba warto bieganie odczarować.
Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi być wcale takie straszne. Tylko jak je polubić? Okazuje się, że jest na to prosta rada. Jeśli zastosujesz się do niej, ta aktywność fizyczna przyniesie ci wiele radości i zmotywuje też do osiągania coraz to większych celów.
Odchudzanie bywa trudne, ale nie niemożliwe. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, by organizm zaczął gubić zbędne kilogramy. Wyjaśniamy, na czym polega metoda 12-3-30 i dlaczego stała się tak popularna od czasów pandemii.
Krzysztof Radzikowski, znany z udziału w programie "Gogglebox. Przed telewizorem", w którym ogląda telewizję obok Dominika Abusa, podzielił się z fanami imponującymi rezultatami swojej znaczącej przemiany. Były strongman zdołał już zgubić ponad 30 kilogramów i nie zamierza na tym poprzestać.
Eric "Butterbean" Esch, były rywal Mariusza Pudzianowskiego w MMA, pokazał swoją niezwykłą metamorfozę, zrzucając prawie 100 kg waga. Jego walka z otyłością i przemiana jest inspiracją dla wielu i znaczącym zwycięstwem w walce o zdrowie.

Podstawowym założeniem, które leży u podstaw rozwoju potencjału organizmu jest regularność. Treningi powinny być wykonywane przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby osoba ćwicząca mogła dostrzec wymierne rezultaty swoich wysiłków. Osobom początkującym zaleca się 2-3 jednostki ćwiczeń tygodniowo. Zaawansowani sportowcy lub osoby, które uprawiają dyscypliny multisportowe, np. triathlon, trenują nawet 10-12 razy w tygodniu.

Ważna jest również intensywność treningów. Można ją mierzyć na wiele sposobów. Część osób trenuje na wyczucie. Biegacze często korzystają z pulsometrów do pomiaru tętna. Kolarze mierzą generowaną moc, a pływacy monitorują wskaźnik SWOLF. Dobór intensywności ćwiczeń pozwala sterować celem całej aktywności i pracować np. nad tempem, progiem mleczanowym, czy pułapem tlenowym.

Zarówno objętość, jak i i intensywność treningów jest kwestią bardzo indywidualną. W dużej mierze zależą od diety i regeneracji. Zbilansowane posiłki zapewniające odpowiednio wysoką podaż kilokalorii oraz konkretnych makroskładników pozwolą trenować częściej i mocniej. Z kolei długi i głęboki sen przyspiesza odnowę powysiłkową. To w trakcie wypoczynku najsprawniej zachodzi superkompensacja.

Prawidłowo ułożony plan treningowy powinien uwzględniać nie tylko cel, np. start w konkretnych zawodach, ale przede wszystkim możliwości danej osoby. Przed wybraniem odpowiedniego treningu warto zastanowić się nad tym,czemu ma on służyć. Jeżeli trening ma przyczynić się do redukcji masy ciała, doskonale sprawdzą się ćwiczenia typu crossfit. Jeśli ma poprawić kondycję, lepiej sprawdzi się bieganie, kolarstwo lub nordic walking. Na poprawę koordynacji ruchowej i sprawności ogólnej doskonałe będą sporty walki.