Bachata - gorący taniec z Karaibów. Kroki taneczne bachaty

2018-02-06 9:00

Bachata to zmysłowy taniec pochodzący z Karaibów. Bachata jest nieco podobna do innych tańców latynoamerykańskich, jednak wyróżnia się spośród nich ogromną sensualnością, a nawet delikatną dawką erotyzmu. Żeby dobrze zatańczyć bachatę, należy wyzbyć się wszelkich zahamowań i dać ponieść się partnerowi i muzyce. Bachata wymaga od tancerzy dużej świadomości własnego ciała i otwartości na partnera. Sprawdź, na czym polega bachata, poznaj jej style taneczne, wybierz któryś dla siebie i po prostu daj się ponieść temu gorącemu tańcowi!

Bachata - gorący taniec z Karaibów. Kroki taneczne bachaty
Autor: Youtube/dance space008

Spis treści

  1. Historia tańca bachata
  2. Zobacz na wideo, jak wygląda bachata sensual
  3. Opis tańca bachata i kroki podstawowe
  4. Muzyka do bachaty
  5. Zobacz klip do utworu "Obession" [WIDEO]
  6. Komu polecana jest bachata?
  7. Dlaczego warto tańczyć?

Bachata to taniec, a także muzyka, do której się tańczy, zyskujące coraz większą popularność na świecie. Bachata nie jest trudna, o ile pozbędziemy się podczas jej praktykowania wszelkich barier. Ten taniec słynie przecież z otwartości na siebie i partnera! Na szczęście, bachatę można tańczyć także solo, co tylko zwiększa grono zainteresowanych nią osób.

Dowiedz się więcej o historii bachaty i jej specyfice.

Historia tańca bachata

Bachata to rodzaj tańca i muzyki, które powstały na słonecznej Dominikanie. Jak to często bywa, taniec ten był zainspirowana muzyką, od której pochodzi. Bachata narodziła się w ubogich częściach Dominikany, śpiewali do jej rytmów mieszkańcy wyspy, często po skończonej pracy. Muzykę tworzono na nietypowych i łatwo dostępnych instrumentach, co prawdopodobnie dało przyczynę do nazwania jej bachatą, ponieważ słowo to w pewnych rejonach Dominikany oznacza „śmieci”; niektórzy zaś twierdzą, że "bachata" oznacza przede wszystkim zabawę. Można spotkać się też ze stwierdzeniem, że nazwa tego tańca pochodzi od włoskiego słowa "ballata", które oznacza popularną niegdyś muzykę na Półwyspie Apenińskim.

Zobacz na wideo, jak wygląda bachata sensual

Opis tańca bachata i kroki podstawowe

Bachata to bardzo zmysłowy i erotyczny taniec, podczas którego partnerzy tańczą blisko siebie, stykając się ciałami, tworząc niemal jedną, poruszającą się zgodnie całość. Bachata dzieli się na trzy podstawowe style: dominicana, moderna oraz sensual.

