"Skalpel" Ewy Chodakowskiej: zasady, efekty, opinie o treningu

2019-01-08 9:17

„Skalpel” to najpopularniejszy trening Ewy Chodakowskiej. Na efekty „Skalpela” nie musisz długo czekać – pierwsze rezultaty widać już po 2 tygodniach, mimo że ćwiczenia są spokojne i wykonuje się je powoli. Nieco trudniejsza jest nowa odsłona treningu: „Skalpel Wyzwanie” przeznaczona dla bardziej zaawansowanych osób. Sprawdź zasady i efekty „Skalpela” Ewy Chodakowskiej.

Ewa Chodakowska Skalpel
Autor: YouTube/EwaChodakowska "Skalpel" Ewy Chodakowskiej polega przede wszystkim na napinaniu mięśni, co wysmukla i ujędrnia ciało.

Spis treści

 1. „Skalpel” – zasady treningu
 2. Jak często ćwiczyć „Skalpel”?
 3. „Skalpel” – opinie o treningu
 4. „Skalpel Wyzwanie” – na czym polega i czym różni się od „Skalpela”?
 5. Zobacz, co Ewa Chodakowska mówi o "Skalpelu" [WIDEO]

Efekty, jakie daje „SkalpelEwy Chodakowskiej, zadecydowały o jego olbrzymiej popularności wśród tysięcy Polek. Opinie o treningu są w przeważającej większości pozytywne – nic więc dziwnego, że Ewa Chodakowska postanowiła wydać go w nowej odsłonie pt. „Skalpel Wyzwanie”.

Jakie są zasady obu treningów i jakie efekty daje „Skalpel”? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Podczas 40-minutowego treningu z Ewą Chodakowską możesz spalić do 450 kcal.

„Skalpel” – zasady treningu

Ewa Chodakowska opracowała trening, który ma oddziaływać na ciało dosłownie jak skalpel chirurga plastycznego – rzeźbić je, wysmuklić i ujędrnić. „Skalpel” bazuje na z pozoru prostych i bardzo precyzyjnych ćwiczeniach, które w rzeczywistości okazują się dość wymagające. Jeśli wcześniej rzadko ćwiczyłaś, to po pierwszym treningu na pewno będziesz czuła każdy mięsień – ale to znak, że „Skalpel” działa i faktycznie przynosi efekty.

Cały trening trwa 40 minut i składa się ze spokojnych ćwiczeń, które angażują całe ciało, a w szczególności: brzuch, uda, ramiona i pośladki. „Skalpel” ma na celu wzmocnić mięśnie od środka, wydłużyć je i wysmuklić, dzięki czemu sylwetka staje się jędrniejsza, a skóra bardziej napięta.

Ćwiczenia, które proponuje Ewa Chodakowska w ramach treningu „Skalpel” to m.in.:

 • wznosy ramion z jednoczesnym stawaniem na palcach,
 • przysiady ze wspinaniem na palce,
 • wykroki i wypady z unoszeniem kolan,
 • unoszenie nogi do boku i pulsowanie,
 • glute bridge (unoszenie bioder w leżeniu),
 • unoszenie bioder w leżeniu bokiem,
 • różnego rodzaju brzuszki (np. skośne).

Podczas treningu „Skalpel” trzeba pamiętać o kilku zasadach:

 1. Oddychamy równomiernie, robimy wydech przy napinaniu mięśni, wdech przy rozluźnianiu;
 2. Utrzymujemy stale napięte mięśnie brzucha (sama Ewa przypomina o tym w czasie ćwiczeń);
 3. Ćwiczymy w równym tempie, nie „szarpiemy”, nie zwalniamy, ale i nie przyspieszamy;
 4. Bardzo dokładnie wykonujemy każdy ruch;
 5. Jeśli nie dajemy rady wykonać wszystkich powtórzeń, robimy tyle, ile możemy, ale z dbałością o technikę;
 6. Dla optymalnych efektów „Skalpel” powtarzamy 3-4 razy w tygodniu, ale koniecznie z przerwą między treningami wynoszącą minimum 1 dzień.

Sprawdź: KICK FIT - nowy program odchudzający Ewy Chodakowskiej. Na czym polega?

 • Efekty po 4 tygodniach

Po miesiącu powinnaś widzieć już wyraźne efekty „Skalpela” – według opinii wielu kobiet po 4 tygodniach można stracić nawet 10 cm w obwodzie ud oraz brzucha, a także pozbyć się cellulitu.

 • Efekty po 6-7 tygodniach

Po kolejnych 2-3 tygodniach zauważysz wyraźne wyrzeźbienie sylwetki – stanie się smuklejsza, pupa będzie uniesiona, a jakość skóry, jej napięcie oraz jędrność zdecydowanie się poprawią.

 • Efekty zdrowotne

„Skalpel” przynosi też efekty zdrowotne. Dzięki wydzielaniu się tzw. hormonów szczęścia, ćwiczenia zaproponowane przez Ewę Chodakowską w szybkim czasie cię odstresują i poprawią humor. Osoby ćwiczące wg zasad instruktorki mają wyregulowane ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi. Ponadto regularne ćwiczenia pomagają w oczyszczaniu organizmu z toksyn, zwiększają jego wytrzymałość, a także poprawiają działanie układu nerwowego, który sprawniej "współpracuje" z mięśniami.

Zobacz: Dominika Gwit - jak schudła 50 kg? Jaką dietę stosowała?

Problem

"Skalpel" - z dietą czy bez?

Pamiętaj, że efekty „Skalpela” bez diety będą mniej spektakularne od tych, jakie możesz uzyskać włączając odpowiedni plan żywieniowy. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty ćwiczeń, oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a następnie odejmij od niego 200-300 kcal.

Jedząc pokarmy o tak wyliczonej wartości kalorycznej oraz ćwicząc „Skalpel” będziesz chudnąć o ok. 1 kg na tydzień. Daje to 4-5 kg na miesiąc – to idealne tempo chudnięcia, które pozwoli ci uniknąć efektu jo-jo.

Czytaj też: 5 KOKTAJLI Ewy Chodakowskiej na szczupłą sylwetkę [do 300 kcal]

Jak często ćwiczyć „Skalpel”?

Ewa Chodakowska zaleca, aby ćwiczyć z nią nie rzadziej niż 3 razy w tygodniu. Dla zwiększenia efektów, oprócz Skalpela, warto wykonywać treningi kardio, które przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i podkręcają metabolizm. Może to być np. trening na rowerze stacjonarnym, na stepperze, orbitreku, bieganie, pływanie, skakanie na skakance. Bardzo dobre efekty daje też trening interwałowy, jednak lepiej włączyć go do swojego planu ćwiczeń, gdy już nabierzemy nieco kondycji.

Treningi kardio i interwałowe można robić w dni wolne od ćwiczeń bądź po skończonym treningu "Skalpel".

Czytaj też: Bungee fitness - na czym polega? Jaka jest cena zajęć?

„Skalpel” – opinie o treningu

Zobacz, co użytkowniczki forum Poradnikzdrowie.pl piszą o "Skalpelu":

Ćwiczyłam „Skalpel” 3 razy w tygodniu, więcej nie mogłam przez pracę (…) Najgorsze były ćwiczenia w przysiadzie z ugiętymi kolanami, bardzo trzęsły mi się nogi i na początku nie mogłam wytrzymać, ale potem było coraz lepiej. Ogólnie polecam, bo schudłam 4,5 kg :) Może to nie jest bardzo dużo, ale ja byłam zadowolona. – pisze na forum.poradnikzdrowie.pl Beataa.

Ja ćwiczę „Skalpel” od miesiąca. Na początku postanowiłam, że będę ćwiczyć codziennie, ale już po kilu dniach zaczęły mnie strasznie boleć kolana no i miałam zakwasy. Ćwiczenia są naprawdę hardcorowe. Więc postanowiłam, że będę ćwiczyć 3-4 dni w tygodniu, dalej było ciężko, ale jakoś się zmotywowałam i rzeczywiście widać efekty, a nie jestem na jakiejś specjalnej diecie, jem normalnie. Oto moje wyniki: biust -3 cm (smuteczek), talia -2 cm, biodra -6 cm (yeah!), udo -4 cm.

Chciałabym częściej ćwiczyć, choć słabo z motywacją, ale powiem wam, że warto, bo przez te 4 tygodnie mam lepsze efekty niż przez ostatnie pół roku gdy ćwiczyłam co innego. – pisze na forum.poradnikzdrowie.pl Ola24.

„Skalpel Wyzwanie” – na czym polega i czym różni się od „Skalpela”?

Skalpel Wyzwanie” to nowa odsłona podstawowej wersji popularnego treningu Ewy Chodakowskiej. Przede wszystkim jest to wersja trudniejsza, dlatego nie powinny do niej przystępować osoby zupełnie początkujące – lepiej minimum miesiąc ćwiczyć „Skalpel”, a potem przejść do „Wyzwania”.

Trening w ramach „Wyzwania” trwa 45 minut i został wydany razem z inną płytą DVD, na której zarejestrowano największy w historii 30-minutowy trening grupowy z Ewą Chodakowską na Polach Mokotowskich w Warszawie. Kupując jedno wydanie, mamy więc 2 programy treningowe.

„Wyzwanie” tym różni się od podstawowego „Skalpela”, że jest bardziej intensywne. Ewa obiecuje, że efekty ćwiczeń można zaobserwować po 12 sesjach treningowych i należą do nich: płaski brzuch, zgrabne nogi, jędrne pośladki, smukłe ramiona i mocne plecy.

„Skalpel Wyzwanie” należy powtarzać 3-4 razy w tygodniu, a dla uzyskania optymalnych rezultatów warto stosować zdrową dietę.

Czytaj też: Anna Lewandowska - co je i jak ćwiczy? Sekrety wyglądu Ani Lewandowskiej

 

Zobacz, co Ewa Chodakowska mówi o "Skalpelu" [WIDEO]

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news