W kuchni

W kuchni spędzamy sporą część każdego dnia. To w niej przygotowywane są wszystkie posiłki. Często także stanowi miejsce spotkań dla wszystkich członków rodziny. Zwyczaje w kuchni mogą się różnić w zależności od rodziny, regionu i pory roku, ale szczególnym okresem dla wielu z nas są Święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc. To o tych porach w kuchni robi się szczególnie gwarno i tłoczno. Warto wiedzieć co robić, aby kuchnia przestała straszyć …

W dzieciństwie pokrzywa jest jednym z największych wrogów podczas zabawy na zewnątrz. Ta uraza nie powinna jednak przechodzić do dorosłości. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale młode liście pokrzywy są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Warto więc pozbierać je i zrobić z nich napar do picia.
W mediach społecznościowych pojawia się sporo różnorodnych treści. Jednak część z nich jest co najmniej dziwaczna. Przykładem jest ostatni trend polegający na umieszczaniu rolki papieru toaletowego w lodówce. Sprawdzamy, na czym polega “sekret” nowej mody.
Przed laty okrzyknięto go królem żelaza, bo miał go mieć mniej więcej tyle, co mięso. Dziś już wiemy, że za rekordowymi wynikami krył się ludzki błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że szpinak jest bardzo zdrowy i warto go zaprosić na swój stół. Masz wątpliwości, czy po mrożeniu nadal obfituje w cenne składniki odżywcze? Niesłusznie, ale warto jednak wiedzieć, jak mrozić szpinak, by zachował smak i optymalną zawartość witamin oraz minerałów.
Borowik amerykański jest stosunkowo nowym gościem w naszych lasach. Grzybiarze bardzo go sobie cenią i potocznie określany jest mianem "grzyba dla leniwych", ze względu na jego tendencję do tworzenia rozległych skupisk, co bardzo ułatwia zbiór. Opisujemy charakterystykę i wskazujemy miejsca, gdzie można go najczęściej znaleźć.
Antyoksydanty, jako najcenniejszy składnik owoców, stają się potężnym narzędziem w profilaktyce przeciwnowotworowej. Odpowiednio dobrane soki owocowe mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju raka. Warto poznać, jakie owoce i soki mają w sobie prozdrowotne właściwości, aby wspierać odporność i redukować potencjalne zagrożenia nowotworowe.
Kawa jest jednym z najczęściej konsumowanych napojów na całym globie. Dla wielu osób filiżanka gorącej kawy to nieodłączny element porannego rytuału. Warto jednak pamiętać, że niektóre produkty mogą wchodzić w negatywne reakcje z kawą, prowadząc do potencjalnie szkodliwych skutków zdrowotnych. Jakie to produkty i dlaczego nie powinniśmy ich łączyć?
Kawa, przez wiele lat postrzegana jako nałóg, obecnie jest elementem codziennej diety rekomendowanym przez ekspertów. Dlaczego picie kawy jest zdrowe i kiedy powinniśmy wypić ostatnią filiżankę?
Często skupiamy się na zbieraniu soczystych owoców malin, nie zdając sobie sprawy, że to liście mogą skrywać największy skarb. A przecież właśnie one mogą stać się źródłem naparu o niezwykle korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Liście malin to doskonały przykład takiego naturalnego daru, który zasługuje na więcej uwagi.
Zwykle go usuwamy, nie zdając sobie sprawy z jego niesamowitych właściwości. Podagrycznik, chociaż powszechnie postrzegany jako uciążliwy chwast, jest skarbnicą korzyści dla naszego zdrowia i smaku. Sprawdź, jak wykorzystać podagrycznik w kuchni i naturalnej medycynie.
Zmywarka jest jednym z cudów techniki, który doceniają praktycznie wszyscy. Wkładamy do niej brudne naczynia, uruchamiamy i po 45 minutach wyjmujemy - voilà. Niestety szwajcarscy naukowcy nie mają dobrych wieści. Wykazali, że preparaty do zmywarki zawierają substancje, które mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jelit.
Spożywanie nieodpowiednio przechowywanych i odgrzewanych dań może skończyć się zatruciem. Do szpitali z objawami zatrucia trafia rocznie 20 tys. osób, a ponad 80 tys. leczy się na dolegliwości żołądkowe. Często jest to skutkiem spożywania nadpsutej żywności. O tym, jak powinno się podgrzewać poszczególne produkty opowiedziała w rozmowie z Dzień Dobry TVN dietetyczka Milena Nosek.

Niektórzy z nas czują się w kuchni jak ryba w wodzie. Inni stosują wszelkie możliwe wymówki, aby jej unikać. A wystarczy znajomość prostych czynności i kilku tricków, aby kuchnia zaoferowała ogrom możliwości kulinarnych. Tutaj gromadzimy dla Ciebie przydatne porady i wskazówki, które będą przydatne w chwili zwątpienia. Czy naturalna choinka jest zdrowa? Jak wygląda kuchnia z Kresów? Czy da się zorganizować Święta bez mięsa? Pytań, które można sobie zadawać w kuchni jest bardzo wiele, gorzej ze znalezieniem odpowiedzi. Dlatego chcemy Ci pomóc i zamieszczamy artykuły, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Początkujący kucharze często zastanawiają się, jak przygotowywać poszczególne potrawy. Lepiej je dusić, smażyć, a może gotować? Każda z tych metod ma swoje wady i zalety, a ich znajomość sprawi, że przygotowany posiłek będzie zdrowszy i smaczniejszy. Dzięki naszym poradom nauczysz się też lepiej przyprawiać dania. Poznaj poszczególne rodzaje ziół, naucz się je ze sobą łączyć i zachwyć swoich bliskich. Dowiedz się, który tłuszcz jest najzdrowszy do smażenia, a który lepiej sprawdzi się do sałatek.

W kuchni bardzo ważna jest także dbałość o narzędzia. Umiejętna pielęgnacja noży, garnków, patelni lub deski do krojenia to rutyna, która sprawi, że gotowanie z przymusu stanie się pasją. Prawidłowo zadbane artykuły kuchenne będą Ci służyły przez długie lata.

Pamiętaj, że w kuchni nie ma wielu utartych reguł, a każdy kucharz tę samą potrawę przygotuje nieco inaczej. Warto jednak znać podstawowe zasady i zależności między poszczególnymi produktami, aby gotować coraz lepiej.