Taniec

Taniec towarzyszy ludzkości od samych jej początków. Był wykorzystywany – i nadal jest – jako sposób ekspresji poprzez ruch, pokaz umiejętności sportowych, a także świetna zabawa i okazja do spalenia kalorii. Taniec może być uprawiany przez osoby w każdym wieku i nie wymaga dużej sprawności fizycznej. Znacznie ważniejsza jest rytmika, wyczucie poszczególnych dźwięków i przełożenie ich na ruch. Zawody taneczne odbywają się w dwóch specjalizacjach – standardowej oraz latynoamerykańskiej. Niezależnie …

Pole Dance to taniec na rurze uprawiany w celu poprawy siły mięśni i zwiększenia gibkości ciała. Ćwiczenia na rurze skutecznie wysmuklają sylwetkę, a jednocześnie podnoszą świadomość ciała i uczą zmysłowych ruchów. W przeciwieństwie do erotycznego tańca na rurze, Pole Dance jest dyscypliną sportową, a jej zasadniczy cel to poprawa ogólnej sprawności i zwinności. Zobacz, jak wyglądają zajęcia Pole Dance i dlaczego warto ćwiczyć na rurze.
Coraz częściej natrafiasz w sieci na taniec, w którym tancerz energicznie podskakuje i wykonuje obroty, płynne ślizgi i przejścia? To właśnie shuffle dance! Ten żywiołowy taniec do muzyki elektronicznej powstał w Australii w ubiegłym wieku, ale dziś zna go niemal cały świat. Kto wie, może i ty się w nim zakochasz!
Taniec to doskonały sposób na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy tańczymy wykorzystujemy mięśnie całego ciała, przyspieszamy nasz metabolizm, a przy tym świetnie się bawimy! Podczas godziny tańca możemy spalić mnóstwo kalorii. Ile? A to zależy między innymi od stylu, na jaki się zdecydujemy. Sprawdź, który taniec najlepiej odchudza.
Zumba to jeden z najlepszych sposobów na odchudzanie. Tańcząc i jednocześnie wykonując ćwiczenia fitness w rytmach latynoskiej muzyki, można nie tylko skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów, lecz także poprawić kondycję i wytrzymałość organizmu. Sprawdź, jakie jeszcze efekty można osiągnąć dzięki zumbie.
Zumba to zajęcia fitness dobre dla każdego. Taniec, luz i spalanie kalorii, że aż dymi! Porywająca, latynoska muzyka sprawia, że nikt nie czuje, że zumba wyciska z niego ostatnie poty. Bawiąc się jak dziecko, gubisz nadwagę i modelujesz sylwetkę. Na czym polega fenomen zumby? Ile kalorii spalisz podczas godziny treningu?
Quickstep to jeden z sześciu turniejowych tańców standardowych. Swoje pochodzenie zawdzięcza fokstrotowi, którego jest szybszą odmianą. Taniec ten charakteryzuje się lekkością i płynnością kroków, a figury w quickstepie nadają mu wdzięku i żywiołowości. Dowiedz się więcej o genezie tego tańca i jego charakterystyce.
Taniec to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, który rodzaj tańca wybierzesz – taniec towarzyski, nowoczesny, latynoamerykański czy klasyczny – każdy styl da ci szereg korzyści fizycznych i psychicznych. Sprawdź, jakie zalety ma taniec, poznaj najpopularniejsze rodzaje tańca i sprawdź, który do ciebie pasuje.
Walc angielski to piękny i romantyczny taniec, bardzo często wybierany przez pary jako pierwszy taniec na weselach. Kroki walca angielskiego są proste, lecz aby nadać mu płynny i falujący ruch, warto udać się na naukę tańca. Sprawdź, jaka muzyka jest najczęściej wybierana do walca angielskiego oraz poznaj podstawy tego tańca.
Taniec towarzyski to dla jednych forma wyrazu, pasja i hobby, a dla innych zawód i wymagający sport turniejowy. Taniec towarzyski ma wiele różnych odmian i rodzajów, więc każdy pasjonat tańca na pewno znajdzie w nim coś dla siebie. Tańce towarzyskie różnią się od siebie między innymi względami technicznymi, jak tempo, takt i kroki oraz praktycznymi, jak charakter tańca, ubiór czy muzyka.
Polonez to uroczysty taniec korowodowy, dziś tańczony przede wszystkim na studniówkach. Kroki poloneza składają się na układ pełen różnorodnych figur z udziałem wielu par. Od XIX wieku taniec ten uznaje się za symbol polskiej kultury narodowej, w którym wyraz znajduje dawny etos szlachecki. Poznaj historię poloneza, podstawowe kroki i figury tego tańca.
Figury pole dance (tańca na rurze) dla początkujących to np. krzesełko (chair spin), strażak (fireman), karuzela (carousel), open V. Wraz ze wzrostem umiejętności, pozycje pole dance można rozwijać, dodając do nich nowe, akrobatyczne elementy, jak np. w handspring i iron, które polecane są zaawansowanym. Zobacz na wideo podstawowe figury pole dance, bez których ten sport nie mógłby istnieć.
Sexy dance to taniec, który pobudza zmysły i rozpala do czerwoności! Kocie ruchy, zmysłowe poruszanie się i podkreślanie kobiecych atutów sylwetki, to główne cechy sexy dance. Sprawdzi się on zarówno wśród pań, które chciałyby podkreślić tańcem swoją kobiecość i zwiększyć poczucie własnej wartości, jak i u kobiet, które są pewne siebie i uwielbiają zmysłowe ruchy. Poznaj charakterystykę i podstawy ruchu tańca oraz dowiedz się, czy sexy dance oczaruje także ciebie...

Taniec to świetna okazja do ruchu o umiarkowanej intensywności. W łatwy i przyjemny sposób można pracować nad swoją kondycją, obniżyć ciśnienie krwi i zwiększyć zakres mobilności w stawach. Przy okazji nabywamy praktycznej umiejętności, która przyda się podczas każdej zabawy, wesela lub imprezy.

Nauka tańca skutecznie poprawia koordynację ruchową, równowagę, a także wyszczupla i ujędrnia sylwetkę. Wbrew pozorom podczas tańca wzmacniają się również mięśnie, głównie te posturalne. Nauka trzymania ramy tanecznej i ciągła praca na nogach sprawiają, że wolniej się męczymy. Naturalny ruch wywiera zbawienny efekt na stawy, zwłaszcza skokowe, kolan i bioder, które szybciej się wzmacniają. Badania naukowe wskazują także na pozytywny związek między tańcem a zmniejszeniem się objawów demencji. Precyzyjne kroki i skupienie na muzyce wzmagają koncentrację.

Taniec to doskonała okazja do poznania nowych ludzi i zawiązania przyjaźni. Osoby, które ćwiczą taniec towarzyski chętniej wychodzą na parkiet, są bardziej pewne siebie, otwarte i chętniej podejmują nowe inicjatywy.

Do tańców turniejowych klasycznych zaliczamy walc angielski i wiedeński, tango, foxtrot i quickstep. Z kolei tańce latynoamerykańskie to salsa, cha-cha, samba, jive i pasodoble. Przykładowe tańce towarzyskie obejmują rock and roll, twist, disco sambę oraz kizombę.

Szkoły tańca najczęściej uczą wszystkich technik turniejowych oraz wybranych technik użytkowych. Co ciekawe, taniec nie został zaklasyfikowany jako dyscyplina olimpijska. Tancerze sportowi startujący w turniejach są klasyfikowani według umiejętności i przypisywani do określonych kategorii – od E do A oraz S (od najsłabszej do najlepszej).