Salsa - charakterystyka tańca i nauka kroku podstawowego [WIDEO]

2017-11-28 9:00

Salsa to popularny taniec latynoamerykański tańczony do muzyki o tej samej nazwie. Możliwość tańczenia salsy w parach lub solo powoduje dużą frekwencję na zajęciach tańca i ogromne zainteresowanie tym sensualnym stylem tanecznym. Po opanowaniu podstawowej techniki dalsza nauka jest stosunkowo prosta, a przygody z salsą może spróbować każdy, kto tylko lubi egzotyczne i gorące rytmy latino. Sprawdź, na czym polega salsa i dowiedz się, jaka jest historia i charakterystyka tego tańca.

Salsa
Autor: thinkstockphotos.com Kroki salsy pełne są temperamentu i zmysłowości.

Spis treści

  1. Salsa – historia tańca
  2. Skąd pochodzi nazwa "salsa"?
  3. Salsa – opis tańca. Figury taneczne w salsie
  4. Zobacz pokaz salsy kubańskiej w wykonaniu Agustina Egurroli
  5. Salsa – krok podstawowy
  6. Zobacz na WIDEO, jak zatańczyć krok podstawowy salsy
  7. Muzyka do salsy
  8. Komu polecana jest salsa?
  9. Poznaj 7 zalet tańczenia

Tańce latynoamerykańskie, w tym salsa, są niezwykle popularne na świecie. Stoi za tym przede wszystkim energiczna muzyka i żywiołowe ruchy. To połączenie sprawia, że salsa porwie do tańca nawet najbardziej oporne osoby! Figury taneczne salsy opierają się na rytmicznych krokach, bujaniu biodrami i pracą górnej częścią ciała. W zależności od konkretnej odmiany salsy, tańczy się ją w każdym przypadku nieco inaczej, jednak podstawy tego stylu pozostają niezmienne.

Poznaj bliżej ten gorący latynoamerykański taniec!

Salsa – historia tańca

Salsa narodziła się wraz z powstaniem muzyki do tego tańca w latach 40-tych XX wieku. Salsa pochodzi z regionu Karaibów, a najbardziej rozwinęła się na Kubie i w Ameryce. Salsa kubańska powstała z połączenia tańca son z kubańską rumbą. Do Ameryki trafiła dzięki emigrantom z regionu Karaibów (głównie z Portoryko). Natomiast w Portoryko salsa rozwinęła się pod wpływem lokalnych egzotycznych tańców. W latach 70-tych salsę tańczono szybko i widowiskowo (salsa caliente), natomiast w latach 80-tych zaczęły rozwijać się jej romantyczne i sensualne odmiany (salsa romantica). Dziś salsę dzieli się głównie na kubańską i salsę typu New York, którą można spotkać na turniejach – tańczy się ją w parze.

Warto wiedzieć

Skąd pochodzi nazwa "salsa"?

Nazwa tego stylu tanecznego i muzycznego wzięła się od hiszpańskiej nazwy sosu! Początkowo muzyka do salsy była połączeniem wielu już istniejących stylów (np. mambo, cha-cha, guajira). Do popularnej na Kubie muzyki son, która również składała się z kilku innych gatunków, zaczął dołączać amerykański jazz. Ten synkretyzm muzyczny został w końcu określony salsą, co miało oddawać jego egzotykę i „ostrość”.

Nie obyło się bez kontrowersji. Słynny kubański muzyk Tito Puente stwierdził wówczas: „Gram mambo, a nie sos”. Ostatecznie nazwa przyjęła się i istnieje do dzisiaj.

Salsa – opis tańca. Figury taneczne w salsie

Salsa, tak jak muzyka, jest mieszaniną różnych stylów. Najbardziej znane rozróżnienie to podział na salsę kubańską i amerykańską (odmiany: New York i Los Angeles). Style taneczne różnią się od siebie krokiem podstawowym, geometrią tańca, rytmicznym umiejscowieniem kroków (np. takt na 1 lub takt na 2), sposobem prowadzenia partnerki, istnieniem lub brakiem elementów akrobatycznych oraz tańczeniem w parze lub solo.

