Które tańce najlepiej odchudzają?

2019-12-16 11:37

Taniec to doskonały sposób na odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy tańczymy wykorzystujemy mięśnie całego ciała, przyspieszamy nasz metabolizm, a przy tym świetnie się bawimy! Podczas godziny tańca możemy spalić mnóstwo kalorii. Ile? A to zależy między innymi od stylu, na jaki się zdecydujemy. Sprawdź, który taniec najlepiej odchudza.

Które tańce najlepiej odchudzają?
Autor: Getty Images

Spis treści:

 1. Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?
 2. Które tańce spalają najwięcej kalorii?
 3. Jak tańczyć, żeby schudnąć?
 4. Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

Kochasz taniec i zastanawiasz się, czy to dobry sposób na odchudzanie? Nie czekaj już ani chwili dłużej i pędź do szkoły tańca! Jeśli nie masz takich możliwości, możesz także tańczyć sam – w domu lub po prostu łączyć przyjemne z pożytecznych i tańczyć na weekendowych dyskotekach.

Nieważne jaką formę tańca wybierzesz, na efekty odchudzające nie będzie trzeba długo czekać. Jeśli będziesz trzymać zdrowa dietę i dbać o ujemny bilans kaloryczny, dzięki regularnemu tańczeniu możesz zyskać sylwetkę marzeń. A to wszystko dzięki ukochanemu stylowi tańca i przy ulubionych rytmach – każdy rodzaj tańca jest dobrym wyborem!

Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?

Oczywiście, że tak! Gdy tańczymy, pracuje całe nasze ciało, od nadgarstków po same kostki! Nogi nadają mu rytm, utrzymują naszą sylwetkę i wykonują najbardziej wymagające ruchy. Pośladki, w zależności od tańca, wykonują bardzo dużo pracy – odpowiadają za ruchy naszych bioder i nóg. Brzuch trzyma nasze ciało jak gorset, dodaje siły sylwetce i pozwala na ruchy rotacyjne całego tułowia. Kręgosłup nadaje naszemu ciału giętkości i gibkości, natomiast górne części ciała, zwłaszcza ręce, wykonują skomplikowane ruchy, podczas których pracują mięśnie barków, bicepsów, tricepsów i mięśnie pleców.

Czytaj także: Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy

Taniec jest aktywnością fizyczną, która pomaga spalić mnóstwo kalorii! Zalicza się go do wysiłku aerobowego lub anaerobowego – w zależności od tego jaki styl uprawiamy, czy robimy to profesjonalnie i na jakim poziomie zaawansowania jest nasz taniec. Choć z pewnością ma zmienny charakter wysiłkowy. W założeniach ogólnych przyjmuje się, że podczas godzinnego energicznego tańca możemy spalić średnio 400 kcal. Trzeba pamiętać, że nie są to uniwersalne dane, wszystko zależy od naszego wieku, tempa przemiany materii, wagi i… stylu tańca.

Które tańce spalają najwięcej kalorii?

Zastanawiasz się, ile konkretny styl tańca spala kalorii? Na pewno wiesz, że nie można tego wyliczyć, nie znając parametrów i danych sylwetki osoby tańczącej, ale są pewne ogólne założenia na temat kalorii spalanych w tańcu. Z pewnością pozwolą ci mieć pojęcie na temat tego, jak każdy z tańców wpływa na organizm i czy wybrany przez ciebie styl będzie skuteczny w odchudzaniu.

Poniższe dane mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która uprawia dany styl, ale nie są to duże różnice – utrzymują się w granicach około 100 kcal mniej lub więcej. Zaczynamy przegląd tańców!

1. Pole-dance

Taniec na rurze to ogromny wysiłek dla naszego ciała! To nie jest zwykły taniec na parterze, to taniec przede wszystkim w powietrzu. Łączy w sobie elementy sprawnościowe, akrobatyczne i wymaga sporego rozciągnięcia i siły jednocześnie. Podczas godzinnych zajęć na poziomie początkującym możemy spalić od 300 do 400 kcal, a gdy jesteśmy na poziomie zaawansowanym… aż 700 kalorii! Pole dance to niekwestionowany zwycięzca w spalaniu kalorii w tańcu!

2. Zumba

Zumba to królowa fitnessu! Polacy kochają ten taniec i już nie tylko kobiety uczęszczają na niego, by zadbać o swoją sylwetkę. Nic w tym dziwnego – zumba to nie tylko ekspresowy spalacz kalorii ale przede wszystkim dobra zabawa! Podczas zajęć zumba basic spalimy około 450 kalorii. Jednak instruktorzy zastrzegają, że przy bardziej intensywnych choreografiach (a nie ma tam czasu na nudę) możemy spalić nawet do 600 kcal!

