Uczy jej sam Paul McCartney. Łagodzi objawy zmęczenia i pomaga w skupieniu

2024-07-10 10:57

Oczy są szczególnie narażone w obecnych czasach, w szczególności dla tych z nas, którzy całe dnie spędzają dnie przed komputerem. Paul McCarteny twierdzi jednak, że ma na to sposób. Wszystko dzięki jodze oczu.

Uczy jej sam Paul McCartney. Łagodzi objawy zmęczenia i pomaga w skupieniu
Autor: fot. Instagram/@paulmccartney Uczy jej sam Paul McCartney. Łagodzi objawy zmęczenia i pomaga w skupieniu

Kiedy całe dni siedzisz wpatrzony ekran, możesz później odczuwać ból, podrażnienie oczu oraz niewyraźne widzenie. Według wielkiej gwiazdy Beatlasów, Sir. Paula McCartneya, jest na to jednak pewien sposób.

Muzyk jest zdania, że już jedna sesja "jogi oczu" może pomóc w złagodzeniu napięcia i poprawie wzroku. Jak twierdzi, te ćwiczenia pomogły mu poprawić wzrok i wzmocnić mięśnie wokół oczu. Czy jest to jednak możliwe?

Jak wykonać ćwiczenia jogi oczu? To nie jest trudne

Zacznijmy jednak od tego, na czym polega oczna joga. Są to ćwiczenia, podczas których musimy patrzeć w górę, w środek i w dół. Wykonujemy trzy serie ćwiczeń, z czego każde z nich powinno trwać około trzech sekund. Następnie patrzymy na boki, pamiętając, by trzymać głowę prosto.

Kolejnym krokiem będzie patrzenie po skosie i spojrzenie trzy razy na swój nos. Na sam koniec powinniśmy zrobić coś, przed czym przestrzegali nas w dzieciństwie rodzice - wywrócić oczami.

Muzyk przyznał, że nauczył się tej techniki w Indiach. Nie jest jednak jedynym, który zachwala te ćwiczenia. Wiele użytkowników mediów społecznościowych wyznaje, że robi podobne ćwiczenia, by złagodzić napięcie oczu. 

Teraz pozostaje kwestia, która zapewne interesuje największą ilość osób, czyli czy te ćwiczenia rzeczywiście działają. Naukowcy postanowili to sprawdzić.

Paul McCartney wskazał swój ulubiony utwór The Beatles. Wybór dla wielu będzie zaskoczeniem!

Czy joga oczu rzeczywiście działa? Badacze sprawdzają

Jeśli chodzi o to, czy takie ćwiczenia rzeczywiście poprawiają zdrowie oczu, to według naukowców nie ma na to żadnych dowodów. Nie można również powiedzieć, że spowalniają jakiekolwiek schorzenia, jak na przykład jaskrę.

Nie oznacza to jednak, że joga oczu nie ma całkowicie sensu. Istnieją bowiem pewne dowody na to, że może ona rzeczywiście pomagać w skupieniu wzroku i łagodzić objawy zmęczenia oczu.

Joga może bowiem zapobiegać i leczyć objawy zmęczenia oczu. W badaniu, w  którym wzięło udział 60 studentów pielęgniarstwa udało się ustalić, że po 8 tygodniowej praktyce jogi oczu, czuły się one mniej zmęczone i osłabione.

Nadwyrężenie oczy jest bowiem związane ze stresem, dlatego praktykowanie tych ćwiczeń może działać na dwa sposoby. Po pierwsze przez stymulację mięśni poruszających okiem oraz ich wzmocnienie. Po drugie natomiast przez obniżenie poziomu stresu i pomoc w zachowaniu skupienia i równowagi.

Co więcej, wykonywanie małych, celowych ruchów może działać uspokajająco na ciało. Dzięki temu lepiej radzimy sobie ze stresem. 

Dodatkowo, w badaniu z 2013 roku, 60 uczestników zauważyło, że proste ćwiczenia oczu poprawiły ich czas reakcji. Szybciej byli w stanie zidentyfikować to, na co patrzyli.