Salsation – pikantny miks fitnessu i tańca. Jakie efekty daje salsation?

2016-10-10 16:25

Salsation to połączenie treningu funkcjonalnego i różnych stylów tanecznych pochodzących z najgorętszych stron świata – salsy, reggae, samby, flamenco i wielu innych. Salsation ma na celu nie tylko rozruszać ciało, ale także zrelaksować umysł i poradzić sobie z nagromadzonym stresem. Każda choreografia to oddzielna historia, która stwarza okazję do pokazania swoich emocji i wyrażenia siebie poprzez ruch.

Salsation – pikantny miks fitnessu i tańca. Jakie efekty daje salsation?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Salsation – jak wyglądają zajęcia?
  2. Salsation a zumba – czym to się różni? Które zajęcia wybrać?
  3. Salsation – efekty treningu
  4. Salsation – jak się ubrać na zajęcia?

Salsation powstało z połączenia słów „salsa” i „sensation”. Wbrew pozorom, pierwszy człon nazwy nie oznacza wcale nazwy kubańskiego tańca, lecz odpowiada hiszpańskiemu słowu „sos” – bo salsation to pikantna mieszanka stylów tanecznych i dźwięków z różnych stron świata. „Sensation” można z kolei tłumaczyć jako „uczucie”, „wrażenie”, ponieważ zajęcia w równym stopniu angażują ciało, jak i umysł.

Twórcą treningu jest Alejandro Angulo – pochodzący z Wenezueli tancerz i choreograf. Jego taniec bije rekordy popularności w Azji, niedawno trafił do Europy i USA. Także w Polsce coraz więcej klubów fitness oferuje zajęcia salsation, rośnie też liczba profesjonalnych instruktorów (żeby prowadzić warsztaty, trzeba mieć ukończony specjalny kurs).

Salsation – jak wyglądają zajęcia?

Celem salsation, jak tłumaczy sam jego twórca Alexandro Angulo, jest zwiększenie świadomości ciała uczestników zajęć oraz rozwój ich muzykalności. Poprzez zmysłowe ruchy typowe dla latynoamerykańskich rytmów, tancerze uczą się, jak za pomocą ciała wyrażać emocje i interpretować muzykę.

Trening rozpoczyna się od izolowanej rozgrzewki. Polega ona na rozgrzewaniu po kolei, od góry do dołu, poszczególnych części ciała. Wykonywane ruchy przypominają zataczanie dziwnych esów-floresów, które mają za zadanie przygotować poszczególne mięśnie do dalszego wysiłku oraz wprowadzić uczestników w klimat zajęć.

Czytaj też: Dancehall - taniec, dzięki któremu pokochasz swoje kształty [technika, kroki]

Następnie instruktor prezentuje zgromadzonym sekwencje ruchów układające się w choreografie taneczne. Niektóre kroki przypominają te znane z zajęć salsy, zumby czy flamenco. Każda choreografia to oddzielna historia opowiadana do innej piosenki – na przykład o sile miłości, która uskrzydla i wzbija do nieba, albo o wyczerpującej walce z samym sobą. Nie ma tu wielu podskoków ani skomplikowanych, gwałtownych ruchów – w salsation nie chodzi o to, aby popisywać się sprawnością, lecz dać się ponieść żywiołowi tańca i czerpać z niego czystą przyjemność.

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

To ci się przyda

Salsation a zumba – czym to się różni? Które zajęcia wybrać?

Salsation i zumba są do siebie bardzo zbliżone, ponieważ oba rodzaje zajęć stanowią połączenie tańca i treningu fitness. Istnieje jednak między nimi ważna różnica: w zumbie liczy się przede wszystkim sprawność fizyczna, natomiast salsation uczy także interpretacji muzyki poprzez ruch. Jest to więc trening bardziej wszechstronny, ale też mniej wymagający fizycznie.

Jeśli od zajęć oczekujemy dobrej zabawy, ale chcemy oprócz tego zgubić kilka kilogramów – wybierzmy zumbę. Jeżeli w tańcu szukamy czegoś więcej niż tylko ruchu, chcemy za jego pomocą lepiej wyrazić siebie – lepszym wyborem będzie salsation.

Salsation – efekty treningu

Salsation rewelacyjnie wpływa na kondycję i sprawność fizyczną, a przy tym nie obciąża organizmu. Stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które 2-3 razy w tygodniu chcą rekreacyjnie się poruszać, utrzymać ciało w dobrej formie i dodać sobie energii. Stanowi rodzaj treningu funkcjonalnego, a więc takiego, który poprzez imitację codziennych aktywności wpływa na ogólną sprawność, wyrabia równowagę i zwiększa świadomość ciała. Treningi salsation wpływają też na wzrost elastyczności, gibkości i zwinności, a ponadto zapobiegają kontuzjom – zarówno w trakcie samego tańca, jak i podczas codziennych zajęć.

Oprócz tego salsation pozytywnie oddziałuje na kondycję psychiczną. Można powiedzieć, że jest to rodzaj psychoterapii poprzez ruch, ponieważ prezentowane choreografie służą nie tylko poprawie sprawności, ale także radzeniu sobie ze złymi emocjami. Zajęcia pozwalają maksymalnie zaangażować umysł w taniec i historię opowiadaną za pomocą poszczególnych kroków tanecznych, dzięki czemu na kilkadziesiąt minut odrywamy się od codziennych problemów. Takie zajęcia to prawdziwy relaks po całodniowej gonitwie pełnej stresu.

To ci się przyda

Salsation – jak się ubrać na zajęcia?

Na zajęcia z Salsation warto wybrać lekki, wygodny strój, który nie będzie krępował ruchów. Nie oznacza to jednak, że powinnaś ubrać się w zwykły biały t-shirt i czarne legginsy – aby w trakcie tańca czuć się bardziej sexy, załóż spodnie haremki z obniżonym stanem, które podkreślą ruch twoich bioder. Jeśli nie masz kompleksów, odkryj brzuch albo załóż stanik sportowy. Jeżeli chcesz ukryć tą część ciała – dobry będzie luźny t-shirt bez rękawów. Bardzo modne jest zakładanie dwóch warstw koszulek: spodniej, która bardziej przylega do ciała, i wierzchniej, luźniejszej, najlepiej w żywym kolorze.

Unikaj długich spodni z rozszerzanym dołem, które łatwo można przydeptać. Nie zakładaj na zajęcia słabej jakości trampek, w których chodzisz na co dzień – zamiast tego wybierz dobre obuwie fitness z antypoślizgową podeszwą.

I co najważniejsze – ubierz się kolorowo! Salsation to przede wszystkim dobra zabawa i energia, więc dostosuj strój do atmosfery panującej na zajęciach.

Czytaj też: Jak się ubrać na zumbę? [ZDJĘCIA]