Taniec brzucha - jakie daje efekty? Nauka belly dance dla początkujących
Taniec brzucha (z ang. belly dance) to niezwykle zmysłowy rodzaj tańca. Historia belly dance sięga Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Jego technika opiera się na okrężnych ruchach bioder i talii i jest możliwa do wyćwiczenia przez każdego, dlatego taniec brzucha przeznaczony jest także dla początkujących. Dowiedz się więcej o efektach, które daje taniec brzucha oraz poznaj charakterystykę belly dance.
Spis treści
- Historia tańca brzucha
- Charakterystyka i odmiany tańca brzucha
- Nauka tańca brzucha dla początkujących
- Zobacz na wideo, jak zatańczyć opisane ruchy:
- Efekty tańczenia belly dance
- Strój do tańca brzucha
- Muzyka do tańca brzucha
Początkowo belly dance praktykowany był przez kobiety i dla kobiet! Ta zaskakująca informacja obala kolejny stereotyp, którym jest wykonywanie tańca brzucha wyłącznie ku uciesze mężczyzn.
Taniec brzucha, jako taniec mający arabskie korzenie, w języku tej grupy etnicznej nazywany jest „raqs sharqi”, co oznacza "taniec wschodni" lub "taniec orientalny". Natomiast określenie "taniec brzucha" wprowadzili Francuzi. W języku angielskim określa się go jako „belly dance”, który to termin funkcjonuje niemal na całym świecie.
Jak widać historia tańca brzucha jest dość zawiła, a omówiliśmy dopiero samo nazewnictwo! Pocieszający jest fakt, że nauka tańca brzucha jest dość prosta - jego ruchy mogą praktykować również osoby początkujące zaczynające przygodę z tańcem. Wystarczy nabrać odwagi i dać ponieść się zmysłowej muzyce, kręcąc biodrami i klatką piersiową, a na efekty tańca brzucha nie trzeba będzie długo czekać.
Historia tańca brzucha
Taniec brzucha to orientalny taniec pochodzący z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Oficjalnie powstał na początku XX wiek i zaliczany jest to grupy tańców współczesnych. Mylnie uważa się, że wywodzi się on z krajów arabskich, ale historia tańca brzucha sięga już starożytnego Egiptu! Mimo wszystko, belly dance najbardziej rozwinął się właśnie w krajach arabskich, stąd przekonanie o jego powstaniu właśnie na tych ziemiach.
Pierwotnie belly dance wykonywany był podczas porodów - wówczas kobiety zbierały się w zamkniętym kręgu, jako symbolu duchowego połączenia z rodzącą, i w ten sposób na świat przychodziło arabskie dziecko. Okrężne ruchy bioder i rozluźnienie dolnych okolic ciała miało wspierać poród. Taniec ten wykonywany był także w tureckich haremach i przeznaczony był wyłącznie dla rozrywki kobiet.
Taniec brzucha obecnie praktykowany jest niemal na całym świecie. Wszędzie, gdzie trafia, nabiera nowego stylu i charakterystyki od stroju po konkretny ruchy rąk, bioder i brzucha. Najbardziej wyróżniającym się stylem belly dance jest jego egipska, pierwotna odmiana. Podczas nauki tańca brzucha najważniejsza jest znajomość folkloru egipskiego oraz arabskiego, na który składają się charakterystyczna muzyka, strój i ekspresja wyrazu.
Charakterystyka i odmiany tańca brzucha
Taniec brzucha ma przeszło kilkanaście różnych odmian, a każda z nich wyróżnia się inną charakterystyką:
- Klasyczny taniec egipski – to raczej statyczny taniec z mocno określoną warstwą techniczną. Dużą uwagę skupia się tu na właściwym oddaniu ruchu tancerki do konkretnych instrumentów muzycznych. Ruchy rąk w tym stylu tańca brzucha są mocno ekspansywne, a poszczególne części ciała są od siebie wyraźnie izolowane w ruchu.
- Klasyczny taniec turecki – to dynamiczny taniec, przeznaczony na duże sceny, gdzie tancerka może wykorzystać całą przestrzeń do ruchu z elementami tańca romskiego. W tej odmianie tancerka stosuje także elementy akrobatyczne i podskoki, natomiast jej ruchy ciała (przede wszystkim rąk) są miękkie i płynne. To w tej odmianie powstała figura określana „falą brzucha”.
- Beledi – jest tańcem niezwykle różnorodnym i mającym wiele rodzajów interpretacji, od wesołych i energicznych ruchów po te bardziej dramatyczne.
- Megeance – to klasyczny taniec orientalny, tańczony przede wszystkim na konkursach. Megeance największą popularnością cieszy się w Rosji.
- Drum solo – to fragment występu tanecznego, który wykonywany jest jedynie do instrumentów perkusyjnych.
- Tribal – jest połączeniem tańca orientalnego z flamenco oraz etnicznymi tańcami północnej Afryki i Indii.
- Khaleegy – wywodzi się z regionu Zatoki Perskiej i charakteryzuje się przerzucaniem włosów tancerki z jednej strony na drugą, przy jednoczesnym robieniu zamaszystych ruchów głową.
- Melaya Leff – to taniec zwany aleksandryjskim. Głównym elementem tańca jest duża chusta, w którą tancerka się zawija, po czym zalotnie rozwija się z niej, tworząc w ten sposób zmysłowy klimat występu.
- Raqs assaya – to folklorystyczny taniec egipski, który wykonuje się wraz z laskami. Taniec ten praktykują także mężczyźni. Najpopularniejsze odmiany to taniec z laską saidi i taniec z laską beledi.
- Debka – to grupowy taniec folklorystyczny, który wywodzi się z Libanu, Palestyny, Jordanii i Syrii.
- Raks tahtib – taniec ten pochodzi z Egiptu i wykonywany jest tylko przez mężczyzn.
- Belly dance show – to rodzaj tańca-spektaklu. Podczas jego praktykowania wykorzystuje się światła, oprawę sceniczną oraz różne rekwizyty. Taniec ten jest połączeniem wielu innych odmian belly dance.
Inne rodzaje tańca brzucha to między innymi Ghawazee, Raks shamadan, Bellywood, Andaluzyjski taniec arabski, Gothic Belly Dance.
Nauka tańca brzucha dla początkujących
Podczas nauki belly dance musimy pamiętać o odpowiedniej płynności ruchów i jednocześnie o izolacji poszczególnych partii ciała. Nieodłącznym elementem kręcenia biodrami i klatką piersiową są ruchy rąk. Powinny być one płynne i delikatne, a ruch musi przepływać miękko od barków po dłonie i końcówki palców.
Taniec brzucha dla początkujących zaczyna się od następujących, podstawowych ruchów:
Kółeczka poziome – aby je wykonać, wysuń klatkę piersiową do przodu, następnie przesuń ją w bok, w tył i w drugi bok. Staraj się zrobić to płynnie tak, aby wykonać okrężny ruch klatką. Dół ciała powinien pozostawać nieruchomo, niezależnie do ruchów korpusu.
Kółeczka pionowe – zacznij od izolacji klatki do góry, następnie w bok, ściągnij ją do dołu w tył, i zakończ ruchem w drugi bok. Ręce powinny być rozłożone równolegle po obu stronach ciała.
Kółeczka biodrami – aby wykonać ten ruch musimy stanąć ze złączonymi nogami i wypchnąć biodra do przodu, w bok, do tyłu i w drugi bok. Następnie ruch ten wykonać płynnie, bez włączania do niego góry ciała. Kręcenie biodrami powinno tańczyć się na lekko ugiętych nogach.
Zobacz na wideo, jak zatańczyć opisane ruchy:
Efekty tańczenia belly dance
Belly dance polega głównie na ruchu brzucha, bioder, klatki piersiowej oraz rąk. Jeśli będziemy regularnie praktykować ten rodzaj tańca, efekty przyjdą bardzo szybko. Możemy spodziewać się mocniejszego wcięcia w talii oraz zgubienia tłuszczyku z jej okolic. Ponadto wysmuklą się nasze ręce, nabierzemy gibkości i elastyczności.
Technika tańca brzucha polega na izolacji górnych oraz dolnych części ciała, więc efektem, jaki możemy dodatkowo osiągnąć, będzie umiejętność niezależnych od siebie ruchów poszczególnych części ciała. Dzięki zmiennemu tempu tańca brzucha możemy także poprawić swoją kondycję i wytrzymałość.
Poznaj inne rodzaje tańca:
- walc wiedeński
- tango argentyńskie
- rumba
- samba
- rock and roll
- kizomba
- bachata
- cha-cha
- jazz
- swing
- hip-hop
- breakdance
- dancehall
- pole dance (taniec na rurze)
- zumba
- bokwa
Strój do tańca brzucha
Strój do tańca brzucha składa się przede wszystkim z długich ozdobnych spódnic, kolorowych chust i zdobionych biustonoszy.
Belly dance powinno wykonywać się na boso. Na kostki często zakłada się ozdobne bransolety. Tancerka powinna mieć odsłonięty brzuch, ale w krajach konserwatywnych musi być zasłonięty chociażby przezroczystą siateczką. Na biodra często przyodziewany jest pas z licznymi koralikami i zawieszkami, podkreślający kobiecą figurę tancerki oraz eksponujący jej ruchy. Błyszcząca i kolorowa biżuteria to także nieodłączny element stroju tancerki brzucha.
Strój do tańca brzucha różni się w zależności od tego, jaką odmianę tego tańca wybierzemy. Długie spódnice, tzw. galabije, zakłada się podczas tańców folklorystycznych, np. saidi i beledi. Stanik i pas to nieodzowny element tańców klasycznych. Natomiast podczas tańca ze świecznikami, to one będą stanowiły główną część kreacji.
W stroju do belly dance najważniejsze są: barwna kolorystyka, duża ilość ozdób przykuwających uwagę, a także elementy stroju dopasowane do charakteru tancerki oraz podkreślające jej kobiecość.
Muzyka do tańca brzucha
Muzyka do tańca brzucha ma odzwierciedlać mowę ciała tancerki, a ciało z kolei ma interpretować poszczególne instrumenty oraz takty. W utworach do tańca brzucha możemy usłyszeć takie instrumenty jak: akordeon, darabuka, lutnia, kaval, kanoun, nay, rababa, oud, skrzypce, saksofon, tabla oraz mizmar.
Przykładowo: akordeon najczęściej daje znak tancerce do ruchu klatki piersiowej oraz bioder, a instrument strunowy kanoun do ruchu zwanego shimmy. Podczas tańca ważne jest także odpowiednie oddanie ruchem konkretnego rytmu, np. saidi – wesołego, masmoudi kabir – poważnego.
Znani kompozytorzy i wykonawcy belly dance music to m.in. Saad el Soghayar, Amr Diam, Nancy Ayram, Mario Kirlis, Tony Mouzayek, Dalida, Issam Houshan, Umm Kalsum, Farid Atrache, Hossam Ramzy, Mohamed Abdel Wahab, Warda, Alabina, Raul Ferrando, Hakim.
Polecany artykuł: