Kizomba - taniec zmysłów. Charakterystyka i kroki podstawowe kizomby

2018-07-23 11:24

Kizomba to taniec pełen zmysłowych ruchów, uwodzicielski, a zarazem subtelny, podczas którego partnerzy tańczą bardzo blisko, cały czas współpracując ze sobą. Ułatwia im to rytm muzyki, do której tańczy się kizombę – jej tempo przypomina miarowe bicie serca.

Kizomba - taniec zmysłów. Charakterystyka i kroki podstawowe kizomby
Autor: Youtube.com/Pilate Beljour Poznając kroki kizomby, można zyskać większą świadomość ciała i nabrać pewności siebie.

Spis treści

  1. Kizomba - historia tańca
  2. Kizomba - charakterystyka tańca
  3. Kizomba - podstawowe kroki
  4. Zobacz pokaz kizomby [WIDEO]
  5. Kizomba - muzyka
  6. Kizomba - zalety i efekty
  7. 7 zalet tańczenia!

Kizomba to taniec raczej spokojny, więc jeśli myślisz o nim jako o sposobie na szybkie spalenie zbędnych kalorii, to ten styl nie będzie się do tego nadawał. Z drugiej strony, jeśli chcesz poczuć się bardzo kobieco, zmysłowo, nabrać pewności siebie, a przy okazji zrelaksować się i zapomnieć o rzeczywistości – to koniecznie zapisz się na zajęcia kizomby.

Kizomba - historia tańca

Kizomba wywodzi się z Angoli, a nazwa pochodzi od słowa oznaczającego „dobrą zabawę”. Może być ona trochę myląca, bo taniec jest niezbyt dynamiczny, za to pełen temperamentu, sensualny i wyzwolony. Nazywany jest czasem „afrykańskim tangiem”, bo podobnie jak w tradycyjnym tangu argentyńskim, tańczy się w tzw. zwartej ramie, przy zupełnie nieruchomym torsie mężczyzny, który prowadzi partnerkę i nadaje kierunek tańca.

Czytaj też: Tango argentyńskie - historia, styl i kroki podstawowe tańca [WIDEO]

Kizomba powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku, stała się też popularna na Wyspach Zielonego Przylądka, a następnie w Portugalii, skąd rozpowszechniła się na całą Europę. Początkowo kizomba była połączeniem semby, tradycyjnego tańca angolskiego, oraz stylu w muzyce karaibskiej – zouk, pochodzącego z Gwadelupy i Martyniki.

We współczesnej kizombie dominują różne wpływy (angolskie, portugalskie, francuskie), ale bez względu na drobne różnice pozostaje ona tańcem pełnym zmysłowości i bliskiego kontaktu między tańczącymi partnerami.

Kizomba - charakterystyka tańca

Rola mężczyzny i kobiety tańczących kizombę jest różna. Partner odgrywa dominującą rolę, to on prowadzi partnerkę, wyznacza kierunek, dyktuje kroki, natomiast ona może swobodnie poddać się rytmowi tańca i muzyki, przy czym ważnym elementem jest ruch biodrami. Wielu instruktorów kizomby podkreśla, że z doświadczonym tancerzem nawet początkująca kursantka będzie w stanie dobrze zatańczyć, bo kizomba oparta jest na naturalnym wyczuciu ruchu i taktów. To taniec mocno związany z dotykiem: on obejmuje ją delikatnie w pasie, ona trzyma go za barki, często z lekko przymkniętymi oczami, przy czym ważne, by partnerzy stykali się udami. Dzięki temu cały czas pozostają w bliskim fizycznym kontakcie, współpracując ze sobą.

Rytm linii melodycznej, do której tańczy się kizombę, przypomina miarowe bicie serca, dlatego jej tempo jest dość spokojne, ale nie powolne, partnerzy są skoncentrowani na sobie, muzyce, krokach, ma się wrażenie, że na te kilka minut, gdy tańczą ze sobą, zewnętrzny świat w ogóle dla nich nie istnieje. To pewnie właśnie z tego powodu kizombę uważa się za taniec bardzo relaksujący, podczas którego można na chwilę zapomnieć o codziennych troskach.

Kizomba - podstawowe kroki

Podstawowe kroki techniczne w kizombie nie są trudne. Na początku kursanci uczą się trzech podstawowych ruchów plus obrotu, stopy zawsze kładzie się płasko na całej podeszwie. Tak naprawdę, gdy zaczynamy swoją przygodę z kizombą nie chodzi o perfekcyjność kroków, ale o… zabawę. Zasada jest taka, by rozluźnić ciało, dać się ponieść rytmowi muzyki i czerpać z tańca jak największą przyjemność.

Zobacz pokaz kizomby [WIDEO]

Kizomba - muzyka

Kizomba to styl tańca, a zarazem gatunek muzyki, w rytm której para może zatopić się w zmysłowych ruchach. Ponieważ największą popularność zdobyła w Portugalii, większość utworów jest wykonywanych w tym języku, ale też angielskim oraz francuskim, jako że związana jest z muzyką zouk, wywodzącą się z francuskojęzycznej części Karaibów. Utwory, do jakich tańczy się kizombę są spokojne, trochę nostalgiczne, z rytmiczną afrykańską nutą. Niektórzy podkreślają nawet, że muzyka potrafi wprowadzić w trans, liczy się tylko to, co „tu i teraz”. Najpopularniejsi wykonawcy kizomby to m.in. Kaysha, Nelson Freitas, Anselmo Ralph, Elizio, Mika Mendes.

Kizomba - zalety i efekty

Kizomba to taniec dla każdego. Nie jest wymagający fizycznie, więc przygodę z tym stylem tańca mogą rozpocząć nawet osoby o słabszej kondycji. Zarazem jednak, jak każdy taniec, świetnie kształtuje sylwetkę, rzeźbi mięśnie nóg, brzucha, pośladków. Panie, które zaczęły tańczyć kizombę podkreślają, że czują się bardziej kobieco, nabierają pewności siebie i śmiałości, panowie odkrywają z kolei bardziej przebojową i stanowczą część swojej natury. Kizomba dobrze też wpływa na samopoczucie, bo muzyka do tego stylu tańca odpręża i wprowadza w dobry nastrój.

7 zalet tańczenia!