Dowiedz się więcej: Zumba to sposób na odchudzanie

3. Dancehall

Dancehall to chętnie wybierany przez Polaków taniec. Gorące jamajskie rytmy oraz radosna i rytmiczna muzyka przyciągają na zajęcia mnóstwo kobiet. Dancehall sprawia, że kochamy nasze krągłości, bo im są wydatniejsze, tym nasz taniec bardziej efektowny – uczy on kochania swojego ciała i wykorzystywania jego zalet na parkiecie. Ile spalimy kalorii przez godzinę, potrząsając pośladkami i bujając biodrami? Okazuje się, że nawet 500 kcal!

4. Balet

Balet może wydawać się niepozornym wysiłkiem, ale nic bardziej mylnego. Spróbujmy przez choć 5 minut wykonywać plie i to w niewygodnych baletkach! Nie jest to proste i z pewnością już po jednej minucie nasze mięśnie ud będą płonąć. Zajęcia baletu na poziomie początkującym pozwolą spalić 350 kcal, natomiast zajęcia na poziomie zaawansowanym aż 476 kalorii!

Czytaj także: Ćwiczenia baletowe rozciągające i wysmuklające sylwetkę

5. Salsa

Ten gorący latynoamerykański taniec potrafi nie tylko rozgrzać nasze ciała, ale i spalić mnóstwo kalorii. Podczas zajęć salsy możemy popracować nad koordynacją, gracją i wzmocnić nasze mięśnie. W zależności od tego, czy salsa tańczona jest solo, czy w parze, może podczas godzinnych zajęć spalić od 320 do 400 kalorii.

6. Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny to często wybierany styl tańca, gdy nie możemy zdecydować się na konkretny styl. Nic w tym dziwnego, taniec nowoczesny łączy w sobie elementy z różnych tańców współczesnych i składa je w choreograficzną całość. Podczas godzinnych zajęć możemy spalić około 350 kalorii.

7. Taniec brzucha

Taniec brzucha wbrew pozorom może spalić całkiem sporo kalorii. Przez godzinę tańca jesteśmy w stanie zmniejszyć nasz bilans kaloryczny o 315 kalorii. To sporo jak na taniec, w którym najmocniej pracujemy biodrami i brzuchem, i to zazwyczaj w pozycjach stojących.

Czytaj też: Taniec - zalety i rodzaje. Jaki styl tańca do ciebie pasuje?

Jak tańczyć, żeby schudnąć?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak często tańczyć, aby schudnąć, musisz najpierw zastanowić się, ile chcesz stracić na wadze i jak szybko chcesz to uzyskać.

W gubieniu kilogramów nie sztuką jest sama ich utrata – to możemy robić względnie szybko, ale najtrudniejsze jest to, aby te utracone kilogramy utrzymać. Z tego względu najlepiej tracić na wadze 1-1,5 kg tygodniowo. Wtedy jest duża szansa na to, że nie spotka cię powszechny efekt jo-jo i twoje zdrowie nie ucierpi na odchudzaniu.

Jak widać taniec spala bardzo dużo kalorii. Jest nie tylko intensywnym wysiłkiem aerobowym, ale także i siłowo-wytrzymałościowym. Nie potrzeba wiele zajęć, by przy pilnowaniu ujemnego bilansu kalorycznego, stracić na wadze. Przy zdrowej diecie wystarczą dwie, godzinne lekcje tańca, by zobaczyć pożądane efekty. Dłuższy wysiłek fizyczny będzie nie tylko niepotrzebny, ale i mocno obciążający.

Jeśli chodzi o częstotliwość zajęć tanecznych, można zwiększyć ich ilość do 3-4 razy w tygodniu, ale musimy wtedy pamiętać o dłuższej regeneracji i odpoczynku między zajęciami. Takie rozwiązanie na pewno nie będzie dobre zarówno dla tych, którzy mają zastane ciało i pracują przy biurku ani dla tych, którzy pracują fizycznie – w obu tych przypadkach łatwo o kontuzje, przeciążenia i poważne powikłania zdrowotne.

Tańczmy, ale róbmy to z umiarem, wtedy będziemy mogli cieszyć się jedynie pozytywnymi aspektami tego wspaniałego wysiłku!

Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

1. Poprawa kondycji i wytrzymałości
Taniec można zaliczyć do treningu aerobowego. Taniec zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi. To sprawia, że narządy i tkanki stają się lepiej dokrwione, a więc odżywione. Ponad to, nasze serce jest bardziej odporne na zużywanie i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. Co więcej, wzrasta odporność naszego ciała na wysiłek – stajemy się po prostu silniejsi i bardziej wytrzymali. Taniec to także doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki i wyrzeźbienie mięśni.

Czytaj także: Trening tlenowy czy beztlenowy - który wybrać?

2. Utrata kilogramów
Tego już nie trzeba nikomu tłumaczyć – taniec to rewelacyjna metoda na spalanie kalorii! Im dynamiczniejsze lub bardziej wymagające są nasze ruchy, tym więcej spalonych kalorii mamy na liczniku. Poza tym taniec zwiększa prędkość przemiany materii, więc nie spalamy kalorii jedynie podczas treningu, a także i po jego zakończeniu. Taniec także doskonale ujędrnia skórę i rozprawia się z cellulitem.