  • Dominicana – przypomina latynoamerykańskie tańce (zwłaszcza cha-chę) i jest oryginalnym, powstałym jako pierwszy, stylem bachaty. Charakteryzuje się szybkim tempem tanecznym i dość skomplikowanymi krokami. Tempo rozliczane jest na 4. Krok podstawowy, zwany box step, nie sprawia wiele trudności, ponieważ tańczony jest poprzez odstawianie i dostawianie do siebie stóp do boku. Ściślej ujmując, aby wykonać box step, należy wykonać krok do boku w prawo (chasse) i dostawić lewą nogę do prawej, następnie powtórzyć tę sekwencję raz jeszcze i na „cztery” dostawić lewą nogę, dotykając palcami podłogi i wykonując ruch biodrem w lewo.
  • Moderna – jest uproszczeniem dominicany. W tym stylu tanecznym piosenki są znacznie wolniejsze, romantyczne i zmysłowe. Moderna charakteryzuje się łatwą techniką taneczną, co sprawia, że jest często wybierana przez miłośników bachaty. Szczególnie przez pary, które chcą jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie za pomocą tańca. Wolniejsze tempo sprawia, że dużo łatwiej jest wykonać efektowne obroty i przełożenie partnera. Moderna zazwyczaj polecana jest osobom rozpoczynającym przygodę z tym karaibskim tańcem. Krok podstawowy to uproszczenie box stepu, znanego z dominikańskiej odmiany. Rozpoczyna się trzema krokami w lewo z dostawieniem (czyli tap) na „cztery” i kończy na trzech krokach w prawo, także z tap na „cztery”.
  • Sensual – jest to najbardziej zmysłowa i sensualna odmiana bachaty. Charakteryzuje się ruchem całego ciała, a partnerzy często wyglądają tak, jakby byli jednością. To dlatego, że w sensual ruch prowadzony jest głównie z bioder. Często jedna z nóg partnera ląduje między nogami partnerki i odwrotnie, aby maksymalnie zbliżyć się do siebie i prowadzić krok wspólnie. Bardzo ważny jest tutaj kontakt wzrokowy, ponieważ to on nadaje erotyzmu bachacie. Sensual tańczony jest do powolnej muzyki, ale wcale nie powoduje to ułatwienia tego stylu. Jest bardzo trudny technicznie i częstokroć uczy się go jedynie na zaawansowanych kursach bachaty. Częste kroki w tej odmianie bachaty, to tak zwane „falki”, które najczęściej wykonuje partnerka oraz zmysłowe ruchy bioder i kręcenie pupą. Partner ma za zadanie prowadzić partnerkę i eksponować jej ciało.

Czytaj też: Twerkowanie - na czym polega? Jak seksownie potrząsać pupą?

Muzyka do bachaty

Na szerszą skalę muzyka do Bachaty została promowana w momencie, gdy takie gatunki jak merengue i salsa zyskały swoją popularność w rozgłośniach radiowych. Najpopularniejsi i najważniejsi z wykonawców tego gatunku to: José Manuel Calderón, Eladio Romero Santos, Edilio Paredes, Luis Segura, Ramon Cordero i Rafael Encarnación oraz bardziej współcześni: Antony Santos & Luis Vargas, Raulin Rodriguez, Zacarias Ferreira, Frank Reyes, Monchy y Alexandra, Kat De Luna, Domenic Marte, Xtreme, Andy Andy, Elvis Martinez, Leonardo Paniagua, Los Toros Band, Joe Veras, El Vinny (Tu Melón) oraz znany ze światowego hitu „Obsession” – Aventura.

Zobacz klip do utworu "Obession" [WIDEO]

Muzyka do bachaty charakteryzuje się ogromną rytmicznością, wykorzystaniem różnorodnych instrumentów, a także bardzo prostymi tekstami piosenek. Zazwyczaj są to utwory o tematyce miłosnej. Tempo bachaty zależy od stylu tanecznego, do którego jest nagrywana.

Komu polecana jest bachata?

Bachata polecana jest wszystkim miłośnikom tańców latynoamerykańskich, ale tańczyć może ją oczywiście każdy. Wszystko dzięki dość prostym krokom, dużej wolności ruchów i energii, które towarzyszą temu tańcowi.

Bachata to nie tylko sama technika, ale przede wszystkim sztuka ekspresji i środek wyrazu dla naszej wewnętrznej zmysłowości. Co więcej, ten dominikański taniec polecany jest także tym, którzy mają opory przed uzewnętrznianiem swoich emocji w tańcu. Bachata wyzwala głęboko skrywaną zmysłowość, a także pomaga ją odkrywać i poznawać. Będzie to świetny sposób na zbliżenie się partnerów do siebie i poznanie swoich ciał i potrzeb. Nie sposób zatańczyć bachatę sztywno, zachowując rezerwę. Trzeba wyzbyć się wszelkich krępacji i zahamowań, aby wczuć się w gorący klimat tańca.

Bachata to także świetny sposób na piękną sylwetkę. Dzięki intensywnej pracy całego ciała, w szczególności nóg i bioder, spalimy mnóstwo kalorii i wyrzeźbimy swoje ciało. Natomiast rytmiczna i wpadająca w ucho muzyka pozwoli nam się zrelaksować, doda energii i sprawi, że będziemy czerpać radość z tańca.

Dlaczego warto tańczyć?