Ręcznie czy w zmywarce? Sposób mycia naczyń ma znaczenie dla zdrowia

2024-07-09 13:40

Mycie naczyń jest znienawidzoną przez wielu pracą domową. Jednak jest niezbędne, jeśli nie chcemy jeść posiłku z resztkami poprzedniego oraz z bakteriami. Jaki jest jednak najlepszy sposób na mycie naczyń? Lepiej wrzucić je do zmywarki czy umyć ręcznie? Sprawdzamy!

Ręcznie czy w zmywarce? Sposób mycia naczyń ma znaczenie dla zdrowia
Autor: fot. Getty Images Ręcznie czy w zmywarce? Sposób mycia naczyń ma znaczenie dla zdrowia

Mycie naczyń nie należy do najchętniej wykonywanych prac domowych. Jednak prawidłowe umycie ich może pomóc w zapobieganiu przenoszonym przez żywność w kuchni chorobom. Jest to w szczególności ważne, ponieważ cała kuchnia - od zlewu począwszy, przez gąbki i ręczniki, aż po zmywarki - może być siedliskiem szkodliwych bakterii.

Dlaczego mycie naczyń jest tak ważne? Resztki jedzenia to tylko początek

Jak można się dowiedzieć, przeprowadzone zostały badania, które wykazały, że kuchniach komercyjnych bakterie E. coli i inne zarazki mogą przetrwać na gąbkach kuchennych nawet do 16 dni. Na ściereczkach z mikrofibry ten czas skraca się do 13 dni.

Jeśli myślimy, że zmywarka jest całkowicie bezpieczna to mamy złą wiadomości. Bakterie mogą w niej żyć i rozwijać się, w szczególności jeśli przez dłuższy czas pozostaje ona wilgotna.

Na szczęście zastosowanie dobrych praktyk higienicznych zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby wywołane przez szkodliwe zarazki. Janet Buffer ekspertka ds. bezpieczeństwa żywności i starsza kierowniczka instytutu w Institute of Food Safety and Nutrition Security na George Washington University powiedziała, że już mycie naczyń ciepłą wodą z płynem do bycia naczyń, a następnie płukanie ich dokładnie może zrobić ogromną różnicę. 

Czy to jednak wystarczy? Wiele sprowadza się do naszego pojmowania terminów "mycie" i "dezynfekowanie".

DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?

Czyszczenie to nie dezynfekcja. Wiele osób o tym zapomina

Wiele osób zamiennie używa terminów "czyszczenie" i "dezynfekcja" zamiennie. Jednak okazuje się, że w świecie bezpieczeństwa żywności mają one różne znaczenie.

Czyszczenie polega na fizycznym usunięciu widocznych zanieczyszczeń, jak na przykład resztek jedzenia. Szorowanie talerza mydłem i gorącą wodą co prawda może nie zabić zarazków, ale pomoże usunąć przynajmniej większość z nich. 

Dezynfekcja jest natomiast dodatkowym krokiem po myciu u płukaniu. Wymaga użycia chemicznego środka dezynfekującego, jak wybielacz chlorowy, lub bardzo gorącej wody. Wszystko, by zmniejszyć liczbę zarazków.

Zmywarka a mycie ręczne. O czym warto pamiętać?

Zmywarki osiągają ten efekt dzięki dyszom spryskującym naczynia gorącą wodą oraz detergentom. O ile oczywiście pamiętamy o czyszczeniu zmywarki. Wystarczy raz na miesiąc wlać do zmywarki dwie szklanki białego octu destylowanego, by usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Jeśli jednak nie mamy zmywarki, to najlepszym sposobem na mycie naczyń, będzie metoda dwukomorowa. Jeden zlew napełniamy gorącą wodą z mydłem, a drugi chłodniejszą z czystszą wodą. W tym pierwszym usuwamy resztki jedzenia i szorujemy, a opłukujemy w drugim.

Ważne jest również dezynfekowanie gąbek kuchennych, w których często mogą gromadzić się bakterie. Można to zrobić w zmywarce lub w roztworze wybielacza. Powinniśmy również wymieniać ją mniej więcej raz na tydzień.

Sonda
Naczynia zmywasz ręcznie czy w zmywarce?