Treningi

Treningi to stały element w życiu każdej osoby, która dba o kondycję fizyczną. Bez względu na uprawianą dyscyplinę, regularnie wykonywane i ustrukturyzowane treningi są podstawą progresu formy sportowej. W zależności od wykonywanej aktywności ćwiczenia należy dobierać zgodnie z zasadą specyficzności czyli tak, aby maksymalnie rozwijały cechy niezbędne w danej dyscyplinie. Ćwiczenia, obok diety, regeneracji i suplementacji są kamieniem milowym zdrowego trybu życia.

Rozpoczęcie przygody z bieganiem nie musi być wcale takie straszne. Tylko jak je polubić? Okazuje się, że jest na to prosta rada. Jeśli zastosujesz się do niej, ta aktywność fizyczna przyniesie ci wiele radości i zmotywuje też do osiągania coraz to większych celów.
Odchudzanie bywa trudne, ale nie niemożliwe. Czasem wystarczy znaleźć odpowiedni rodzaj ćwiczeń, by organizm zaczął gubić zbędne kilogramy. Wyjaśniamy, na czym polega metoda 12-3-30 i dlaczego stała się tak popularna od czasów pandemii.
Krzysztof Radzikowski, znany z udziału w programie "Gogglebox. Przed telewizorem", w którym ogląda telewizję obok Dominika Abusa, podzielił się z fanami imponującymi rezultatami swojej znaczącej przemiany. Były strongman zdołał już zgubić ponad 30 kilogramów i nie zamierza na tym poprzestać.
Eric "Butterbean" Esch, były rywal Mariusza Pudzianowskiego w MMA, pokazał swoją niezwykłą metamorfozę, zrzucając prawie 100 kg waga. Jego walka z otyłością i przemiana jest inspiracją dla wielu i znaczącym zwycięstwem w walce o zdrowie.
Chcesz regularnie trenować, ale nie wiesz, jak to zrobić? Problem dotyczy wielu osób. Szczególnie że słyszymy zewsząd mity o tym, że wystarczy coś kilka razy powtórzyć, aby nawyk się utrwalił. Jak ustalili naukowcy, wdrożenie nawyków na stałe wcale nie jest takie proste.
Poprawia krążenie i funkcjonowanie mięśni, wzmacnia płuca i jest mniej obciążający dla organizmu – to tylko niektóre korzyści, jakie daje trening tlenowy. Przeznaczony jest dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale także budujących masę mięśniową. Jak powinien wyglądać trening tlenowy? Fizjoterapeuta radzi, jak rozpocząć z nim przygodę.
Od kilku lat bieganie w górach zdobywa w Polsce coraz większą popularność, a nazwiska takie jak Marcin Świerc, Patrycja Bereznowska czy Bartłomiej Przedwojewski znają wszystkie osoby, które choć trochę interesują się biegami trailowymi.
To będzie już 31. raz! Po ulicach Warszawy pobiegną uczestnicy Biegu Konstytucji 3 Maja. Start w majowe święto o godz. 10. Dystans 5 kilometrów.
Zbyt wysokie ciśnienie krwi to jeden z ważniejszych czynników ryzyka przedwczesnej śmierci. Nadciśnienie grozi wieloma powikłaniami, w tym udarem mózgu, dlatego trzeba je leczyć. Wiele osób oprócz leków zaleconych przez lekarza stosuje też domowe sposoby na nadciśnienie. Jedna z metod jest nie tylko dostępna dla większości osób, ale też skuteczna, czego właśnie dowiodły badania.
Zespół ten ma negatywne skutki zdrowotne, szczególnie dla osób starszych. Może grozić nawet hospitalizacją. Z najnowszych badań płynie jednoznaczny wniosek, że praktyka jogi może skutecznie zapobiegać niektórym objawom tej przypadłości. "Poprawiają równowagę i mobilność" - napisali autorzy tej publikacji.
Zaledwie w pierwszym tygodniu 2023 roku zanotowano ponad 300 tysięcy przypadków grypy lub jej podejrzeń. Liczbę klasycznych przeziębień trudno zliczyć. Zarówno grypa, jak i przeziębienie to jeden z powodów dla których omijamy szkołę, pracę lub spotkania ze znajomymi. Czy to jednak wystarczający powód, aby zrobić sobie przerwę od regularnych ćwiczeń?
Aktywność fizyczna, oprócz zdrowiej i właściwie zbilansowanej diety, jest ważnym elementem w procesie odchudzania. Najwięcej kalorii można spalić podczas wykonywania tak zwanych aeorobów, lecz brytyjscy naukowcy uważają inaczej. Według nich ćwiczenia na pusty żołądek sprzyjają korzystnym zmianom w tkance tłuszczowej. Wskazują też porę dnia, w której najlepiej wykonać trening.

Podstawowym założeniem, które leży u podstaw rozwoju potencjału organizmu jest regularność. Treningi powinny być wykonywane przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby osoba ćwicząca mogła dostrzec wymierne rezultaty swoich wysiłków. Osobom początkującym zaleca się 2-3 jednostki ćwiczeń tygodniowo. Zaawansowani sportowcy lub osoby, które uprawiają dyscypliny multisportowe, np. triathlon, trenują nawet 10-12 razy w tygodniu.

Ważna jest również intensywność treningów. Można ją mierzyć na wiele sposobów. Część osób trenuje na wyczucie. Biegacze często korzystają z pulsometrów do pomiaru tętna. Kolarze mierzą generowaną moc, a pływacy monitorują wskaźnik SWOLF. Dobór intensywności ćwiczeń pozwala sterować celem całej aktywności i pracować np. nad tempem, progiem mleczanowym, czy pułapem tlenowym.

Zarówno objętość, jak i i intensywność treningów jest kwestią bardzo indywidualną. W dużej mierze zależą od diety i regeneracji. Zbilansowane posiłki zapewniające odpowiednio wysoką podaż kilokalorii oraz konkretnych makroskładników pozwolą trenować częściej i mocniej. Z kolei długi i głęboki sen przyspiesza odnowę powysiłkową. To w trakcie wypoczynku najsprawniej zachodzi superkompensacja.

Prawidłowo ułożony plan treningowy powinien uwzględniać nie tylko cel, np. start w konkretnych zawodach, ale przede wszystkim możliwości danej osoby. Przed wybraniem odpowiedniego treningu warto zastanowić się nad tym,czemu ma on służyć. Jeżeli trening ma przyczynić się do redukcji masy ciała, doskonale sprawdzą się ćwiczenia typu crossfit. Jeśli ma poprawić kondycję, lepiej sprawdzi się bieganie, kolarstwo lub nordic walking. Na poprawę koordynacji ruchowej i sprawności ogólnej doskonałe będą sporty walki.