Czytaj też:

3. Poprawa gibkości i elastyczności
Taniec zwiększa gibkość ciała i elastyczność naszych tkanek. Tańce takie jak balet i taniec na rurze wymagają od nas dużego rozciągnięcia, ale także siły w pełnych zakresach ruchu naszych stawów. Natomiast style takie jak salsa czy dancehall doskonale powtarzają całe wzorce ruchowe naszego ciała, co wpływa na zyskanie trwałej mobilności danych partii.

4. Lepsza koordynacją ruchowa
Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie koordynacji ruchowej niż taniec! Każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację poprzez samą naukę kroków, które wymagają odpowiedniej synchronizacji ruchów oraz dostosowywania ich do tempa muzyki. Taniec nie skreśla tych, którzy mają problem z koordynacją! Jest to jedynie kwestia wyćwiczenia układu nerwowego oraz świadomości ruchu. Jednym przychodzi to szybciej innym wolniej, ale wszystko jest kwestią regularnej praktyki. Za koordynację i szybkość z jaką zapamiętujemy ruchy odpowiedzialna jest synchronizacja półkul mózgowych. Traktujmy to więc jako trening nie tylko dla ciała ale i ćwiczenia dobre dla mózgu.

5. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia
Taniec można traktować jako lek na złe samopoczucie. Już dawno odkryto, że nasz układ nerwowy czyta muzykę i taniec jako coś pozytywnego, kojącego i radosnego. W kontekście walki z nadmiarem stresu, stanami lękowymi, czy depresyjnymi, taniec pozwala wyładować negatywną energię i zrelaksować organizm. Jeśli mamy zaburzenia na tle nerwowym i psychicznym – tym bardziej taniec w grupie będzie doskonałym sposobem na zmniejszenie negatywnych objawów naszych dolegliwości.

Trening uspokajający – 6 ćwiczeń przywracających wewnętrzną równowagę

6. Zwiększenie pewności siebie i nabranie wdzięku
Podczas tańca uczymy się nie tylko kroków, ale i swojego ciała. Obserwujemy to jak pracuje, znajdujemy pozycje, które sprawiają nam trudność oraz takie, które łatwo nam przyjąć. Innymi słowy – poznajemy swoje ograniczenia oraz predyspozycje i możliwości. Zyskujemy świadomość ciała, która przekłada się na poczucie pewności siebie. Znamy swoje atuty i nieco słabsze strony, więc wiemy także, jaka jest nasza wartość i świadomie pracujemy nad tym, co chcemy zmienić.

Możemy też w pełni pokochać siebie i swoje ciało i po prostu cieszyć się z tańca, nie patrząc na zyski i straty. Ostatni sposób wydaje się być najlepszy – mało tego, często gdy odpuścimy stresujące liczenie każdej kalorii, piękna sylwetka pojawi się sama, nawet nie zauważycie kiedy.

Czytaj też: BMR: jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Wzór na BMR i CPM

7. Zwiększenie pozytywnej energii!
Nie ma nic lepszego na zyskanie nowych pokładów energii niż taniec przy ulubionej muzyce! Wydaje ci się, że zajęcia tańca są dla ciebie zbyt wyczerpujące? Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości twój organizm działa sprawniej niż przed wysiłkiem. Krew szybciej krąży, mięśnie dotleniają się, a układ hormonalny produkuje dla ciebie dopaminę i serotoninę, czyli hormony szczęścia i zaspokojenia życiowego.

Spis treści:

 1. Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?
 2. Które tańce spalają najwięcej kalorii?
 3. Jak tańczyć, żeby schudnąć?
 4. Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

Kochasz taniec i zastanawiasz się, czy to dobry sposób na odchudzanie? Nie czekaj już ani chwili dłużej i pędź do szkoły tańca! Jeśli nie masz takich możliwości, możesz także tańczyć sam – w domu lub po prostu łączyć przyjemne z pożytecznych i tańczyć na weekendowych dyskotekach.

Nieważne jaką formę tańca wybierzesz, na efekty odchudzające nie będzie trzeba długo czekać. Jeśli będziesz trzymać zdrowa dietę i dbać o ujemny bilans kaloryczny, dzięki regularnemu tańczeniu możesz zyskać sylwetkę marzeń. A to wszystko dzięki ukochanemu stylowi tańca i przy ulubionych rytmach – każdy rodzaj tańca jest dobrym wyborem!

Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?

Oczywiście, że tak! Gdy tańczymy, pracuje całe nasze ciało, od nadgarstków po same kostki! Nogi nadają mu rytm, utrzymują naszą sylwetkę i wykonują najbardziej wymagające ruchy. Pośladki, w zależności od tańca, wykonują bardzo dużo pracy – odpowiadają za ruchy naszych bioder i nóg. Brzuch trzyma nasze ciało jak gorset, dodaje siły sylwetce i pozwala na ruchy rotacyjne całego tułowia. Kręgosłup nadaje naszemu ciału giętkości i gibkości, natomiast górne części ciała, zwłaszcza ręce, wykonują skomplikowane ruchy, podczas których pracują mięśnie barków, bicepsów, tricepsów i mięśnie pleców.