Mimo wszystko salsa jest bardzo uniwersalnym tańcem, ponieważ pasuje właściwie do każdej muzyki. Po opanowaniu dość łatwych podstaw można doskonalić swoją technikę. Najwięcej figur tanecznych występuje w salsie kubańskiej. Są to m.in. arriba, abajo, al centro, beso, chica, chico, dame, enchufla, enchufla doble, giro, policia, sombrero, sombrero complicado, vacilala, vacilala pa’arriba.

Salsę tańczy się na lekko ugiętych nogach, utrzymując proste plecy. Wszystkie style taneczne salsy łączy jedno – pasja.

Zobacz pokaz salsy kubańskiej w wykonaniu Agustina Egurroli

Salsa – krok podstawowy

Krok podstawowy to najważniejszy element tego tańca. Na jego technice i rytmice opiera się cała salsa. Dowiedz się, jak wygląda krok podstawowy!

Stań z wyprostowanymi plecami i klatką piersiową na lekko ugiętych nogach. Lewą nogą zrób krok w przód, delikatnie odrywając prawą nogę od ziemi. Postaw prawą nogę z powrotem na ziemi i wróć lewą noga do pozycji wyjściowej (do złączonych nóg). Następnie wykonaj ten krok w tył. Odwiedź prawą nogę, oderwij od podłoża palce stóp lewej nogi, po czym postaw ją z powrotem i wróć do pozycji wyjściowej.

Pamiętaj, że krok podstawowy salsy tańczy się niejako „na palcach”. Ruch musi być płynny i miękki. Jeśli opanujesz już sekwencje ruchów, dodaj do kroku kręcenie bioder i pracę rąk.

Zobacz na WIDEO, jak zatańczyć krok podstawowy salsy

Warto wiedzieć

Muzyka do salsy

Salsa to połączenie afrokubańskich i karaibskich rytmów inspirowanych amerykańskim jazzem. Muzyka ta rozwijała się zarówno na Kubie, w Nowym Jorku, jak i w innych rejonach Karaibów. Salsa to rodzaj muzyki charakteryzujący się bardzo rozbudowaną sekcja rytmiczną. Składa się z clave – rytmu wystukiwanego na drewnianych pałeczkach, zawiłych fraz wygrywanych na pianinie i bardzo bogatej sekcji dętej. To wszystko powoduje, że salsa wprost porywa do tańca.

Salsa powstała z połączenie się różnych kultur muzycznych na Kubie w czasach skolonizowania Karaibów. Wówczas dwa gatunki muzyczne wywarły na siebie największy wpływ – muzyka sprowadzana przez Amerykanów (głównie jazz słuchany przez wyższe warstwy społeczne) i muzyka niewolników, grana na bębnach – rumba. W późniejszych latach salsa przeszła kolejną ewolucję. Na Kubie powstała timba – o zawiłych i skomplikowanych sekcjach melodycznych, a w Ameryce wesołe boogaloo oraz jazzowe mambo.

Komu polecana jest salsa?

Salsa polecana jest każdemu, kto czuje latynoamerykańskie brzmienia i płomienny charakter tańca. Salsa będzie doskonałą rozrywką dla par, wzajemną nauką swojego ciała i ciekawym spotkaniem temperamentów. Jednak aby zatańczyć salsę w parze, wcale nie trzeba być w związku. Już podczas pierwszych zajęć salsy, na sali, dobiera się kobiety i mężczyzn w taneczne pary - w zajęciach można więc uczestniczyć samemu.

Jeśli znajdzie się osoba, dla której wspólny taniec stanowi problem, może wybrać dla siebie lekcje salsy solo. Ta odmiana polecana jest przede wszystkim kobietom. Technika tańca opiera się na stylu salsy kubańskiej. Tańczy się ją miękko, a ruchy są bardzo kobiece i sensualne. Salsę w stylu kubańskim zwykle tańczy się na boso, ponieważ pomaga to poczuć wolność i zmysłowość tego tańca.

Podczas zajęć, poza świetną zyskaniem świetnego samopoczucia i oddaniu się zabawie, spalimy mnóstwo kalorii, ponieważ salsa jest bardzo żywiołowym tańcem. Jego energię poczują przede wszystkim nogi i biodra, bo na ich pracy opiera się cała technika, a także górna część ciała, dzięki licznym wymachom ramion i ruchom dłoni, w które obfituje ten latynoamerykański styl taneczny.

Poznaj 7 zalet tańczenia