Dancehall - taniec, dzięki któremu pokochasz swoje ciało

2017-11-20 11:42

Dancehall to styl tańca wywodzący się z egzotycznej Jamajki, dzięki któremu poczujesz promienie słońca! Ten energiczny taniec sprawi, że spalisz mnóstwo kalorii przy pobudzających dźwiękach dancehallowej muzyki inspirowanej reggae. Kroki taneczne w dancehallu bazują na izolowanych i płynnych ruchach całego ciała. Ucząc się ich poczujesz się kobieco, pewnie i atrakcyjnie. Sprawdź, na czym polega dancehall, dla kogo jest polecany i poznaj dancehallowe kroki taneczne!

Dancehall - taniec, dzięki któremu pokochasz swoje ciało. Kroki w dancehallu
Autor: thinkstockphotos.com Kroki w dancehallu są pewne, energiczne i eksponują kobiece krągłości.

Spis treści

  1. Dancehall - historia tańca
  2. Dancehall - opis i charakterystyka tańca
  3. Dancehall – kroki
  4. Oryginalny dancehall z Jamajki
  5. Nazwy kroków w dancehallu
  6. Muzyka do dancehallu – słoneczne wibracje
  7. Przykładowa piosenka z choreografią dancehall
  8. Dla kogo polecany jest dancehall?
Dancehall nie bez przyczyny nazywany jest tańcem ulicy: nazwa „dance hall” oznacza przestrzeń, w której odbywają się imprezy taneczne, czyli dziedzińce, targowiska czy po prostu ulice.

Taniec taki jak dancehall to świetny sposób na smukłą sylwetkę i wysportowane ciało. Dzięki regularnym zajęciom tanecznym zyskasz zdrowie i dobre samopoczucie! Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ muzyki i tańca na organizm. Szczególnie, gdy wybierzesz dancehall - działa niezwykle pobudzająco, poprawia humor i pięknie rzeźbi sylwetkę, co sprawia, że w Polsce ma co raz więcej zwolenników, nie tylko wśród kobiet.

Dancehall - historia tańca

Dancehall to styl tańca, który pochodzi z karaibskiej wyspy – Jamajki. Powstał w gettach Kingston i początkowo tańczyli go głównie mężczyźni. Obecnie na Jamajce dancehall tańczą wszyscy – mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci. Jest wyrazem emocji, ekspresji, oderwaniem się od codzienności, a nawet duchowym oczyszczeniem dla mieszkańców Jamajki.

Nie da się mówić o dancehallu jako o tańcu bez jego powiązana z muzyką reggae, która właściwe zapoczątkowała ten styl. Wszystko zaczęło się w latach 70-tych, kiedy to Sugar Minott – jamajski piosenkarz reggae, zaczął przerabiać stare utwory, nadając im nowe świeże brzmienie. Po śmierci Boba Marleya, w 1981 roku, na Jamajce nastąpił przełom w muzyce. Żywiołowe, mocne, rytmiczne utwory zaczęły wypierać chilloutowe i spokojne brzemienia reggae. Dotychczas muzykę grano na żywo, więc miała mniejszy zasięg odbiorców, ale wszystko zmieniło się, gdy w 1985 roku powstał pierwszy utwór stworzony za pomocą elektroniki. To wydarzenie uznaje się za początek nowej epoki w muzyce dancehall i powstanie odmiany reggae, która została nazwana ragga.

Obecnie umiejętność tańczenia dancehallu, to obowiązek każdego prawdziwego Jamajczyka. Wagę dancehallu w kulturze Jamajskiej podkreślił w jednym z wywiadów weteran tego stylu tańca – Winston Blake. Idąc za antropologiem Normanem Stolzoffem, autorem słynnego studium o muzyce i kulturze Jamajki, dancehall jest dla Jamajczyków, jak tlen, a Jamajka dosłownie eksplodowałaby, gdyby nie dancehall. Warto wspomnieć także o Jamajczyku Seanie Paulu, który melodycznymi hitami i barwnymi teledyskami skutecznie rozsławił tę muzykę i taniec. W latach 90-tych Sean Paul został okrzyknięty królem dancehallu, a dzięki niemu ten energiczny styl tańca przeniósł się na sale taneczne całego świata.

Dancehall - opis i charakterystyka tańca

Dancehall tańczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak te dwa style nieco różnią się od siebie. Kroki w męskim dancehallu bazują na mocnym, agresywnych ruchach. W dużej mierze składają się z izolacji klatki piersiowej, dużego udziału rąk oraz silnych mocnych tąpnięć. Jest to taniec symbolizujący siłę i energię. Na Jamajce mężczyźni mogą tańczyć tylko w ten sposób, natomiast kobiety mogą wybierać zarówno męskie kroki, jak i te przeznaczone specjalnie dla płci żeńskiej.

Styl kobiecy nazywa się Dancehall Female i Dancehall Queen Style. Dancehall Female jest bardziej sensualny i „miękki”. Obfituje w ruchy potrząsania pupą (twerking), bujania biodrami oraz demonstrowania atutów kobiecej sylwetki. Dancehall Queen Style to taniec, który dodatkowo wzbogacony jest o elementy akrobatyczne, jak potrząsanie pupą w szpagacie albo podczas stania na głowie. Na Jamajce co roku organizowany jest konkurs na najlepszą tancerkę dancehallową, która później dostaje przydomek „dancehall queen”. Jest to prawdziwe święto kobiet.

Dancehall – kroki

Kroki w dancehallu powstają spontanicznie, na imprezach tanecznych. Oczywiście, jak w każdym stylu, dancehall ma pewne podstawowe kroki techniczne. Jednak najważniejsze jest, aby do tańca wnieść własną osobowość. Liczy się tzw. attitude, czyli to, co wkładamy od siebie w każdy ruch. W Dancehallu najważniejsza jest energia i pozytywne nastawienie. Nie chodzi o idealne odtworzenie kroków. W tym jamajskim tańcu niezwykle istotny jest „feeling”, który daje swobodę ruchu i wolność w wyrażaniu siebie.

Dancehall pokazuje to, kim jesteśmy. Podczas tego tańca od razu widać, kto jest pewny siebie, kto kocha swoje ciało, jest agresywny i chce wyrzucić złość z siebie, a kto chce przekazać miłość i energię obserwującym. Dzięki dużej dowolności stylu, osoba tańcząca niejako sama tworzy dancehall. Zasada jest jedna: ruch musi przepływać przez całe ciało.

Niezwykle trudno jest opisać dancehallowe ruchy - trzeba je po prostu pokazać i tańczyć!

Oryginalny dancehall z Jamajki

Obejrzyj wideo, aby poczuć klimat słonecznej wyspy!

To ci się przyda

Nazwy kroków w dancehallu

Kroki w dancehallu często nazywane są od czynności, które należy wykonywać podczas tańca, dlatego są dość łatwe do zapamiętania. Jednak w dancehallu nie chodzi o idealne odwzorowanie konkretnych ruchów, ale o nadanie każdemu z nich własnego, niepowtarzalnego stylu. Oto niektóre z dancehallowych kroków:

  • Defence – polega na rytmicznym stąpaniu z nogi na nogę i oddalaniu oraz przybliżaniu dłoni do klatki piersiowej.
  • Earthquake – to potrząsanie dłońmi w lewo i w prawo na wysokości talii z jednoczesnym bujaniem biodrami.
  • Frog back – polega na rytmicznych krokach raz w lewą, raz w prawą stronę w lekkim pochyleniu. Do tego dodaje się ruch barkami w górę i w dół. Można wykonywać ten krok także bokiem.
  • Gogo wine – to zataczanie kół złączonymi rękami nad głową z jednoczesnym kręceniem biodrami i obracaniem się wokół własnej osi.
  • In har heart – ten ruch polega na dostawianiu i odstawianiu nogi, w tym samym czasie wykonując ruch odpychania dłonią od klatki piersiowej.
  • Jiggy – to bujanie się na boki na złączonych, ugiętych nogach, wraz z bujaniem rękami do boku i wykonywanie od czasu do czasu siadu z wypchnięciem rąk w górę.
  • Log on – to wypchnięcie nogi do przodu i ruch biodrem na zewnątrz. Ręce pomagają w tym ruchu łącząc się i odchylając na boki. Ruch należy wykonywać na ugiętych nogach.
  • Now you see me now you don’t – polega na naśladowaniu nazwy tego kroku, czyli chowaniu się za skrzyżowanymi rękami i odchylaniu ich na boki. Przy tym ruchu nogi stawiamy swobodnie, krocząc w miejscu lub krzyżując je na zamianę.
  • Row di boat – polega na bujaniu całym ciałem na boki i wykonywaniu ruchu rąk tak, jakbyśmy wiosłowali.
  • Thunda clap – w tym ruchu odstawiamy nogę do boku i układamy ręce w bok tak, jakbyśmy chcieli strzelić z łuku. Po czym dostawiamy nogę i wykonujemy klaśnięcie. Ręce można kierować w dół lub w górę. Ruch wykonuje się balansując na ugiętych nogach.
  • Urkle – podczas urkle jedną nogę stawiamy z przodu i w tym samym czasie machamy w górze ręką. Ruch wykonujemy naprzemiennie.
  • Xuse me plz – stąpając w miejscu pochylamy się i odwodzimy proste ręce w tył, następnie prostujemy się i przywodzimy ręce do klatki z jednoczesnym klaśnięciem.

Muzyka do dancehallu – słoneczne wibracje

Muzyka do dancehallu od samego początku nieodzownie łączy się z tańcem. Została stworzona z myślą o ludziach przebywających na parkiecie. Energiczne jamajskie dźwięki mają porywać do tańca i inspirować tancerzy do wymyślania nowych kroków. Pierwsze dancehallowe dźwięki grane na żywo zapoczątkowali tacy muzycy, jak General Echo, Barington Levy, Junjo Lawes, Yellowman, Eek-A-Mouse. Natomiast w nowym elektronicznym nurcie prym wiedli Capleton, Buju Banton czy Shabba Ranks.

Obecnie w muzyce dancehollowej króluje m.in. Sean Paul, Busy Signal, Major Lazer, Beenie Man, Elephant Man, Demarco, WizKid, Charly Black. Ten rodzaj muzyki od kilku lat z powodzeniem uprawiają także kobiety. Najbardziej znane z nich, to: Cecile, Spice, Lea-Anna.

Muzyka do dancehallu dzieli się na różne klimaty, w zależności od tego, dla kogo jest przeznaczona. Dawniej dancehall tworzony był przez mężczyzn i to oni zapoczątkowali pierwsze dancehallowe ruchy - wówczas brzmienie muzyki było mocne i energiczne. Dziś dancehall tańczą głównie kobiety i z myślą o nich tworzone są utwory. Kobieca odmiana dancehallu jest radosna w brzmieniu i lekka dla ucha, dodaje energii i sprawia, że podczas tańca uśmiech nie schodzi nam z twarzy. Wciąż istnieje także męski dancehall, który często porusza niełatwe tematy, jak: przemoc, strach, codzienne życie w gettcie.

Przykładowa piosenka z choreografią dancehall

Dla kogo polecany jest dancehall?

Dancehall polecany jest każdemu, kto uwielbia ruch i dobrą zabawę przy muzyce. Dancehall tańczony jest przeważnie na ugiętych nogach i aktywuje do pracy całe ciało, więc świetnie sprawdzi się jako trening na zgrabną sylwetkę. Skutecznie poprawi wygląd takich partii ciała, jak uda, pośladki i brzuch. Ponadto, dzięki dancehallowi odkryjesz swoją kobiecość! Podczas tego tańca trzeba śmiało poruszać swoimi krągłościami, które stają się naszym atutem. Nie zatańczy się dobrze tego jamajskiego stylu tańca, jeśli nie akceptuje się siebie. Jednak warto pójść na zajęcia dancehallu nawet, gdy świadomość swojego ciała jest niewielka, a my dotychczas uznawaliśmy się za osoby wstydliwe – dancehall to odmieni! Muzyka doda nam siły i energii, a taniec kobiecości i pewności siebie.