Czytaj także: Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy

Taniec jest aktywnością fizyczną, która pomaga spalić mnóstwo kalorii! Zalicza się go do wysiłku aerobowego lub anaerobowego – w zależności od tego jaki styl uprawiamy, czy robimy to profesjonalnie i na jakim poziomie zaawansowania jest nasz taniec. Choć z pewnością ma zmienny charakter wysiłkowy. W założeniach ogólnych przyjmuje się, że podczas godzinnego energicznego tańca możemy spalić średnio 400 kcal. Trzeba pamiętać, że nie są to uniwersalne dane, wszystko zależy od naszego wieku, tempa przemiany materii, wagi i… stylu tańca.

Które tańce spalają najwięcej kalorii?

Zastanawiasz się, ile konkretny styl tańca spala kalorii? Na pewno wiesz, że nie można tego wyliczyć, nie znając parametrów i danych sylwetki osoby tańczącej, ale są pewne ogólne założenia na temat kalorii spalanych w tańcu. Z pewnością pozwolą ci mieć pojęcie na temat tego, jak każdy z tańców wpływa na organizm i czy wybrany przez ciebie styl będzie skuteczny w odchudzaniu.

Poniższe dane mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która uprawia dany styl, ale nie są to duże różnice – utrzymują się w granicach około 100 kcal mniej lub więcej. Zaczynamy przegląd tańców!

1. Pole-dance

Taniec na rurze to ogromny wysiłek dla naszego ciała! To nie jest zwykły taniec na parterze, to taniec przede wszystkim w powietrzu. Łączy w sobie elementy sprawnościowe, akrobatyczne i wymaga sporego rozciągnięcia i siły jednocześnie. Podczas godzinnych zajęć na poziomie początkującym możemy spalić od 300 do 400 kcal, a gdy jesteśmy na poziomie zaawansowanym… aż 700 kalorii! Pole dance to niekwestionowany zwycięzca w spalaniu kalorii w tańcu!

2. Zumba

Zumba to królowa fitnessu! Polacy kochają ten taniec i już nie tylko kobiety uczęszczają na niego, by zadbać o swoją sylwetkę. Nic w tym dziwnego – zumba to nie tylko ekspresowy spalacz kalorii ale przede wszystkim dobra zabawa! Podczas zajęć zumba basic spalimy około 450 kalorii. Jednak instruktorzy zastrzegają, że przy bardziej intensywnych choreografiach (a nie ma tam czasu na nudę) możemy spalić nawet do 600 kcal!

Dowiedz się więcej: Zumba to sposób na odchudzanie

3. Dancehall

Dancehall to chętnie wybierany przez Polaków taniec. Gorące jamajskie rytmy oraz radosna i rytmiczna muzyka przyciągają na zajęcia mnóstwo kobiet. Dancehall sprawia, że kochamy nasze krągłości, bo im są wydatniejsze, tym nasz taniec bardziej efektowny – uczy on kochania swojego ciała i wykorzystywania jego zalet na parkiecie. Ile spalimy kalorii przez godzinę, potrząsając pośladkami i bujając biodrami? Okazuje się, że nawet 500 kcal!

4. Balet

Balet może wydawać się niepozornym wysiłkiem, ale nic bardziej mylnego. Spróbujmy przez choć 5 minut wykonywać plie i to w niewygodnych baletkach! Nie jest to proste i z pewnością już po jednej minucie nasze mięśnie ud będą płonąć. Zajęcia baletu na poziomie początkującym pozwolą spalić 350 kcal, natomiast zajęcia na poziomie zaawansowanym aż 476 kalorii!

Czytaj także: Ćwiczenia baletowe rozciągające i wysmuklające sylwetkę

5. Salsa

Ten gorący latynoamerykański taniec potrafi nie tylko rozgrzać nasze ciała, ale i spalić mnóstwo kalorii. Podczas zajęć salsy możemy popracować nad koordynacją, gracją i wzmocnić nasze mięśnie. W zależności od tego, czy salsa tańczona jest solo, czy w parze, może podczas godzinnych zajęć spalić od 320 do 400 kalorii.

6. Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny to często wybierany styl tańca, gdy nie możemy zdecydować się na konkretny styl. Nic w tym dziwnego, taniec nowoczesny łączy w sobie elementy z różnych tańców współczesnych i składa je w choreograficzną całość. Podczas godzinnych zajęć możemy spalić około 350 kalorii.

7. Taniec brzucha

Taniec brzucha wbrew pozorom może spalić całkiem sporo kalorii. Przez godzinę tańca jesteśmy w stanie zmniejszyć nasz bilans kaloryczny o 315 kalorii. To sporo jak na taniec, w którym najmocniej pracujemy biodrami i brzuchem, i to zazwyczaj w pozycjach stojących.

