"Skalpel Wyzwanie" – efekty i opinie o treningu Ewy Chodakowskiej

2017-11-24 14:07

„Skalpel Wyzwanie” to trening Ewy Chodakowskiej będący kolejną odsłoną jej bijącego rekordy popularności „Skalpela”. „Skalpel Wyzwanie” ma dawać jeszcze lepsze efekty, a po miesiącu ćwiczeń gwarantować całkowitą metamorfozę sylwetki. Czy tak jest rzeczywiście? Opinie są niejednoznaczne. Zobacz, czy warto trenować „Skalpel Wyzwanie”.

Skalpel Chodakowska
Autor: YouTube/EwaChodakowska

Spis treści

 1. „Skalpel Wyzwanie” – jak wygląda trening?
 2. „Skalpel Wyzwanie” – efekty i opinie o treningu
 3. „Skalpel Wyzwanie” – komu jest polecany?

Skalpel Wyzwanie” według zapewnień Ewy Chodakowskiej ma dawać spektakularne efekty po miesiącu ćwiczeń, natomiast pierwsze rezultaty treningu mają być widoczne już po tygodniu. Opinie wielu dziewczyn, które ukończyły „Skalpel Wyzwanie” są jednak różne – choć wiele jak zwykle zależy od diety i determinacji.

Jakie efekty daje „Skalpel Wyzwanie” i czy są one lepsze niż rezultaty uzyskane po ukończeniu zwykłej wersji tego treningu? Sprawdziliśmy opinie internautek.

„Skalpel Wyzwanie” – jak wygląda trening?

Ewa Chodakowska stworzyła „Skalpel Wyzwanie” dla tych kobiet, którym zwykły „Skalpel” przestał wystarczać. Trening ma podobny cel jak jego poprzednik – wzmocnić wszystkie mięśnie ciała, wysmuklić i wymodelować sylwetkę – jednak tym razem ćwiczenia są bardziej wymagające.

Trening trwa łącznie 45 minut. Podzielony jest na bloki, z których każdy zawiera ćwiczenia na inną partię ciała. Plan „Skalpela Wyzwanie” przedstawia się następująco:

 1. Rozgrzewka
 2. Ćwiczenia na nogi (szczególnie uda)
 3. Ćwiczenia na ramiona
 4. Ćwiczenia na brzuch
 5. Ćwiczenia na pośladki
 6. Ćwiczenia na plecy
 7. Rozciąganie

Jak wyglądają poszczególne bloki?

Blok 1. Rozgrzewka

Są to proste ćwiczenia pobudzające ciało do pracy, takie jak przysiady, wspięcia na palce. Co ważne – przez większość czasu ramiona uniesione są do góry, więc już na wstępie ta partia ciała jest mocno zaangażowana i pod koniec rozgrzewki „czuje się” jej lekkie zmęczenie.

Blok 2. Nogi

W tej części Ewa Chodakowska daje mięśniom nóg niezły wycisk. Przysiady, wykroki, wypady, trzymanie nogi w górze przez kilkadziesiąt sekund – te ćwiczenia mocno angażują nogi i uda. To najtrudniejsza część treningu „Skalpel Wyzwanie” i za pierwszym razem naprawdę trudno dotrzymać Ewie tempa.

Blok 3. Ramiona

Blok ten bazuje na ćwiczeniach typu plank (deska). Ewa Chodakowska pokazuje różne warianty tego ćwiczenia, np. deskę bokiem, z wyciąganiem rąk do przodu, z unoszeniem bioder, nóg.

Blok 4. Brzuch

Wbrew pozorom jest to najłatwiejsza część „Skalpela Wyzwanie”. Ewa Chodakowska tym razem nie sili się na oryginalność – wybrane przez nią ćwiczenia to głównie różne rodzaje brzuszków, np. rowerek, sięganie do kostek, brzuszki skośne.

Blok 5. Pośladki

Zestaw na pośladki w opinii wielu dziewczyn jest najciekawszy, a ćwiczenia dobrane są z pomysłem i gwarantują pożądane efekty. Nie są przy tym ani za łatwe, ani za trudne – w sam raz dla kogoś, kto chce ujędrnić oraz wymodelować pupę.

Czytaj też: Ćwiczenia powiększające pośladki

Blok 6. Plecy

Ćwiczenia składające się na tę część treningu „Skalpel Wyzwanie” mają za zadanie wzmocnić mięśnie grzbietu. Polegają na unoszeniu klatki piersiowej i pracy ramionami w leżeniu na brzuchu. Warto wykonywać je bardzo dokładnie, bo większość z nas zapomina o mięśniach pleców, tymczasem na co dzień bardzo mocno nadwyrężamy kręgosłup.

Blok 7. Rozciąganie

Na koniec Ewa Chodakowska pokazuje, jak rozciągnąć obolałe mięśnie i zrelaksować się.

„Skalpel Wyzwanie” – efekty i opinie o treningu

Sam opis poszczególnych bloków nie mówi wiele o efektach, jakie można uzyskać ćwicząc „Skalpel Wyzwanie”. Dlatego cenne są opinie kobiet, które przez kilka tygodni wykonywały trening i podzieliły się swoimi wrażeniami w internecie. Oto lista zalet i wad nowej odsłony „Skalpela” według fanek Ewy Chodakowskiej:

„Skalpel Wyzwanie” – zalety i efekty:

 • bardzo skutecznie angażuje do pracy całe ciało,
 • jest bardziej intensywny, przez co daje mięśniom nowy bodziec do rozwoju,
 • wysmukla, modeluje i ujędrnia sylwetkę,
 • zawiera ćwiczenia na plecy, których nie było w poprzednich programach Ewy.

„Skalpel Wyzwanie” – wady:

 • zbyt duże obciążenie jednej partii mięśni przez długi czas,
 • ćwiczenia nadwyrężają kolana (szczególnie blok na nogi),
 • mało ćwiczeń na brzuch, a to z tą partią ciała większość kobiet ma największy problem,
 • wzmacnia mięśnie, ale nie przyspiesza metabolizmu i tym samym daje słabe efekty odchudzające.

Czytaj też: Anna Lewandowska - co je i jak ćwiczy? Sekrety wyglądu Ani Lewandowskiej

„Skalpel Wyzwanie” – komu jest polecany?

Do treningu na pewno nie powinny przystępować osoby zupełnie początkujące, bo nie dadzą rady wykonać wszystkich ćwiczeń. „Skalpel Wyzwanie”, choć reklamowany jest jako „trening dla wszystkich”, tak naprawdę jest programem trudnym i nie nadaje się dla początkujących. Dla dziewczyn, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością, lepsza będzie podstawowa wersja „Skalpela”.

Także kobietom, które mają problem z tkanką tłuszczową wokół brzucha i chcą schudnąć, „Skalpel Wyzwanie” może nie dać wymarzonych efektów. Dlaczego? Ćwiczenia wykonuje się w wolnym tempie i słabo podkręcają metabolizm. Jeśli chcesz schudnąć, połącz trening przygotowany przez Ewę z treningami kardio, np. jazdą na rowerku, pływaniem, bieganiem, orbitrekiem czy skakaniem na skakance. Wówczas efekty mogą być zauważalne.

Trening za to na pewno spodoba się tym fankom Ewy Chodakowskiej, które przerobiły już „Killera”, „Turbo Spalanie” czy zwykły „Skalpel” i szukają urozmaicenia oraz bardziej intensywnych ćwiczeń.