Jak przechowywać żywność, by przetrwała upały? Oto 13 ważnych zasad
Podczas upałów jedzenie szybko się psuje, więc pierwsze co przychodzi nam do głowy to, to, by schować je do lodówki. Jednak to nie zawsze będzie dobre rozwiązanie. Dlatego zwracamy uwagę na kilka zasad, które pozwolą uniknąć marnowania jedzenia.
Zbliża się długi weekend, a to sprawia, że wiele osób pojedzie dziś na zakupy i zrobi dość spore zaopatrzenie. Niestety, choć sięgając po produkty w sklepie mamy wręcz pewność, że każda z nich jest niezbędna, to ostatecznie okazuje się, że nie zjemy wszystkiego w trzy dni. Zaczyna się problem związany z przechowywaniem żywności, by mogła zostać świeża na dłużej. Mamy kilka wskazówek, które mogą pomóc.
Jak nie marnować jedzenia? 2 ważne wskazówki
Po pierwsze warto skupić się na wspomnianej ilości. Nieprzemyślane, chaotyczne i przesadne kupowanie sprzyja marnowaniu jedzenia. Wiemy to od dawna, a to dlatego, że problematyczne staje się jego przechowywanie. Zwłaszcza jeśli mówimy o warzywach, czy owocach. Upały także nie pomagają, więc problem się pogłębia. Dlatego pamiętajmy, że lepiej kupić mniej niż za dużo.
Natomiast nawet jeżeli robimy skromne zakupy, to wysokie temperatury utrudniają przechowywanie żywności. Stąd warto zastosować kilka prostych zasad. O tym jak długo dany owoc czy warzywo zachowa świeżość, świadczy wiele czynników już na poziomie produkcji, zbioru i transportu. Na to nie mamy jednak żadnego wpływu.
Zatem chcąc uniknąć zepsucia warzyw i owoców pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to nie tylko wybierać te sztuki, które są pozbawione otarć, ubytków, czy obić, ale także sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia skórki lub miąższu podczas samych zakupów, pakowania, przewożenia etc.
Jak przechowywać jedzenie w ciepłe dni? 10 zasad
W mediach społecznościowych pojawia się wiele rad, które rzekomo mają pomóc w przechowywaniu żywności. Naukowcy jednak przestrzegają przed stosowaniem niektórych praktyk. Przykładem jest choćby moczenie owoców i warzyw w wodzie z octem lub smarowanie ich sodą oczyszczoną.
Jak informuje portal “Science Alert”, te metody nie mają uzasadnienia naukowego. Ocet nie zredukuje ilości materiału mikrobiologicznego obecnego na świeżych produktach. A choć soda oczyszczona może pomóc w usunięciu resztek pestycydów to jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie po prostu woda z kranu.
Poniżej przedstawiamy 10 kolejnych zasad, które warto znać nie tylko w upały:
- Nie myj ani owoców, ani warzyw przed włożeniem ich do lodówki. W ten sposób pozbawiasz je naturalnej bariery ochronnej i przyspieszasz procesy prowadzące do psucia żywności.
- Banany, cebulę, ziemniaki, czosnek, dynię, czy bataty przechowuj w szafce lub w innym zacienionym miejscu, a nie w lodówce.
- Nie przechowuj cebuli razem z ziemniakami - wysoka wilgotność ziemniaka psuje cebulę.
- Warzywa liściaste oraz ogórki, kalafior, brokuły i marchew schowaj w szufladzie lodówki i ustaw niską wilgotność.
- W lodówce przechowuj owoce cytrusowe i jabłka. Możesz schować tam również przekrojonego arbuza, ale pamiętaj, że należy go zjeść w ciągu 24 godzin, w przeciwnym razie straci smak.
- Cebulkę dymkę, szparagi czy seler naciowy wstaw do kubka z zimną wodą z dala od słońca. Ważne, aby miały dostęp do powietrza i cienia.
- Nie wrzucaj wszystkich owoców na jedną miskę. Pamiętaj, że jabłka, gruszki, banany, czy awokado uwalniają etylen. A to sprawia, że dojrzewają znacznie szybciej i czasem łatwo przeoczyć, że któreś z nich zaczyna gnić.
- Przetwarzaj żywność. Kiedy pomidory są zbyt dojrzałe, użyj ich do zupy, zblenduj i dodaj do spaghetti. Wyschnięte jabłka po obraniu ze skóry świetnie sprawdzą się jako dodatek do szarlotki, czy owsianki. Wystarczy zetrzeć na tarce, podsmażyć na patelni i dodać cynamon.
- Stosuj zasadę “fi-fo follow”. To określenie używane w sektorze handlowym i usługowym, które polega na sprawdzaniu dat i ustawianiu produktów o krótszym terminie bliżej drzwi lodówki. Weryfikuj co dwa dni, które jedzenie należy wykorzystać w pierwszej kolejności i zapobiegaj jego marnowaniu.
- Stosuj pakowanie próżniowe. To idealne rozwiązanie także dla warzyw i owoców. Fasola zapakowana w ten sposób może być przechowywana w lodówce nawet 16 miesięcy.