Czytaj też: Taniec - zalety i rodzaje. Jaki styl tańca do ciebie pasuje?

Jak tańczyć, żeby schudnąć?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak często tańczyć, aby schudnąć, musisz najpierw zastanowić się, ile chcesz stracić na wadze i jak szybko chcesz to uzyskać.

W gubieniu kilogramów nie sztuką jest sama ich utrata – to możemy robić względnie szybko, ale najtrudniejsze jest to, aby te utracone kilogramy utrzymać. Z tego względu najlepiej tracić na wadze 1-1,5 kg tygodniowo. Wtedy jest duża szansa na to, że nie spotka cię powszechny efekt jo-jo i twoje zdrowie nie ucierpi na odchudzaniu.

Jak widać taniec spala bardzo dużo kalorii. Jest nie tylko intensywnym wysiłkiem aerobowym, ale także i siłowo-wytrzymałościowym. Nie potrzeba wiele zajęć, by przy pilnowaniu ujemnego bilansu kalorycznego, stracić na wadze. Przy zdrowej diecie wystarczą dwie, godzinne lekcje tańca, by zobaczyć pożądane efekty. Dłuższy wysiłek fizyczny będzie nie tylko niepotrzebny, ale i mocno obciążający.

Jeśli chodzi o częstotliwość zajęć tanecznych, można zwiększyć ich ilość do 3-4 razy w tygodniu, ale musimy wtedy pamiętać o dłuższej regeneracji i odpoczynku między zajęciami. Takie rozwiązanie na pewno nie będzie dobre zarówno dla tych, którzy mają zastane ciało i pracują przy biurku ani dla tych, którzy pracują fizycznie – w obu tych przypadkach łatwo o kontuzje, przeciążenia i poważne powikłania zdrowotne.

Tańczmy, ale róbmy to z umiarem, wtedy będziemy mogli cieszyć się jedynie pozytywnymi aspektami tego wspaniałego wysiłku!

Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

1. Poprawa kondycji i wytrzymałości
Taniec można zaliczyć do treningu aerobowego. Taniec zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi. To sprawia, że narządy i tkanki stają się lepiej dokrwione, a więc odżywione. Ponad to, nasze serce jest bardziej odporne na zużywanie i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. Co więcej, wzrasta odporność naszego ciała na wysiłek – stajemy się po prostu silniejsi i bardziej wytrzymali. Taniec to także doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki i wyrzeźbienie mięśni.

Czytaj także: Trening tlenowy czy beztlenowy - który wybrać?

2. Utrata kilogramów
Tego już nie trzeba nikomu tłumaczyć – taniec to rewelacyjna metoda na spalanie kalorii! Im dynamiczniejsze lub bardziej wymagające są nasze ruchy, tym więcej spalonych kalorii mamy na liczniku. Poza tym taniec zwiększa prędkość przemiany materii, więc nie spalamy kalorii jedynie podczas treningu, a także i po jego zakończeniu. Taniec także doskonale ujędrnia skórę i rozprawia się z cellulitem.

Czytaj też:

3. Poprawa gibkości i elastyczności
Taniec zwiększa gibkość ciała i elastyczność naszych tkanek. Tańce takie jak balet i taniec na rurze wymagają od nas dużego rozciągnięcia, ale także siły w pełnych zakresach ruchu naszych stawów. Natomiast style takie jak salsa czy dancehall doskonale powtarzają całe wzorce ruchowe naszego ciała, co wpływa na zyskanie trwałej mobilności danych partii.

4. Lepsza koordynacją ruchowa
Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie koordynacji ruchowej niż taniec! Każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację poprzez samą naukę kroków, które wymagają odpowiedniej synchronizacji ruchów oraz dostosowywania ich do tempa muzyki. Taniec nie skreśla tych, którzy mają problem z koordynacją! Jest to jedynie kwestia wyćwiczenia układu nerwowego oraz świadomości ruchu. Jednym przychodzi to szybciej innym wolniej, ale wszystko jest kwestią regularnej praktyki. Za koordynację i szybkość z jaką zapamiętujemy ruchy odpowiedzialna jest synchronizacja półkul mózgowych. Traktujmy to więc jako trening nie tylko dla ciała ale i ćwiczenia dobre dla mózgu.

5. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia
Taniec można traktować jako lek na złe samopoczucie. Już dawno odkryto, że nasz układ nerwowy czyta muzykę i taniec jako coś pozytywnego, kojącego i radosnego. W kontekście walki z nadmiarem stresu, stanami lękowymi, czy depresyjnymi, taniec pozwala wyładować negatywną energię i zrelaksować organizm. Jeśli mamy zaburzenia na tle nerwowym i psychicznym – tym bardziej taniec w grupie będzie doskonałym sposobem na zmniejszenie negatywnych objawów naszych dolegliwości.

Trening uspokajający – 6 ćwiczeń przywracających wewnętrzną równowagę

6. Zwiększenie pewności siebie i nabranie wdzięku
Podczas tańca uczymy się nie tylko kroków, ale i swojego ciała. Obserwujemy to jak pracuje, znajdujemy pozycje, które sprawiają nam trudność oraz takie, które łatwo nam przyjąć. Innymi słowy – poznajemy swoje ograniczenia oraz predyspozycje i możliwości. Zyskujemy świadomość ciała, która przekłada się na poczucie pewności siebie. Znamy swoje atuty i nieco słabsze strony, więc wiemy także, jaka jest nasza wartość i świadomie pracujemy nad tym, co chcemy zmienić.

Możemy też w pełni pokochać siebie i swoje ciało i po prostu cieszyć się z tańca, nie patrząc na zyski i straty. Ostatni sposób wydaje się być najlepszy – mało tego, często gdy odpuścimy stresujące liczenie każdej kalorii, piękna sylwetka pojawi się sama, nawet nie zauważycie kiedy.

Czytaj też: BMR: jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Wzór na BMR i CPM

7. Zwiększenie pozytywnej energii!
Nie ma nic lepszego na zyskanie nowych pokładów energii niż taniec przy ulubionej muzyce! Wydaje ci się, że zajęcia tańca są dla ciebie zbyt wyczerpujące? Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości twój organizm działa sprawniej niż przed wysiłkiem. Krew szybciej krąży, mięśnie dotleniają się, a układ hormonalny produkuje dla ciebie dopaminę i serotoninę, czyli hormony szczęścia i zaspokojenia życiowego.

Spis treści:

 1. Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?
 2. Które tańce spalają najwięcej kalorii?
 3. Jak tańczyć, żeby schudnąć?
 4. Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

Kochasz taniec i zastanawiasz się, czy to dobry sposób na odchudzanie? Nie czekaj już ani chwili dłużej i pędź do szkoły tańca! Jeśli nie masz takich możliwości, możesz także tańczyć sam – w domu lub po prostu łączyć przyjemne z pożytecznych i tańczyć na weekendowych dyskotekach.

Nieważne jaką formę tańca wybierzesz, na efekty odchudzające nie będzie trzeba długo czekać. Jeśli będziesz trzymać zdrowa dietę i dbać o ujemny bilans kaloryczny, dzięki regularnemu tańczeniu możesz zyskać sylwetkę marzeń. A to wszystko dzięki ukochanemu stylowi tańca i przy ulubionych rytmach – każdy rodzaj tańca jest dobrym wyborem!

Czy taniec jest skutecznym sposobem na odchudzanie?

Oczywiście, że tak! Gdy tańczymy, pracuje całe nasze ciało, od nadgarstków po same kostki! Nogi nadają mu rytm, utrzymują naszą sylwetkę i wykonują najbardziej wymagające ruchy. Pośladki, w zależności od tańca, wykonują bardzo dużo pracy – odpowiadają za ruchy naszych bioder i nóg. Brzuch trzyma nasze ciało jak gorset, dodaje siły sylwetce i pozwala na ruchy rotacyjne całego tułowia. Kręgosłup nadaje naszemu ciału giętkości i gibkości, natomiast górne części ciała, zwłaszcza ręce, wykonują skomplikowane ruchy, podczas których pracują mięśnie barków, bicepsów, tricepsów i mięśnie pleców.

Czytaj także: Ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy

Taniec jest aktywnością fizyczną, która pomaga spalić mnóstwo kalorii! Zalicza się go do wysiłku aerobowego lub anaerobowego – w zależności od tego jaki styl uprawiamy, czy robimy to profesjonalnie i na jakim poziomie zaawansowania jest nasz taniec. Choć z pewnością ma zmienny charakter wysiłkowy. W założeniach ogólnych przyjmuje się, że podczas godzinnego energicznego tańca możemy spalić średnio 400 kcal. Trzeba pamiętać, że nie są to uniwersalne dane, wszystko zależy od naszego wieku, tempa przemiany materii, wagi i… stylu tańca.

Które tańce spalają najwięcej kalorii?

Zastanawiasz się, ile konkretny styl tańca spala kalorii? Na pewno wiesz, że nie można tego wyliczyć, nie znając parametrów i danych sylwetki osoby tańczącej, ale są pewne ogólne założenia na temat kalorii spalanych w tańcu. Z pewnością pozwolą ci mieć pojęcie na temat tego, jak każdy z tańców wpływa na organizm i czy wybrany przez ciebie styl będzie skuteczny w odchudzaniu.

Poniższe dane mogą nieco różnić się w zależności od osoby, która uprawia dany styl, ale nie są to duże różnice – utrzymują się w granicach około 100 kcal mniej lub więcej. Zaczynamy przegląd tańców!

1. Pole-dance

Taniec na rurze to ogromny wysiłek dla naszego ciała! To nie jest zwykły taniec na parterze, to taniec przede wszystkim w powietrzu. Łączy w sobie elementy sprawnościowe, akrobatyczne i wymaga sporego rozciągnięcia i siły jednocześnie. Podczas godzinnych zajęć na poziomie początkującym możemy spalić od 300 do 400 kcal, a gdy jesteśmy na poziomie zaawansowanym… aż 700 kalorii! Pole dance to niekwestionowany zwycięzca w spalaniu kalorii w tańcu!

2. Zumba

Zumba to królowa fitnessu! Polacy kochają ten taniec i już nie tylko kobiety uczęszczają na niego, by zadbać o swoją sylwetkę. Nic w tym dziwnego – zumba to nie tylko ekspresowy spalacz kalorii ale przede wszystkim dobra zabawa! Podczas zajęć zumba basic spalimy około 450 kalorii. Jednak instruktorzy zastrzegają, że przy bardziej intensywnych choreografiach (a nie ma tam czasu na nudę) możemy spalić nawet do 600 kcal!

Dowiedz się więcej: Zumba to sposób na odchudzanie

3. Dancehall

Dancehall to chętnie wybierany przez Polaków taniec. Gorące jamajskie rytmy oraz radosna i rytmiczna muzyka przyciągają na zajęcia mnóstwo kobiet. Dancehall sprawia, że kochamy nasze krągłości, bo im są wydatniejsze, tym nasz taniec bardziej efektowny – uczy on kochania swojego ciała i wykorzystywania jego zalet na parkiecie. Ile spalimy kalorii przez godzinę, potrząsając pośladkami i bujając biodrami? Okazuje się, że nawet 500 kcal!

4. Balet

Balet może wydawać się niepozornym wysiłkiem, ale nic bardziej mylnego. Spróbujmy przez choć 5 minut wykonywać plie i to w niewygodnych baletkach! Nie jest to proste i z pewnością już po jednej minucie nasze mięśnie ud będą płonąć. Zajęcia baletu na poziomie początkującym pozwolą spalić 350 kcal, natomiast zajęcia na poziomie zaawansowanym aż 476 kalorii!

Czytaj także: Ćwiczenia baletowe rozciągające i wysmuklające sylwetkę

5. Salsa

Ten gorący latynoamerykański taniec potrafi nie tylko rozgrzać nasze ciała, ale i spalić mnóstwo kalorii. Podczas zajęć salsy możemy popracować nad koordynacją, gracją i wzmocnić nasze mięśnie. W zależności od tego, czy salsa tańczona jest solo, czy w parze, może podczas godzinnych zajęć spalić od 320 do 400 kalorii.

6. Taniec nowoczesny

Taniec nowoczesny to często wybierany styl tańca, gdy nie możemy zdecydować się na konkretny styl. Nic w tym dziwnego, taniec nowoczesny łączy w sobie elementy z różnych tańców współczesnych i składa je w choreograficzną całość. Podczas godzinnych zajęć możemy spalić około 350 kalorii.

7. Taniec brzucha

Taniec brzucha wbrew pozorom może spalić całkiem sporo kalorii. Przez godzinę tańca jesteśmy w stanie zmniejszyć nasz bilans kaloryczny o 315 kalorii. To sporo jak na taniec, w którym najmocniej pracujemy biodrami i brzuchem, i to zazwyczaj w pozycjach stojących.

Czytaj też: Taniec - zalety i rodzaje. Jaki styl tańca do ciebie pasuje?

Jak tańczyć, żeby schudnąć?

Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak często tańczyć, aby schudnąć, musisz najpierw zastanowić się, ile chcesz stracić na wadze i jak szybko chcesz to uzyskać.

W gubieniu kilogramów nie sztuką jest sama ich utrata – to możemy robić względnie szybko, ale najtrudniejsze jest to, aby te utracone kilogramy utrzymać. Z tego względu najlepiej tracić na wadze 1-1,5 kg tygodniowo. Wtedy jest duża szansa na to, że nie spotka cię powszechny efekt jo-jo i twoje zdrowie nie ucierpi na odchudzaniu.

Jak widać taniec spala bardzo dużo kalorii. Jest nie tylko intensywnym wysiłkiem aerobowym, ale także i siłowo-wytrzymałościowym. Nie potrzeba wiele zajęć, by przy pilnowaniu ujemnego bilansu kalorycznego, stracić na wadze. Przy zdrowej diecie wystarczą dwie, godzinne lekcje tańca, by zobaczyć pożądane efekty. Dłuższy wysiłek fizyczny będzie nie tylko niepotrzebny, ale i mocno obciążający.

Jeśli chodzi o częstotliwość zajęć tanecznych, można zwiększyć ich ilość do 3-4 razy w tygodniu, ale musimy wtedy pamiętać o dłuższej regeneracji i odpoczynku między zajęciami. Takie rozwiązanie na pewno nie będzie dobre zarówno dla tych, którzy mają zastane ciało i pracują przy biurku ani dla tych, którzy pracują fizycznie – w obu tych przypadkach łatwo o kontuzje, przeciążenia i poważne powikłania zdrowotne.

Tańczmy, ale róbmy to z umiarem, wtedy będziemy mogli cieszyć się jedynie pozytywnymi aspektami tego wspaniałego wysiłku!

Utrata kilogramów, poprawa sylwetki i inne zalety tańca

1. Poprawa kondycji i wytrzymałości
Taniec można zaliczyć do treningu aerobowego. Taniec zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi. To sprawia, że narządy i tkanki stają się lepiej dokrwione, a więc odżywione. Ponad to, nasze serce jest bardziej odporne na zużywanie i zwiększa swoją zdolność do przepompowywania krwi. Co więcej, wzrasta odporność naszego ciała na wysiłek – stajemy się po prostu silniejsi i bardziej wytrzymali. Taniec to także doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki i wyrzeźbienie mięśni.

Czytaj także: Trening tlenowy czy beztlenowy - który wybrać?

2. Utrata kilogramów
Tego już nie trzeba nikomu tłumaczyć – taniec to rewelacyjna metoda na spalanie kalorii! Im dynamiczniejsze lub bardziej wymagające są nasze ruchy, tym więcej spalonych kalorii mamy na liczniku. Poza tym taniec zwiększa prędkość przemiany materii, więc nie spalamy kalorii jedynie podczas treningu, a także i po jego zakończeniu. Taniec także doskonale ujędrnia skórę i rozprawia się z cellulitem.

Czytaj też:

3. Poprawa gibkości i elastyczności
Taniec zwiększa gibkość ciała i elastyczność naszych tkanek. Tańce takie jak balet i taniec na rurze wymagają od nas dużego rozciągnięcia, ale także siły w pełnych zakresach ruchu naszych stawów. Natomiast style takie jak salsa czy dancehall doskonale powtarzają całe wzorce ruchowe naszego ciała, co wpływa na zyskanie trwałej mobilności danych partii.

4. Lepsza koordynacją ruchowa
Nie ma lepszego sposobu na zwiększenie koordynacji ruchowej niż taniec! Każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację poprzez samą naukę kroków, które wymagają odpowiedniej synchronizacji ruchów oraz dostosowywania ich do tempa muzyki. Taniec nie skreśla tych, którzy mają problem z koordynacją! Jest to jedynie kwestia wyćwiczenia układu nerwowego oraz świadomości ruchu. Jednym przychodzi to szybciej innym wolniej, ale wszystko jest kwestią regularnej praktyki. Za koordynację i szybkość z jaką zapamiętujemy ruchy odpowiedzialna jest synchronizacja półkul mózgowych. Traktujmy to więc jako trening nie tylko dla ciała ale i ćwiczenia dobre dla mózgu.

5. Redukcja stresu i poprawa samopoczucia
Taniec można traktować jako lek na złe samopoczucie. Już dawno odkryto, że nasz układ nerwowy czyta muzykę i taniec jako coś pozytywnego, kojącego i radosnego. W kontekście walki z nadmiarem stresu, stanami lękowymi, czy depresyjnymi, taniec pozwala wyładować negatywną energię i zrelaksować organizm. Jeśli mamy zaburzenia na tle nerwowym i psychicznym – tym bardziej taniec w grupie będzie doskonałym sposobem na zmniejszenie negatywnych objawów naszych dolegliwości.

Trening uspokajający – 6 ćwiczeń przywracających wewnętrzną równowagę

6. Zwiększenie pewności siebie i nabranie wdzięku
Podczas tańca uczymy się nie tylko kroków, ale i swojego ciała. Obserwujemy to jak pracuje, znajdujemy pozycje, które sprawiają nam trudność oraz takie, które łatwo nam przyjąć. Innymi słowy – poznajemy swoje ograniczenia oraz predyspozycje i możliwości. Zyskujemy świadomość ciała, która przekłada się na poczucie pewności siebie. Znamy swoje atuty i nieco słabsze strony, więc wiemy także, jaka jest nasza wartość i świadomie pracujemy nad tym, co chcemy zmienić.

Możemy też w pełni pokochać siebie i swoje ciało i po prostu cieszyć się z tańca, nie patrząc na zyski i straty. Ostatni sposób wydaje się być najlepszy – mało tego, często gdy odpuścimy stresujące liczenie każdej kalorii, piękna sylwetka pojawi się sama, nawet nie zauważycie kiedy.

Czytaj też: BMR: jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne? Wzór na BMR i CPM

7. Zwiększenie pozytywnej energii!
Nie ma nic lepszego na zyskanie nowych pokładów energii niż taniec przy ulubionej muzyce! Wydaje ci się, że zajęcia tańca są dla ciebie zbyt wyczerpujące? Nic bardziej mylnego – w rzeczywistości twój organizm działa sprawniej niż przed wysiłkiem. Krew szybciej krąży, mięśnie dotleniają się, a układ hormonalny produkuje dla ciebie dopaminę i serotoninę, czyli hormony szczęścia i zaspokojenia życiowego.

Poznaj inne rodzaje tańca:

Poznaj inne rodzaje tańca:

Poznaj inne rodzaje tańca: