Taniec – zalety i rodzaje. Jaki styl tańca do ciebie pasuje? [QUIZ]

2019-03-04 9:48

Taniec to jedna z najzdrowszych form aktywności fizycznej. Nie ma znaczenia, który rodzaj tańca wybierzesz – taniec towarzyski, nowoczesny, latynoamerykański czy klasyczny – każdy styl da ci szereg korzyści fizycznych i psychicznych. Sprawdź, jakie zalety ma taniec, poznaj najpopularniejsze rodzaje tańca i sprawdź, który do ciebie pasuje.

TANIEC – zalety i rodzaje. Jaki taniec wybrać: towarzyski czy nowoczesny?
Autor: thinkstockphotos.com Taniec zwiększa poczucie własnej wartości, otwiera na innych i pomaga zaakceptować swoje niedoskonałości.

Spis treści

 1. Zalety tańca
 2. 1. Taniec wyrabia kondycję
 3. 2. Taniec pomaga schudnąć
 4. 3. Taniec poprawia gibkość i elastyczność
 5. 4. Taniec zwiększa koordynację ruchową
 6. 5. Taniec dodaje energii
 7. 6. Taniec zwalcza stres i depresję
 8. 7. Taniec dodaje pewności siebie
 9. Rodzaje tańca
 10. Rodzaje tańca towarzyskiego
 11. Rodzaje tańca nowoczesnego (współczesnego)
 12. Inne popularne rodzaje tańca
 13. Który taniec wybrać?

Taniec, zwłaszcza towarzyski, stał się w ostatnich latach bardzo popularny, głównie za sprawą programu „Taniec z gwiazdami”. To jeden z rzadkich przypadków, kiedy telewizja przysłużyła się do poprawy zdrowia i sprawności wielu osób – bo nie ulega wątpliwości, że taniec jest jedną z najzdrowszych form spędzania wolnego czasu.

Jeśli jeszcze wahasz się, czy zacząć tańczyć lub zastanawiasz się, który rodzaj tańca wybrać – poznaj listę korzyści fizycznych i psychicznych, które odniesiesz z regularnych treningów tanecznych.

QUIZ - jaki rodzaj tańca do ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 8
Dlaczego chcesz zapisać się na zajęcia taneczne?

Zalety tańca

Lista korzyści, które daje taniec jest długa i nie ogranicza się tylko do pozytywnego wpływu na wygląd i sprawność fizyczną. Dzięki temu rodzajowi aktywności na długo pozostaniesz młody – zarówno ciałem, jak i duchem.

1. Taniec wyrabia kondycję

Taniec jest rodzajem treningu aerobowego, czyli takiego, który zwiększa częstotliwość pracy serca i przyspiesza krążenie krwi. Jego wpływ na organizm jest nie do przecenienia. Dzięki regularnym treningom aerobowym serce wzmacnia się, a więc wzrasta jego zdolność przepompowywania krwi. Co to oznacza? Serce, mówiąc obrazowo, wolniej się zużywa i jest mniej podatne na choroby, takie jak np. choroba niedokrwienna. Poza tym aeroby powodują, że wszystkie narządy i tkanki stają się lepiej dotlenione, a co za tym idzie – lepiej odżywione. Wzrasta też odporność organizmu na wysiłek – ciało staje się silniejsze i zdolne jest znosić większe obciążenia.

2. Taniec pomaga schudnąć

Wysiłek związany z tańcem powoduje, że w organizmie nasilają się przemiany energetyczne. Szybszy metabolizm oznacza z kolei, że szybciej spalamy nagromadzoną tkankę tłuszczową. Im bardziej dynamiczny taniec i im więcej się pocimy tańcząc – tym łatwiej chudniemy.

Sprawdź też:

3. Taniec poprawia gibkość i elastyczność

Taniec, w przeciwieństwie np. do treningu z obciążeniem, wpływa nie tylko na poprawę siły mięśni, ale także zwiększa elastyczność ciała. Niektóre rodzaje tańca, zwłaszcza latynoamerykańskie, wymagają „kocich” ruchów: kołysania biodrami, wyginania się, zmysłowych ruchów ramion. Ćwicząc taniec, powoli nabierasz więc sprawności, zyskujesz świadomość ciała, z łatwością poruszasz każdą jego częścią tak, jak chcesz.

Czytaj: Barre, czyli fitness przy drążku - na czym polega? Ćwiczenia barre w domu

4. Taniec zwiększa koordynację ruchową

Każdy rodzaj tańca wyrabia koordynację, ponieważ już sama nauka kroków wymaga dobrej synchronizacji ruchów i dostosowania ich do tempa muzyki. Jeśli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w zorganizowanych zajęciach tanecznych, na początku możesz się nieco gubić, ale to zupełnie normalne. Z czasem twoje nogi same nauczą się, w którą stronę zrobić krok, a biodra będą kołysać się w takt muzyki bez udziału twojej świadomości.

5. Taniec dodaje energii

Wydaje ci się, że nie masz czasu ani energii, aby uczestniczyć w zajęciach tanecznych? Nic bardziej mylnego! Dzięki tańczeniu będziesz miał jeszcze więcej sił. To paradoks, ale właśnie tak działa wysiłek fizyczny na organizm – ponieważ krew szybciej krąży, tlen dociera do wszystkich organów, w tym do mózgu. Dzięki temu nie odczuwasz tak często zmęczenia i poprawia się twoja koncentracja. Poza tym zdrowy wysiłek ułatwia zasypianie i powoduje, że sen jest bardziej regenerujący. Rano budzisz się więc wypoczęty i pełen energii.

Czytaj też: Twerkowanie - na czym polega?

6. Taniec zwalcza stres i depresję

Taniec może być też naturalnym lekiem na zaburzenia nastroju i nadmierne napięcie. W kontekście walki ze stresem, taniec pozwala w kontrolowany sposób wyładować negatywną energię, którą gromadzimy każdego dnia w trudnych, konfliktowych sytuacjach. A trzeba zaznaczyć, że napięcie, które kumuluje się w naszym organizmie i nie znajduje ujścia, ma bardzo zły wpływ na nasze samopoczucie, może prowadzić do ciągłego rozdrażnienia, niezadowolenia, wahań nastroju. Taniec pomaga też łagodzić objawy depresji, ponieważ zapewnia realny i namacalny kontakt z innymi ludźmi oraz pozwala oderwać się od negatywnych myśli.

7. Taniec dodaje pewności siebie

Tańcząc poznajesz swoje ciało – obserwujesz je, uczysz się jego reakcji, dowiadujesz się o jego ograniczeniach oraz możliwościach. W ten sposób zyskujesz lepszą świadomość ciała i zaczynasz akceptować je takim, jakie jest lub – jakie się staje. Bo pod wpływem treningów sylwetka przeobraża się, robi się bardziej smukła, gibka, ukształtowana.

Taniec towarzyski jeszcze lepiej niż nowoczesny pozwala pozbyć się kompleksów, bo zakłada stały kontakt z osobą płci przeciwnej – dzięki temu nabierasz przekonania, że możesz być atrakcyjny i lepiej radzisz sobie w intymnych sytuacjach.

Czytaj też:

Rodzaje tańca

Znasz już zalety tańca, pora poznać jego odmiany – a jest ich naprawdę dużo. Wymienienie wszystkich byłoby niemożliwe, dlatego podajemy najpopularniejsze rodzaje tańca, które znajdują się w ofercie większości polskich szkół tanecznych i klubów fitness. W zestawieniu jako podstawowy przyjęliśmy podział na taniec towarzyski i nowoczesny.

Rodzaje tańca towarzyskiego

Taniec towarzyski to inaczej taniec w parze. Większość rodzajów tańca towarzyskiego wywodzi się z tańców salonowych, dla których z kolei pierwowzorem były tańce ludowe i dworskie (np. gawot, kadryl, kontredans).

Współcześnie tańce towarzyskie dzieli się na standardowe i latynoamerykańskie (oceniane na turniejach), a także użytkowe.

Tańce standardowe Tańce latynoamerykańskie
walc angielski cha-cha
tango rumba
walc wiedeński samba
foxtrot paso doble
quickstep jive

A oto tańce użytkowe, których nie ocenia się na turniejach:

Rodzaje tańca nowoczesnego (współczesnego)

Taniec nowoczesny, czy też współczesny, wywodzi się z baletu, jednak pozbawiony jest jego sztywnych reguł. Może być tańczony zarówno w parze, jak i pojedynczo; bardzo często tańczy się go w grupie, według określonej choreografii. Łączy w sobie elementy różnych stylów. Ideą tańca nowoczesnego jest wyrażanie emocji poprzez ruch.

Oto najpopularniejsze rodzaje tańca współczesnego:

Tańce z tej grupy wciąż ewoluują i niemal co roku pojawiają się nowe style, bazujące na już znanych. Przykładem mogą być odmiany jazzu: modern, street, funky.

Inne popularne rodzaje tańca

Często wywodzą się z egzotycznych kultur, wymagają użycia dodatkowych przyrządów lub są blisko związane z fitness.

Warto wiedzieć

Standardowy podział na tańce towarzyskie i nowoczesne powoli się zaciera. Coraz częściej w szkołach tańca można spotkać się z zupełnie nowymi formami treningów tanecznych, które łączą w sobie elementy wielu stylów, np. sexy dance, disco samba, disco swing, burleska. Mają one odpowiadać na potrzeby odbiorców, którzy nie chcą już zamykać się w jednym stylu tanecznym, ale umieć kroki wielu odmian tańca utrzymane w podobnym klimacie. Mniej formalne rodzaje tańca dają też większą swobodę improwizacji.

Który taniec wybrać?

Możliwości jest tak dużo, że niejedna osoba może mieć problem z podjęciem decyzji, który rodzaj tańca wybrać.

Podstawowym kryterium wyboru powinien być nasz typ temperamentu: osoby energiczne, ekstrawertyczne lepiej będą czuć się w tańcach nowoczesnych oraz latynoamerykańskich niż standardowych. Z drugiej strony, dla nieśmiałej, zamkniętej osoby zapisanie się na zajęcia np. salsy czy kizomby może być wyzwalającym doświadczeniem, które pomoże jej się otworzyć i bardziej uwierzyć w siebie.

Znaczenie ma też powód, dla którego chcemy rozpocząć naukę tańca. Osoby, które chciałyby w ten sposób schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę, powinny wybierać tańce szybkie i mocno angażujące mięśnie, np. zumba, bokwa, hip-hop. Ci, którzy poprzez taniec chcieliby lepiej poznać swoje ciało i zyskać pewność siebie w kontaktach z płcią przeciwną, powinny postawić na salsę, rumbę, cha-chę, kizombę czy bachatę.