Samba - brazylijski taniec narodowy. Kroki podstawowe samby

2018-03-20 9:17

Samba to gorący taniec towarzyski pochodzący z Brazylii. Kroki samby są energetyczne, pełne zmysłowości, manifestuje się w nich wolność i radość życia. Poznaj historię samby i naucz się kroków podstawowych tego tańca oglądając film instruktażowy.

Samba - brazylijski taniec narodowy. Historia i kroki podstawowe samby
Autor: thinkstockphotos.com Samba jest symbolem karnawału w Rio de Janeiro.

Spis treści

 1. Samba – historia tańca
 2. Samba – charakterystyka tańca
 3. Samba - symbol karnawału w Rio
 4. Samba – kroki podstawowe
 5. Naucz się kroków podstawowych samby [WIDEO]
 6. 7 powodów, dla których warto tańczyć

Samba to niezwykle zmysłowy rodzaj tańca latynoamerykańskiego, który kojarzy się przede wszystkim z karnawałem w Rio de Janeiro. Samba jest narodowym tańcem Brazylii. Ze względu na niezwykle sensualny charakter i bliskość partnerów, samba często nazywana jest „tańcem kochanków”.

 1. Samba - historia tańca
 2. Samba - charakterystyka tańca
 3. Samba - kroki podstawowe

Samba – historia tańca

Samba prawdopodobnie wywodzi się z tańca „w kółko” zapoczątkowanego przez afrykańskie plemiona Bantu. Jej powstanie datuje się na XVI wiek. Do Ameryki przybyła wraz z niewolnikami. Jej nazwa pochodzi od afrykańskiego słowa „semba”, które oznacza taniec wyróżniający się gwałtownymi ruchami ciała wraz z wybijaniem rytmu nogami.

Samba dzieli się na sambę ludową – tańczoną w grupach, i sambę towarzyską – tańczoną w parach. Obok rumby, cza-czy, paso doble i jive’a, samba należy do jednego z pięciu rodzajów tańców latynoamerykańskich.

W Europie samba pojawiła się w 1914 roku, jednak zainteresowanie nią nie było długie. W latach 40. XX wieku samba zyskała popularność na całym świecie jako taniec towarzyski. Renesans samby w Europie nastąpił po II wojnie światowej. Jej rozwój oparty na tradycjach europejskich znacznie zmienił sambę przez co różni się ona od tej tańczonej w Brazylii.

Samba – charakterystyka tańca

Samba jest szybkim tańcem o metrum 4/4. Samba towarzyska zawiera elementy samby miejskiej i wiejskiej. Dzięki temu ma charakter kokieteryjny, wylewny oraz wyróżnia się ruchem bioder w przód i w tył.

Ruch samby przypomina falowanie partnerów. Tancerze powinni poruszać się sprężyście (tzw. "bouncing movement"). Ruch ten można uzyskać przez zginanie i prostowanie kolan. W celu zwiększenia dynamiki tańca, ciało jest utrzymywane na przedniej części stóp. Obecnie samba turniejowa jest tańczona po kole.

Wyróżnia się kilka rodzajów samby:

 • samba baiao – utrzymana w wolnym tempie, około 30 taktów na minutę,
 • horo samba – ma tempo umiarkowane, około 42 takty na minutę,
 • samba de morro – samba szybka, grana w tempie około 54 taktów na minutę.

Podczas turniejów tanecznych przyjmuje się tempo samby w granicach 54-56 taktów na minutę.

Warto wiedzieć

Samba - symbol karnawału w Rio

Samba zdominowała Karnawał w Rio de Janeiro, przez co stała się symbolem Brazylii. W Rio de Janeiro co roku odbywa się słynny karnawał, który jest tradycją. Trwa przez 5 dni i 5 nocy. Podczas parady karnawałowej w Rio można podziwiać widowiskowy pokaz i rywalizację szkół samby w miejscu zwanym Sambodrom. W grupie specjalnej rywalizuje ze sobą 12 szkół. Występ każdej z nich trwa 80 minut i oceniany jest przez sędziów.

Brazylijczycy przygotowują się do parady karnawałowej przez cały rok. Za pięknymi strojami, widowiskową dekoracją i zmysłowym tańcem kryją się miesiące ciężkiej pracy.

Samba – kroki podstawowe

Brazylijska samba może być wykonywana zarówno w grupie, jak i przez dwójkę partnerów. Nazywana jest „tańcem kochanków” ze względu na bliskość i zmysłowy charakter. Partnerzy powinni znajdować się w niewielkiej odległości od siebie. W pozycji zasadniczej partner powinien obejmować partnerkę prawą ręką. Występuje także pozycja otwarta, w której trzymanie odbywa się tylko jedną ręką.

Naucz się kroków podstawowych samby [WIDEO]

Krok podstawowy zaczyna się od prawej nogi wprzód (partner) i lewej nogi w tył (partnerka). Następnie partner lewą nogę dostawia do prawej, a partnerka prawą do lewej. Potem mężczyzna prawą, a kobieta lewą nogą robi krok w miejscu. Później partner lewą nogę wysuwa w tył, a partnerka prawą w przód, następnie partner prawą nogę dostawia do lewej, partnerka lewą nogę dostawia do prawej i na koniec mężczyzna lewą nogą wykonuje krok w miejscu, a kobieta prawą robi to samo.

Ważne

Należy pamiętać, aby przy każdym z ruchów wykonywać charakterystyczny dla samby ruch bioder, któremu towarzyszy lekkie i miękkie ugięcie kolan (wspomniany wcześniej "bounce").

Charakterystycznymi figurami dla samby są: krok w obrocie, obrót partnerki pod ręką, whisk od lewej, whisk od prawej, samba walk, side samba walk, botafogos i volta.

W sambie można wyróżnić dwa sposoby tańczenia. Pierwszy z nich nazywany jest sambą dwukrokową, a drugi – sambą trzykrokową. Samba dwukrokowa wykonywana jest w figurach podstawowych w tempie wolnym, a sambę trzykrokową w figurach podstawowych w tempie szybkim oraz niektórych zaawansowanych figurach typy walk i whisk.

7 powodów, dla których warto tańczyć