Taniec rock and roll - opis, historia, kroki, figury

2018-05-22 10:22

Rock and roll to energetyczny taniec powstały z inspiracji muzyką jazzową. Historia tańca rock and roll sięga lat 50-tych XX wieku. Początkowo uważany był on za taniec kontrowersyjny i wulgarny, ale później pokochali go ludzie na całym świecie. Kroki i figury rock and rolla nie należą do najłatwiejszych, jednak taniec ten jest na tyle emocjonalny, że może ponieść każdego, nawet początkującego tancerza. Sprawdź, czym charakteryzuje się ten żywiołowy styl, przeczytaj opis tańca rock and roll oraz poznaj jego charakterystykę i ruszaj na parkiet!

Taniec rock and roll - opis, historia, kroki, figury
Autor: thinkstockphotos.com Rock and roll narodził się w Stanach Zjednoczonych i od razu zdobył popularność głównie wśród młodzieży.

Spis treści

  1. Historia tańca rock and roll
  2. Opis tańca rock and roll
  3. Taniec rock and roll – figury i najważniejsze kroki
  4. Muzyka do rock and rolla
  5. Dla kogo polecany jest taniec rock and roll?
  6. Taniec - jakie są jego zalety?

Rock and roll to jeden z dwudziestowiecznych amerykańskich tańców, które zrewolucjonizowały świat! Aby opisać taneczny styl rock and rolla, wystarczy jedno słowo – szalony! Muzyka do rock and rolla powstała niemalże jednocześnie z tańcem i ruszyła z miejsca ludzi na całym świecie. Gwiazdy takie jak Elvis Presley, Bill Haley i Chuck Berry znacznie przyczyniły się do zbudowania historii tańca rock and roll. No bo kto pozostaje obojętny na dźwięk tych energicznych i żywiołowych rytmów? Kroki i figury w tańcu rock and roll, mimo ich względnych trudności, nie będą stanowiły wyzwania dla prawdziwych miłośników tego szalonego i zwariowanego tanecznego klimatu.

Historia tańca rock and roll

Historia tańca rock and roll ma swój początek wraz z muzyką, do której ten styl powstał. Były to mniej więcej lata 50. XX wieku. Energiczny i nadzwyczaj żywiołowy taniec zrewolucjonizował parkiety taneczne niemal na całym świecie! Było to coś tak nieoczywistego i oryginalnego, że rock and roll został określony mianem tańca wszech czasów. Wyróżniał się na tle klasycznych w technice walca, swingu oraz jive’a i porwał wszystkich do tańca.

Rock and roll początkowo wzbudzał szok i oburzenie. Przecież to niemoralne podrzucać partnerkę pod sam sufit, zadzierać jej spódniczkę oraz udawać, że klepie się ją po pupie. Tak na początku sądzono, ale nawet ci, którzy przedstawiali taki myślenie, gdzieś w zaciszu własnego domostwa potakiwali w rytm rytmicznej szalonej muzyki.

Opis tańca rock and roll

Rock and roll jest właściwie dalszym etapem rozwoju jive’a, ale gdyby zestawić ze sobą te dwa tańce, spostrzeglibyśmy, że znacząco się od siebie różnią. Rock and roll jest jeszcze szybszym tańcem, ale ma też pewne charakterystyczne zmiany w tempie danych kroków. Tam, gdzie w jivie tańczy się szybko do wolnej muzyki, w rock and rollu stosuje się kroki wolne, półtaktowe i przyruchy. Rock and roll jest więc tańcem bardziej emocjonalnym i zróżnicowanym rytmicznie. Ponadto historia, którą opowiada się ciałem podczas tego tańca, jest bardziej erotyczna, zmysłowa i odważna. To przekłada się na wiele śmiałych ruchów, jak kołysanie biodrami, owijanie partnerki wokół bioder i dotykanie miejsc intymnych.

Taniec rock and roll wymaga świeżości, pewności siebie, odwagi i pozytywnego wariactwa! Poza tym, aby tańczyć ten styl powinno się mieć dobrą kondycję fizyczną, poczucie rytmu i doskonały słuch muzyczny. Taniec ten jest nie tylko skomplikowany, ale wymagający również umiejętności akrobatycznych oraz aktorskich. Każdy układ taneczny przedstawia konkretną historię, którą tancerze powinni umieć jak najlepiej przedstawić ich obserwatorom. Do tego ważny jest dystans i poczucie humoru. Rock and roll wymaga puszczenia tanecznych hamulców i kontrolowanego szaleństwa scenicznego.

Taniec rock and roll – figury i najważniejsze kroki

Kroki charakterystyczne dla tańca rock and roll to przede wszystkim obroty i wymachy nóg. W rock and rollu, tak jak w jivie, energicznie pracuje się stopami, a nogi wykonują większość ruchów. Figury rock and rolla to taneczna akrobatyka! Nie zatańczy dobrze tego stylu ten, kto nie ma zdolności do akrobacji. Ten żywiołowy taniec charakteryzuje się dużą ilością podskoków, przeskoków, obrotów, podnoszeń, a nawet salt i przerzutów partnerki nad głową. Taniec rock and roll jest dość skomplikowany, a jego krok podstawowy składa się z aż sześciu elementów, w tym z charakterystycznego wykopu.

Muzyka do rock and rolla

Muzykę do tańca rock and roll cechuje rytmiczność oraz energiczność brzmień. W rock nad rollu można usłyszeć takie instrumenty jak perkusja, gitara basowa, gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe oraz saksofon. Ten gatunek muzyczny pochodzi od starszych stylów, między innymi od bluesa, folku, country, swingu oraz r&b. Muzyka rock and rollowa porwie do tańca niejednego podpieracza ścian, a energiczny klimat sprawi, że dźwięki te rozkręcą nawet najnudniejszą imprezę! Do najpopularniejszych twórców rock and rolla należą: Elvis Presley, Bill Haley, Chuck Berry, Little Richard, The Beatles, The Rolling Stones, Chubby Checker, The Everly Brothers, Roy Orbison, Buddy Holly & The Crickets, The Temptations, The Champs i wielu innych.

Muzyka rock and roll grana jest w trzech głównych tempach: slow, medium i fast. Jest określana mianem powrotu do klasycznej muzyki jazzowej z lat 20. XX wieku. Rock and roll wywodzi się z jazzu, a ten gatunek muzyczny stworzył między innymi takie tańce jak boogie-woogie, jive, swing, be-woop i właśnie rock and roll.

Dla kogo polecany jest taniec rock and roll?

Taniec rock and roll polecany jest dla wszystkich fanów tego stylu muzycznego oraz dla tych, których po prostu rozpiera energia. Taniec ten jest niezwykle żywiołowy, a podczas jego praktykowania możemy pozbyć się wszelkich negatywnych emocji i uczuć, wykonując liczne wymachy, wykopy i podskoki. Rock and roll wymaga od nas dobrej koordynacji ruchowej i nienagannej sprawności, ponieważ niektóre elementy tańca zakrawają nawet o akrobatykę! Jednak podstawowe kroki rock and rolla zatańczy każdy, nawet początkujący na parkiecie tancerz. Dzięki różnorodnym figurom i krokom, a także zmiennemu tempu, rock and roll jest doskonałym sposobem na spalenie kalorii! Podczas godzinnego wysiłku przy muzyce mamy okazję spalić od 400 do 600 kcal. Jeśli musisz zrzucić dodatkowe kilogramy, taniec rock and roll jest na to doskonałym sposobem.

Taniec - jakie są jego zalety?